پرسپولیس- سایپا؛ بازی اولین‌ها

پرسپولیسِ برانکو و سایپایِ دایی سرانجام در هفته یازدهم به هم رسیدند و حالا قرمزها برای رسیدن به صدر جدول و نارنجی پوشان برای اضافه شدن به جمع مدعیان، به شدت نیازمند 3 امتیاز مسابقه هستند. اما بازی این دو تیم تهرانی فقط همین 3 امتیاز هم نیست؛ در شانزده دوره قبلی لیگ برتر، نکات بسیاری در قالب اولین ها داشت که مهم ترین هایشان را بررسی کرده ایم.
آخرین سالِ سلطان، اولین بازی تهران
لیگِ پنجم آخرین فصل حضور علی پروین روی نیمکت پرسپولیس بود و در نهایت به دلیل نتایج ضعیف، قرارداد اسطوره باشگاه پرسپولیس با این تیم تمدید نشد تا مربیان خارجی، هدایت این تیم را در دست گیرند. در اولین بازی شاگردان پروین به نتیجه مساوی 2-2 مقابل فجرسپاسی تن دادند و یک هفته بعد در تهران به مصاف خودروسازانِ همشهری رفتند. هواداران پرسپولیس استقبال 50 هزار نفری از اولین بازیِ پرسپولیس در لیگ پنجم داشتند اما در دیداری که شیث رضایی هم از میدان اخراج شد، دو تیم به تساوی بدون گل رضایت دادند.
سیوِ دیدنی حقیقی در مقابل دایی
فصلِ بعد هم دیدارِ پرسپولیس و سایپا حواشی مختلفی را دربرداشت. نکته عجیب، تساوی 2-2 در هر دو بازی رفت و برگشت بود اما در دیدار برگشت اتفاق عجیب تری هم رخ داد. در دقیقه 64 فرشید کریمی مهاجم سایپا را در محوطه جریمه متوقف کرد و داور علاوه بر اعلام پنالتی، دروازبان را هم اخراج کرد. علیرضا در 18 سالگی مقابل علی دایی قرار گرفت و پنالتیِ کاپیتان سایپا را به زیبایی مهار کرد و از همان زمان در فوتبال ایران چهره شد. او در اولین بازی اش برای پرسپولیس کاری کرد که سکوی پرتابش از نقطه صفر به پنجاه بود.
دبل بُردی که میتوانست مساوی شود!
در لیگ هفتم پرسپولیس با افشین قطبی گام به مسابقات گذاشت و در نهایت نهمین قهرمانی لیگ خود را نیز به دست آوردند. پرسپولیس تیمِ بسیار خوبی داشت اما در مقابل سایپا، به شدت دچار مشکل شد. آن ها در هفته چهاردهم با تک گل دقیقه 95 محسن خلیلی، 70 هزار هوادارِ خود در ورزشگاه را شادمان راهی خانه کردند و در بازی برگشت هم با گل به خودی معمارزاده، بر حریف چیره گشت. سایپا اولین و تنها تیمی شد که با گل های دقایق پایانی مغلوب پرسپولیسِ قطبی در لیگ هفتم شد.
اولین قربانی پرسپولیس در راهِ قهرمانی
سومین قهرمانی پرسپولیسی ها در لیگ برتر با برانکو ایوانکوویچ در لیگ شانزدهم به دست آمد. قرمزها در هفته اول سایپا را در حالی از پیش رو برداشتند که کمال کامیابی نیا زننده تک گلشان بود و بیش از 20 هزار نفر، این بازی را از نزدیک نظاره میکردند. سایپا اولین قربانی پرسپولیسِ مقتدر بود و در نهایت برانکو ایوانکوویچ با تیمش سه هفته مانده به پایان لیگ قهرمان شد.
اولین بازیِ سروش برای پرسپولیس
در نیم فصل لیگ شانزدهم پرسپولیس سروش رفیعی را به خدمت گرفت و او، در اولین بازی دور برگشت برای تیم جدیدش به میدان رفت و در کنارِ محسن مسلمان درخشش جالبی داشت. پرسپولیس آن بازی را همچون بازی رفت با یک گل برد اما این بار مهدی طارمی دروازه حامد لک را باز کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟