به گزارش گروه حوادث رکنا، سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: بسیاری از شهروندان در زمان مواجهه با اتفاقاتی همچون سرقت از خانه‌ها، انگشت سرزنش و اتهام خود را متوجه پلیس می‌کنند اما یادآوری این نکته ضروری است :هماهنگونه که وظیفه پزشک درمان بیماری بوده اما رعایت نکات خود مراقبتی و بهداشتی از خود افراد انتظار می رود، در بحث سرقت منزل نیز وظیفه ذاتی و تعریف شده پلیس آگاهی کشف جرم و دستگیری مجرمین پس از وقوع جرم می باشد و در یک گام عقب تر پیشگیری از وقوع سرقت و به طور خاص سرقت منزل تنها از عهده خود افراد به عنوان مالکین منازل برمی آید.البته لازم بذکر است سایر دستگاه ها نیز باید در این حوزه نقش آفرینی کنند. متاسفانه چیزی که به طور همه گیراین روزها در جامعه شاهد آن هستیم دقیقا عکس این نکته را نشان

می دهد و شیوه و سبک زندگی و معماری ساختمان ها این روزها به نوعی تبدیل به چراغ سبزی برای سارقین شده و حتی به جرات می توان گفت در برخی محلات شکل خاص معماری منازل سارق را به منظور انجام عمل مجرمانه خود، به منظور ورود به ملک تشویق می نماید و صد البته اقدام اخیر برخی شهروندان در انباشت طلا و سکه و ارز در منازل و عدم استفاده از صندوق امانات و غیره مشکل را حادتر کرده است .

در سطرهای پیش رو تلاش می شود تا شهروندان را با برخی نکات هشداری که در سالهای اخیر عدم رعایت آنها موجبات سهولت کار سارقین منزل را فراهم آورده آشنا نماییم .

- با توجه به ورود بسیاری از سارقین از بالکن طبقات اول به منازل شهروندان، توصیه می گردد حتما برای بالکن طبقات اول و پنجره ها حفاظ مناسب نصب گردد.

- به تازگی به منظور زیبایی نمای ساختمان اقدام به تهیه سردرهایی می شود که به سارقین کمک می کند تا به راحتی ابتدا بر روی علمک گاز و سپس این سردرها پاگذاشته و با یاری خود صاحبخانه برای سرقت منزل وارد عمل شوند.

- حتما موقع ترک خانه یکی از همسایگان را در جریان قرار دهید تا نسبت به سرو صداهای احتمالی و رفت و آمدها به منزل شما حساسیت ایجاد شود .

- در صورت نصب دوربین مدار بسته از دوربین های با کیفیت استفاده شده و حتما یکی از دوربینها به منظور ثبت اطلاعات خودرویی که با آن اموال سرقتی جابجا شده در محل مناسبی در کوچه نصب گردد.

- استفاده از دوربین های مداربسته با امکان انتقال آنلاین داده ها به گوشی همراه شما این شرایط را فراهم می آورد که از هر نقطه ای در داخل یا خارج کشور به صورت آنلاین وضعیت منزل خود را تحت نظر و بررسی داشته باشید و در صورت مشاهده سارقین سریعا مراتب را به مرکز فوریتهای پلیسی 110اطلاع دهید .

- با توجه به اینکه در بسیاری از پرونده های سرقت منزل مشاهده شده که یکی از سارقین با استفاده از بی توجهی مالکین اقدام به ورود از درب پارکینگ نموده و سپس در زمان مناسب درب منزل را برای سایر سارقین باز می نماید لذا توصیه می گردد موقع خروج از پارکینگ بلافاصله محل را ترک ننمایید و از بسته شدن درب پارکینگ اطمینان حاصل کنید .

- منزل شما محل سکونت شماست نه گاوصندوق اشیا ذیقیمت، لذا توصیه می گردد از نگهداری اموال با ارزش ریالی بالا در منزل خودداری کرده و از صندوق امانات استفاده کنید .

- در صورت نگهداری اموال گرانقیمت و وجه نقد در منزل به هیچ عنوان حتی در حضور

نزدیک ترین اقوام و آشنایان نیز در این خصوص صحبت نکنید .

- از سپردن کلید به افراد غیر خودداری کنید.

- با توجه به اینکه سارقین برای سرقت اشیا قیمتی مستقیما به اتاق خواب مراجعه می کنند برای نگهداری اموال با ارزش خود در منزل جاساز داشته باشید و از قرار دادن آنها در اتاق خواب یا رها سازی طلاجات در معرض دید خودداری کنید .

- در استخدام سرایدار و نظافتچی ، پرستار کودک و سالمند دقت کرده و از شرکتهای معتبر استفاده کنید.

- بعد از سکونت در منزل جدید یا مفقودیت کلید بلافاصله قفلها را عوض کنید .

- در مکانهای عمومی ،مهمانی ها، تاکسی و اتوبوس و آرایشگاه یا محل کار در خصوص داشته ها و نداشته های خود حفاظت گفتار داشته باشید .

- بدون احراز هویت در را بر روی افرادی که خود را مامور ارگان های مختلف معرفی می‌کنند باز نکنید .

- در ساختمانهای شمالی از حفاظ مناسب استفاده نموده و حتی المقدور وسط حفاظ ها هم جوش داده شود تا امکان رد شدن از بین آنها وجود نداشته باشد .

- دقت کنید دربهای جکدار ساختمان حتما دارای شب بند باشند زیرا در غیر این صورت به راحتی با یک فشار باز می شوند.

- برای درب ورودی منازل از قفلهای دکمه ای استفاده شود .

- بر خلاف تصور شهروندان دربهای ضد سرقت از ناحیه توپی بسیار آسیب پذیرند و نیاز می باشد تا چارچوب این درها تقویت شوند .

- در اطراف قفل دربهای ورودی از مشبک و توری استفاده نکنند .

- وقتی در یک ساختمان تنها یک واحد دارای درب آکاردئونی باشد دقیقا توجه سارقین به آن واحد جلب می شود .دربهای آکاردئونی زمانی مفید هستند که بالای لولاها جوش داده شود ،قفل آویز در دسترس نباشد و جا برای دیلم انداختن نباشد و از فنر و تسمه قوی برای اینگونه دربها استفاده شود.

- در هنگام خروج از منزل از قفل بودن در مطمئن شوید چون قفل بودن مانع از باز کردن درب منازل به شیوه استفاده از کارت می‌گردد.

- در صورتی که دائما در سفر هستید می توانید در منزل خود سیستم تایمر برق نصب کنید تا در زمانهای مشخص اقدام به روشن و خاموش کردن لامپها و تلویزیون خانه کند .

- در زمان خروج از منزل چند جفت کفش را رو به خانه و به صورت نامرتب قرار دهید تا سارقین را در مورد حضور در منزل دچار اشتباه کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟