پرسپولیس برای تمام لحظات بازی برنامه نداشت

به گزارش رکنا، فرزاد آشوبی در باره شکست دو بر یک تیم فوتبال پرسپولیس ایران مقابل اولسان هیوندای کره جنوبی در فینال لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: یحیی گل محمدی و دستیارانش برای این مسابقه استراتژی مناسبی انتخاب کرده بودند و البته تیم اولسان هم نسبت به آنچه از قبل درباره اش شنیده بودیم، عملکرد پایین‌تری داشت که بخش بزرگی از این موضوع به کیفیت و توانایی بازیکنان پرسپولیس بازمی‌گشت. با این وجود برای پیروزی در چنین مسابقه‌ای نیاز است در تمام طول بازی بازیکنان با حداکثر تمرکز و توان فنی در زمین حضور داشته باشند. اگر پرسپولیسی‌ها تمرکز و آرامش لازم را داشتند، این دو پنالتی را به حریف نمی‌دادند و در آن حالت شاید شاهد نتیجه متفاوت‌تری برای این دیدار بودیم.

وی درباره دلیل تعویض‌های دیرهنگام یحیی گل محمدی پس از به ثمر رسیدن گل دوم حریف کره‌ای گفت: به نظر من تیم تا زمان دریافت گل دوم عملکرد منطقی داشت. پس از گل دوم تیم اولسان هم تغییراتی انجام شد اما باید شرایط تیم و محدودیت‌های پرسپولیس را هم برای تعویض کردن در نظر گرفت. اگر بازیکنان تمرکز بیشتری داشته و هوشیارتر بودند می‌توانستند نتیجه را هم تغییر بدهند. به نظر من عملکرد پرسپولیس به جز دو همان صحنه قابل دفاع است.

بازیکن اسبق پرسپولیس درباره دلیل تمرکز نداشتن بازیکنان این تیم عنوان کرد: نباید بگوییم آنها آرامش و تمرکز نداشتند، فینال آسیا به شکل تک‌بازی برگزار شد و فرصتی برای جبران اشتباه نبود، به همین دلیل خیلی مهم است که بازیکنان در تک تک لحظه‌ها با حداکثر بازدهی ذهنی در زمین بازی کنند. اشتباه بازیکن در بالاترین سطح فوتبال جهان هم اتفاق می‌افتد و این هم اجتناب‌ناپذیر است، اما همین اشتباه می‌تواند سرنوشت یک گروه یا تیم را مشخص کند. به جز 15 دقیقه ابتدایی که اولسان خود را به پرسپولیس دیکته کرده بود، در سایر لحظات هر دو تیم شانس برابری برای پیروزی داشتند، اما متأسفانه انتظارها برآورده نشد و بار دیگر باید حسرت از دست دادن جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را بخوریم.

آشوبی درباره این که به نظر می‌رسید پس از ورود آرمان رمضانی به زمین نیاز بود بازیکن سرعتی تر و پرنفس تری برای ارسال از کنارها به زمین بیاید تا احتمال ایجاد موقعیت برای سرخ‌پوشان بیشتر شود، گفت: ارسال از جناحین مقدماتی دارد. در شرایطی که تیم اولسان با تمام نفرات خود در یک سوم دفاعی زمین‌اش تجمع کرده و عملا فضای خاصی به پرسپولیس نمی‌داد، در آن وضعیت احساس به شدت بر منطق غلبه می‌کرد و خیلی سخت است انتظار داشته باشیم پرسپولیس بتواند به راحتی از کناره‌ها در موقعیت قرار بگیرد و ارسال‌های دقیقی روی سر آرمان رمضانی فرستاده شود.

وی ادامه داد: عملکرد سعید آقایی در سمت چپ پرسپولیس نسبتا قابل قبول بود اما این وضعیت برای چنین مسابقاتی کافی نیست. البته باید به این موضوع اشاره کرد که فوتبال باشگاهی ایران واقعا با کشورهای صاحب سبک قاره آسیا فاصله گرفته است. کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی سال‌هاست مسیر پیشرفت را طی می‌کنند. فقط یک صحنه را مثال می‌زنم تا متوجه فلسفه فوتبال کره جنوبی بشوید. امری که مبتنی بر کار جمعی و تیمی است.

هافبک اسبق پرسپولیس توضیح داد: در دقیقه 93 یا 94 بازی دفاع راست اولسان که در آن لحظات کاپیتان تیمش هم بود، در صحنه‌ای می‌توانست راحت توپ را دفع کند و در این حالت توپ به سرعت به بازیکنان پرسپولیس می‌رسید اما وی به جای این کار سعی کرد توپ را از بازیکن پرسپولیس با هدف کاهش ریسک از دست دادن سریع توپ عبور بدهد. همان توپ هم تبدیل به اوت شد و اولسان در لحظات پایانی بار دیگر توپ را در اختیار گرفت. اینها فلسفه است، تا زمانی که به این سمت حرکت نکنیم باید منتظر اتفاقات و تک‌لحظه‌ها بمانیم.

آشوبی تصریح کرد: پتانسیل‌ها و استعدادهای زیادی در فوتبال ایران وجود دارد اما لازم است از لحاظ فنی رو به جلو حرکت کنیم. معنی حرف من فلسفه نداشتن پرسپولیس نیست اما ساختار فوتبال ایران چنین حالتی دارد. این تیم با وجود محدودیت‌هایش تلاش قابل تقدیری انجام داد و عملکرد خوبی ارائه کرد. امیدوارم ساختار فوتبال کشورمان به سمتی برود تا ما هم صاحب فلسفه و فوتبالی باشیم که برای لحظه لحظه‌اش برنامه و ایده دارند.

وی درباره کری خوانی برخی استقلالی‌ها در فضای مجازی برای تیم پرسپولیس توضیح داد: قبل از این بازی چنین ماجرایی را شاهد بودیم اما این بحث‌ها منطقی نیست. می‌پذیریم استقلال و پرسپولیس دو رقیب قدیمی هستند و هواداران شان تمایلی به موفقیت تیم مقابل نداشته باشند اما در این موضوع خاص و شرایط ویژه، پرسپولیس به نمایندگی از تمام باشگاه‌های ایران در فینال آسیا حضور داشت و فکر می‌کنم جالب و منطقی نبود به عنوان یک ایرانی بخواهیم تیمی از کشورمان به صرف این که رقیب ما است، مقابل باشگاه کشور خارجی بازنده شود.

بازیکن سابق سرخابی‌ها تصریح کرد: متأسفانه این کری‌خوانی‌ها اتفاق خوبی نیست و ای کاش آنهایی که علیه نماینده کشورمان در فضای مجازی فعالیت می‌کردند منافع ملی و تمام باشگاه‌ها را در نظر می‌گرفتند و دیدشان مبتنی بر آنچه خودشان تمایل داشتند، نبود. البته در گذشته هم بارها این اتفاقات رخ داده و بهتر است در مسابقات بین المللی همه حامی نماینده ایران باشیم. اگر هم تمایلی به عدم موفقیت حریف داریم، لزومی ندارد آن را در صفحات مجازی بیان کرده و باید آن را پیش خودمان نگه داریم. درست نیست بازیکنان یک تیم به شیوه‌ای نادرست به چنین موضوعی دامن بزنند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟