فواید پخت‌ و پز در ظروف مسی

به گزارش رکنا، بسیاری از ما فکر می‌کنیم هر نوع غذایی را می‌توانیم در ظروف مسی بپزیم و برای سلامتی ما مفید است؛ اما ورود بیش از حد مس به بدن موجب مسمومیت و بروز بیماری‌ می‌شود. بنابراین بیش از هر چیزی باید در مورد آن اطلاعات کسب کنیم.

مس بهترین رسانای گرماست؛ به‌سرعت گرم می‌شود و گرم می‌ماند. این ویژگی برای بسیاری از آشپزها بی‌همتاست و آنها را به استفاده از این نوع ظروف تشویق می‌کند. از آن گذشته این روزها آبکش‌های مسی، کفگیرهای مسی، کاسه‌های مسی و سایر لوازم آشپزخانه مسی در فروشگاه‌ها موجود است و بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند. بنابراین بیش از هر چیزی باید در مورد آن اطلاعات کسب کنیم.

برای طبخ غذا در ظروف مسی به نکات زیر توجه کنید:

دو نوع مس در بازار موجود است. مس‌هایی با پوشش قلع وجود دارند و به همین علت نباید نگران مسمومیت مسی باشیم. به علت این پوشش، متخصصان می‌گویند که از لوازم آشپزخانه تیز استفاده نکنید تا این پوشش وارد غذا نشود.

خوراکی‌های خیلی شور، ترش، شیرین، گوشت و چرب را نباید در ظروف مسی به مدت طولانی نگه‌ داشت.

در شرایطی که ما با ظروف مسی، به طور مستقیم و بدون محافظت قلع سر و کار داریم، باید بدانیم که مس واکنش‌پذیر است. اسیدهایی مانند سرکه و گوجه‌فرنگی می‌توانند مس را به مواد غذایی وارد کنند و در طول زمان سمی باشند.

ظروف مسی پوشانده شده با قلع نباید به‌تنهایی گرم شوند و حتما باید دمای داخل آن زمانی که خالی است، از حرارت متوسط بالاتر نرود. اگر قلع به صورت خالی داغ شود، به علت این‌که درجه ذوب آن پایین(۲۳۰ درجه سانتیگراد) است، می‌تواند خطرناک باشد. با مراقبت، یک پوشش قلعی می‌تواند تا چند سال سالم بماند.

یکی از جدیدترین روکش‌های ظروف مسی، از جنس استیل است. تابه مسی تبدیل به قابلمه‌ای با ویژگی‌های تمام قابلمه‌های استیل شده است و تنها از ویژگی رسانایی مس استفاده شده است. کاسه‌های مسی که در ابزار آشپزی جدید وجود دارند در بسیاری از موارد برای مخلوط کردن تخم‌مرغ‌ها استفاده می‌شوند که به ایجاد حالت فومی تخم‌مرغ کمک می‌کنند و خطری ندارند.

مهم‌ترین ویژگی که روی کیفیت تابه‌های مسی اثر می‌گذارد، ضخامت تابه‌های مسی است. بهترین حالت ۲ تا ۳ میلی‌متر بودن آن است. اگر بیش از این مقدار ضخیم باشد این تابه خیلی سریع گرمای خود را از دست می‌دهد.

بدن به مقادیری مس نیاز دارد تا سالم بماند اما ورود بیش از حد مس به بدن مخصوصاً در کودکان، با شدت بیشتری موجب مسمومیت می‌شود. بنابراین این ادعا درست است که مس برای بدن مفید است اما مانند هر عنصر لازمی نباید از حد مجاز آن بیشتر شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟