حجم ویدیو: 9.34M | مدت زمان ویدیو: 00:02:31

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که صبح امروز(دوشنبه، 12 آذر) به مناسبت سالروز تصویب قانون Law اساسی در برنامه "حالا خورشید" حضور یافته بود، در سخنانی، گفت: یکی از نزدیکان امام(ره) نقل کرده‌اند که به امام گفته بودند شما معتمد همه مردم ایران هستید و هر چه بگویید مردم می‌پذیرند، پس نیازی به همه‌پرسی نیست، اما امام(ره) مخالفت کردند و فرمودند باید همه‌پرسی برگزار شود، البته من سند این روایت را جایی ندیدم.

وی در پاسخ به این سؤال که شورای نگهبان، از 6 فقیه و 6 حقوقدان تشکیل شده است، اگر نتیجه بررسی‌ صلاحیت‌های کاندیداهای انتخابات، برابر شود، نتیجه چگونه خواهد بود؟، اظهار داشت: نتیجه بررسی صلاحیت کاندیدای مورد نظر به نفع وی خواهد بود.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: باید به نظرات همه اقشار مردم، به‌خصوص نسل جوان کشور توجه کنیم و به آنها فارغ از نگرش و عقایدشان پاسخ دهیم، ما در حوزه اجرا، کمتر حضور داریم، زیرا کار ما، کار شورایی است و نتیجه نهایی، حاصل رأیی است که از مجموع اعضای شورا جمع می‌شود.

کدخدایی تصریح کرد: ما به عنوان حقوقدان حق داریم که براساس معیارهای حقوقی حرکت کنیم، نه براساس معیارهای سیاسی، زیرا شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست و یک نهاد حقوقی است.

وی درباره میزان همکاری‌های شورای نگهبان با مجلس در رابطه با بررسی قوانین و مصوبات مجلس، گفت: بنده معمولا یکشنبه‌ها به مجلس می‌روم و فقط به این دلیل که می‌خواهم نظرات نمایندگان را بشنوم.

قائم‌‌مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: وقتی قوانین تصویب می‌شود، انتظار می‌رود که اجرا شوند، اما برخی قوانین در مسیر اجرا، یا اجرا نمی‌شوند یا با انحراف انجام می‌شوند، عده‌ای می‌گویند "CFT" موافق منافع ملی و عده‌ای می‌گویند مخالف منافع ملی است، هیچ نگاه سیاسی به "CFT" وجود ندارد و مانند همه مصوبات است، وظیفه ما اعلام مغایرت مصوبات با قانون اساسی و شرع است.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟