تاریخ جام جهانی به روایت نقاش ایرانی/ گزارش ویژه سایت فیفا از فاطمه زارعی + عکس

به گزارش رکنا به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال ، فیفا نوشت: فاطمه زارعی یکی از هنرمندان عاشق فوتبال است که بیش از 300 تصویر درباره تاریخچه جام جهانی را به تصویر کشیده است.

زارعی که طرفدار پر و پا قرص تیم ملی است از رقابت های مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه خاطرات خوش زیادی دارد.

سایت فیفا می نویسد:

آیا فوتبال یک هنر است؟

نظرات درباره پاسخ به این پرسش متفاوت است.

تنها چیزی که لازم به نظر می آید یک «شاهکار» است؛ یک هدف درباره جایی نامشخص، یک شاهکار فنی عالی یا یک تلاش تیمی فوق‌العاده برای مطرح شدن دوباره بحث قدیمی.

با همه اینها،اما یک چیز مسلم است: فوتبال، الهام بخش هنر است.

نخستین بار که هنرمندان از فوتبال در آثار خود استفاده کردند به اواخر قرن پانزدهم بازمی گردد. در آن زمان دو جین،هنرمند چینی، سه خانم را در باغی به تصویر کشید که در حال بازی کوجو بودند. کوجو در قرن دوم قبل از میلاد یک سرگرمی بسیار محبوب بود و این رشته به عنوان دورترین ریشه فوتبال در تاریخ مورد توجه است.

از زمان کار دو جین، آثار هنری الهام گرفته از فوتبال به وفور یافت می‌شود و جام‌های جهانی فیفا به ویژه برای خلق آثار مفید بوده است.

قطر 2022 اما یک هنرمند ایرانی را در کانون توجه قرار داد. نامش: فاطمه زارعی. هنر او: نقاشی روی توپ فوتبال.

وی می گوید:من حدود 300 پرتره با مضمون مسابقات جام جهانی نقاشی کرده ام، و همچنین برخی از نکات برجسته هر رویداد را مستند کرده ام.در میان پرتره های نقاشی شده، بهترین دروازه بان، بهترین گلزن، بهترین بازیکن و قهرمانان هر دوره از رقابت های جام جهانی قرار دارد. ستاره هایی مانند روبرتو باجو و رونالدو را هم روی برخی از توپ ها نقاشی کرده ام.

109447_450

نقاشی‌های باشکوهی که هر توپ را تزئین می‌کنند با شرح‌های دست‌نویس دقیق و آمار دقیق تکمیل می‌شوند؛ رکورد دستاوردهای کلیدی، تعداد تماشاگران، گل‌های زده شده و شهرها و استادیوم‌هایی که مسابقات در آن‌ها برگزار شده است. در مجموع، بیست و سه توپ، 92 سال تاریخ را در رنگ های مختلف، از اروگوئه 1930 تا قطر 2022 به تصویر کشیده شده است، اثری که منحصر به فرد است.

در حالی که مشخصا تیم ملی در قلب فاطمه زارعی جایگاه ویژه ای دارد، این هنرمند آرزو دارد که در توپ بعدی نیز جایگاه ویژه ای به آنها بدهد.

او در این باره می گوید:خاطرات فوق العاده ای از عملکردهای تیم ایران دارم. بهترین خاطره من به بازی های پلی آف آسیایی برای جام جهانی 1998 برمی گردد، زمانی که ایران ایران با استرالیا بازی می کرد. بازی برگشت در استرالیا آنقدر سخت و پر از استرس بود که احساس می کردم خودم در استادیوم هستم. وقتی خداداد عزیزی گل مقدماتی را زد، فریاد زدم. این بازی 26 سال پیش بود.

109453_118

دور بعدی جام جهانی به میزبانی مشترک کانادا، مکزیک و ایالات متحده برگزار خواهد شد.  فاطمه امیدوار است تیم ملی برای این رقابت ها در اوج باشند.

کدخبر: 947391 ویرایش خبر
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟