رئیس پلیس Police خراسان رضوی روز گذشته در تشریح جزئیات ماجرای دستگیری اعضای باندی که به سرکردگی یک سارق تبعیدی فراری، خودروهای سرقتی را اوراق می کردند گفت: دقایق اولیه بامداد روز گذشته، نیروهای گشت کلانتری الهیه مشهد که به منظور مقابله با جرایم به طور محسوس و غیرمحسوس فعالیت های خود را در حوزه های استحفاظی آغاز کرده اند، به سرنشینان یک دستگاه پراید هاچ بک در انتهای بولوار صادقیه مشکوک شدند. سردار محمدکاظم تقوی افزود: وقتی نیروهای گشت به آرامی به سوی پراید حرکت کردند ناگهان راننده جوان آن با مشاهده خودروی پلیس، چراغ ها را خاموش کرد و با فشردن پدال گاز، در حالی از محل متواری شد که زن جوانی نیز در صندلی جلو نشسته بود.

کلیددار «امنیت» خراسان رضوی اضافه کرد: با فرار سرنشینان پراید سفید رنگ، بلافاصله نیروهای گشت، شماره پلاک آن را از مرکز فرماندهی استعلام کردند که مشخص شد خودروی مذکور دارای سابقه است بنابراین پلیس آژیرکشان و در حالی که به راننده فرمان «ایست» می داد به تعقیب پراید پرداخت ولی راننده جوان خودرو بدون توجه به اخطارهای قانونی، همچنان دقایق اولیه بامداد و با ویراژهای خطرناک بولوارهای منطقه الهیه را یکی پس از دیگری پشت سر می گذاشت تا از چنگ قانون بگریزد. با وجود این نیروهای انتظامی که در راستای برقراری «امنیت» از جان مایه می گذارند در حالی با شلیک تیرهای هوایی سعی داشتند سرنشینان خودرو را متوقف کنند که مواظب امنیت مردم و رهگذران نیز بودند.

سردار تقوی تصریح کرد: راننده پراید که با سرعت سرسام آوری از مناطق خاکی می گذشت به هیچ کدام از اخطارهای پلیس توجهی نداشت و همچنان به فرار ادامه می داد تا این که وارد بزرگراه آسیایی شد و به سمت آرامگاه فردوسی گریخت. نیروهای گشت کلانتری الهیه که با فرماندهی سرهنگ توفیق حاجی‌زاده (رئیس کلانتری الهیه) در تعقیب خودرو بودند دیگر نیروهای گشت را نیز به کمک طلبیدند این در حالی بود که راننده خودرو پس از دور زدن میدان شاهنامه و در خلاف جهت حرکت خودروها وارد لاین مخالف بولوار توس شده بود.

مقام ارشد انتظامی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در این شرایط که جان افراد و شهروندان دیگری در معرض خطر قرار گرفته بود و هر لحظه احتمال وقوع تصادف مرگباری می رفت، نیروهای کلانتری الهیه پس از هماهنگی های لازم و دادن اخطارهای قانونی به سوی خودرو شلیک کردند و دو لاستیک عقب آن را مورد اصابت گلوله قرار دادند با وجود این، راننده باز هم روی رینگ ها به فرار خود ادامه داد که در این وضعیت گلوله های دیگری به در عقب خودرو شلیک شد و در نهایت راننده و زنی که سرنشین آن بود با رها کردن خودرو قصد فرار داشتند که به طور برق آسا در محاصره نیروهای انتظامی قرار گرفتند.

سردار تقوی گفت: در همین حال راننده جوان با برداشتن کاردی 35 سانتی متری در حالی به سوی مامور انتظامی حمله ور شد که فاصله ای کمتر از دو متر با وی داشت. مامور گشت که جان خود را در خطر می دید به ناچار ماشه سلاحش را دوباره فشرد و پای راننده جوان را هدف قرار داد.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی با تاکید بر این که فعالیت های گسترده نیروهای انتظامی فرصت های ارتکاب جرم را به خلافکاران نمی دهد، تصریح کرد: در همین حال بلافاصله حلقه های قانون بر دستان سرنشینان پراید گره خورد و راننده مجروح توسط اورژانس به مرکز درمانی انتقال یافت.

فرمانده با تجربه خراسان رضوی با اشاره به کشف مقادیری انواع مواد مخدر و همچنین لوازم سرقتی قطعات خودرو از داخل پراید، افزود: زن جوانی که همراه متهم مجروح دستگیر شد در بازجویی ها گفت: «هاتف (راننده مجروح) همسر قانونی من است که چند ساعت قبل با یک دستگاه پراید که متعلق به دوستش علی بود، مرا سوار کرد تا بیرون برویم! ابتدا علی را به بولوار امیریه رساندیم و او پیاده شد هنوز ما داخل خودرو نشسته بودیم که همسرم متوجه نیروهای گشت شد و تلفنی موضوع را به علی اطلاع داد او هم گفت: شما فرار کنید من بعد می آیم! چند بار از همسرم خواستم توقف کند ولی او به فرار ادامه داد!»

سردار محمد کاظم تقوی در ادامه این ماجرا یادآور شد: در پی اعترافات متهمان، بلافاصله نیروهای انتظامی با کسب مجوزهای قضایی از قاضی «یحیایی»، بدون از دست دادن فرصتی برای فرار متهمان احتمالی دیگر، وارد عمل شدند و علی متهم دیگر را در حالی که قصد فرار داشت در مخفیگاهش دستگیر کردند. رئیس پلیس خراسان رضوی تاکید کرد: این متهم سابقه دار که تا شهریورماه گذشته در زندان به سر می برد و باید مدت محکومیت دوران تبعیدی خود را در یکی از شهرهای خراسان رضوی می گذراند به تبعیدگاه نرفته و با تشکیل باندی به اتفاق «هاتف» که با وی نیز در زندان آشنا شده بود، دست به ارتکاب جرم و سرقت خودرو می زدند!

سردار تقوی ادامه داد: سرکرده تبعیدی این باند تاکنون به سرقت چندین دستگاه خودرو از مناطق خواجه ربیع، بولوار اقبال و منطقه سیدی اعتراف کرده است که تلاش برای کشف سرقت های دیگر اعضای این باند خطرناک با صدور دستورات ویژه قضایی همچنان ادامه دارد.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

سیدخلیل سجادپور

آیا این خبر مفید بود؟