به گزارش رکنا، محمود عباسی روز شنبه داشت: بر اساس توافق صورت گرفته میان ایران و افغانستان، قرار است حدود 700 نفر از محکومان افغان تا پایان امسال به کشور متبوع خود منتقل شوند که هفته گذشته نیز 201 محکوم به افغانستان بازگردانده شدند و در مجموع 443 نفر تاکنون انتقال یافته اند.

وی ادامه داد: این محکومان در پی اعزام هیات کنسولی افغانستان به جمهوری اسلامی ایران و شناسایی محکومان در استان های یزد، فارس، اصفهان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و تهران به کشور خود منتقل شده اند.

معاون وزیر دادگستری اضافه کرد: از مجموع زندانیان منتقل شده در این مرحله، 87 نفر از یزد، 21 نفر از هرمزگان، 65 نفر از فارس و 69 نفر از سیستان و بلوچستان هستند.

عباسی خاطرنشان کرد: اتهام بیشتر این محکومان، قاچاق مواد مخدر و ورود غیرمجاز است و این افراد در چارچوب موافقت نامه انتقال محکومان بین دو کشور بازگردانده می شوند و باید ادامه محکومیت خود را در کشور خود بگذرانند.

رئیس کمیته انتقال محکومان جمهوری اسلامی یادآور شد: وزیر دادگستری افغانستان دو ماه قبل به دعوت وزیر دادگستری کشورمان به ایران آمد و انتقال محکومان نتیجه توافق وزرای دو کشور است و به زودی تعداد بیشتری از این محکومان به افغانستان منتقل خواهند شد.

عباسی تصریح کرد: این حجم از انتقال محکومان در کشور مسبوق به سابقه نبوده و در پرتو دیپلماسی فعال حقوقی و قضایی کشور صورت گرفته است.

معاون وزیر دادگستری با قدردانی از روسای کل دادگستری ها، دادستان ها و مدیران کل زندان های استان های یادشده انتقال این محکومان را حاصل هماهنگی و همکاری تنگاتنگ قوه قضاییه، وزارت امور خارجه، سازمان زندان ها و دیگر نمایندگان عضو کمیته انتقال محکومان دانست.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟