کدخبر: 387577 ارسال پرینت 4

گروه اجتماعی –البرز- تهدیدات دیجیتالی در فضای سایبر امروز شکل گسترده و متنوعی به خود گرفته و فعالیت بدافزارها طبق آمار رسمی در این حوزه 92 درصد افزایش یافته و بر این اساس ضرورت دارد با توجه به این شرایط برای مقابله با آن چاره جویی کرد.

برخی از این تهدیدات شامل تجهیزات دیجیتالی از طریق انتشار بدافزارها و باج افزارها است و تعدادی دیگر نیز فراتر از این مشکلات امنیتی برای مردم و کشور ایجاد می کند و یکی از ابعاد فعالیت های پدافند غیرعامل نیز مقابله با این گونه حملات و اقدامات است.

حملات سایبری در برخی موارد اخاذی ها را بر اساس ارزهای رمزگذاری شده انجام داده و کشف رویه آن ها را با دشواری روبروکرده است.

بر اساس اعلام برخی کارشناسان ، فعالیت بدافزارها طبق آمار رسمی در این حوزه 92 درصد افزایش یافته که بیش از 80 درصد این فعالیت ها بر سیستم عامل اپل متمرکز بوده است.

در این فضا ضرورت دارد که کاربران برای به روز رسانی نرم افزار خودکار به عنوان یک خطر امنیتی توجه ویژه داشته باشند و آموزش های لازم به مردم در این عرصه به طور گسترده ارائه شود.

توجه نداشتن به ضرورت های استقرار کامل سیستم پدافند غیرعامل در حوزه امنیتی سایبری یکی از مشکلات است.

برخی سازمان ها به دلیل هزینه ای که می بایست برای مسائل امنیتی خود پرداخت کنند، از این موضوع صرف نظر می کنند و کم توجهی به این موضوع مهم ، آسیب جدی به داده های سازمانی وارد می سازد که ارزش گذاری روی آن ها امکان پذیر نیست.

در سال گذشته با گسترش ناگهانی برخی باج افزارها و رشد سریع برخی ویروس های جدید با حملات سایبری و تهدیدات امنیتی دیجیتال از منابع جدید و غیرمنتظره، مواجه بودیم.

با گذشت هر سال، میزان تهدیدات افزایش چشم گیری داشته به طوری که، چشم انداز تهدیدات تنوع بیشتری یافته و مهاجمان برروی روش های سخت تر برای کشف راه های جدید حمله هستند.

طبق نظر کارشناسان استفاده نکردن از نرم افزارهای کرک شده برروی سرورهای اصلی و مهم سازمانی و همچنین، در صورت استفاده از نرم افزارهای اورجینال، اطمینان حاصل نمودن از سورس مناسب و دقیق بروزرسانی، پیش از دانلود و بررسی نرم افزار جدید و نبود بدافزار در آن است .

سرهنگ "محمد اقبالی" رییس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان البرز نیز در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، گفت: استفاده از پیام رسان های خارجی خطر حملات سایبری و سرقت اطلاعات کاربران را بیشتر می کند.

سرهنگ اقبالی افزود: مدتی است که سرقت و حملات سایبری دربین کاربران فضای مجازی افزایش یافته و یک دلیل عمده آن عدم استفاده از پیام رسان های داخلی است.

وی اضافه کرد: کاربران به دلیل تمایل به پیام رسان های خارجی از فیلتر شکن های آلوده استفاده می کنند که منجر به سرقت اطلاعات شخصی آن ها می شود.

وی خاطرنشان کرد :برای پیشگیری از حملات سایبری کاربر باید باید سیستم عامل دستگاه مورد استفاده خود اعم از کامپیتور، لب تاب، تبلت و موبایل به ورژن بدافزار مجهز شود، در غیراین صورت با حملات سایبری دستگاه مورد نظرقفل خواهد شد.

اقبالی افزود: این باج افزار نرم افزاری است که از کاربر باج خواهی می کند و بارها شماره حساب داده تا خواسته های او تامین شود.

رییس پلیس فتا استان البرز تاکید کرد :کاربران از فیلترشکن به هیچ وجه استفاده نکنند چرا که فایل های باج افزار می تواند علاوه بر آلود بودن موجب سود جویی شود.

وی گفت: سیستم پیام رسان تگلرام تولید خارج است و می تواند مخاطراتی را برای کاربر داشته یاشد.

سرهنگ اقبالی خاطرنشان کرد : پیام رسان داخلی جوان است و روزبه روز حیطه امنیتی آن بهتر و واستفبال کاربران نیز از  آن بیشتر خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها