برای شستن پارچه مخمل مهمترین چیزی که باید درنظر داشته باشید این است که در هر مرحله باید مواظب باشید که هیچ آسیبی به بافت نرم پارچه وارد نشود. روشی که در ادامه معرفی خواهیم کرد یکی از بهترین روش‌ها برای شست و شو مخمل با کمترین میزان آسیب به پارچه است.

شستن پارچه مخمل با دست اگرچه زحمت بیشتری نیاز دارد، اما در عوض آسیب کمتری به پارچه مخمل وارد می‌کند.

۱. لباس‌ها را پشت و رو کنید

قبل از انجام هر کاری بهتر است برای شستن پارچه مخمل، لباس را پشت و رو کنید، این کار به این منظور است که سطح نرم پارچه مخملی با اطراف درگیر نشود و آسیب کمتری ببیند. اگر پارچه مخمل را بدون پشت و رو کردن بشویید (با دست شستن و ماشین لباس شویی فرقی ندارد) سطح نرم به علت اصطکاک با دست شما، لباس‌های دیگر و بدنه ماشین لباس شویی آسیب می‌بیند. پس از مدت کوتاهی می‌بینید که مخملی که موقع خرید داشتید را دیگر ندارید.

۲. دو قاشق شوینده!

نه اینکه بخواهیم با قاشق شوینده بریزیم، اما نکته قابل توجه این است که نباید از میزان زیادی مواد شوینده استفاده کنید. به جای پودر از مایع لباسشویی استفاده کنید و میزان خیلی کمی از آن را در یک تشت آب سرد بریزید و لباس‌ها را در حالی که قبلاً پشت و رو کرده‌اید در آب بگذارید. چقدر مایع کافیست؟ همانقدر که گفتیم! اندازه ۲ یا ۳ قاشق غذاخوری مایع کافیست!

۳. با مخمل مهربان باشید

چنگ زدن پارچه مخمل شیوه درستی برای رفع لکه‌ها و کثیفی نیست. اگرچه ممکن است لباس‌هایتان خیلی خیلی تمیز شوند، اما سطح نرم پارچه مخمل با این کار از بین می‌رود. پس به آرامی با پارچه مخمل برخورد کنید و سعی کنید با کف دست‌تان روی پارچه بکشید تا چرک‌ها و کثیفی‌ها از بین بروند.

۴. آبکشی حسابی

مخمل به خودی خود میزان زیادی کف به خود می‌گیرد، بعد از اینکه شستن پارچه مخمل تمام شد با دقت تمام و با ظرافت لباس را به خوبی آبکشی کنید و دقت کنید که تمام کف‌ها از لباس بیرون رفته باشند. پارچه‌های جنس مخمل که پرز‌های بلندی دارند و حجیم هستند موقع شست و شو حجم بسیاری زیادی کف به خود می‌گیرند. با آب سرد آبکشی کنید و از تمام شدن کف‌ها اطمینان حاصل کنید.

۵. پهن کنید، اما نه روی بند!

اگرچه می‌توان پارچه مخمل را پس از شستن روی بند انداخت، اما همانطور که می‌دانید جای گیره‌های بند رختی روی مخمل می‌ماند و حجم آن قسمت زیر گیره تغییر پیدا می‌کند، پیشنهاد ما این است که لباس نم‌دار را روی یک سطح صاف پهن کنید و منتظر بمانید تا کامل خشک شود.

شستن پارچه مخمل با ماشین لباسشویی

اگر قصد دارید برای شستن پارچه مخمل از ماشین لباسشویی استفاده کنید توصیه می‌کنیم از یک ماشین لباس شویی قابل تنظیم استفاده کنید. ماشینی که بتوانید دور و زمان و دمای آب را خودتان تنظیم کنید.

۱. فقط مخمل‌ها!

بهتر است لباس‌های جنس مخمل را فقط با هم بشویید و لباسی از جنس دیگر را در لباسشویی نریزید. همچنین حجم کمی لباس در ماشین لباسشویی بریزید. با این کار میزان آسیبی که به پارچه مخمل وارد می‌شود را به حداقل می‌رسانید. پس فقط مخمل‌ها لطفاً!

۲. مایع بریزید

همانطور که در شست شوی دستی گفته شد، مایع لباسشویی بهترین شوینده برای استفاده در شستن پارچه مخمل است. به خصوص اینکه برخی از پودر‌های شوینده به دلیل بی کیفیت بودن به خوبی در آب حل نمی‌شوند و نهایتاً پس از شستن پارچه مخمل مشاهده می‌کنید که دانه‌های سفید رنگ پودر شوینده هنوز در بافت نرم مخمل باقی مانده است.

۳. یک دور کافیست

لباس مخمل را زیاد نشویید. لباس شویی را روی یک چرخه کوتاه مدت شست و شو تنظیم کنید و مطمئن شوید ماشین لباس شویی قرار نیست لباس مخمل را هی اینطرف و آن طرف بزند!

۴. زود به داد مخمل برسید

وقتی شستن پارچه مخمل در ماشین لباس شویی تمام می‌شود سریع لباس‌ها را از ماشین دربیاورید و در اولین فرصت آن‌ها را روی یک سطح صاف و تمیز پهن کنید. اگر دیر بجنبید لباس چروک می‌شود و این اصلاً برای پارچه مخمل خوب نیست.

برای لکه‌ها چه کنیم؟

از بین بردن لکه‌ها از روی پارچه مخمل کار سختی نیست، اما خیلی مهم است که این کار را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید. هرچقدر لکه‌ها روی لباس مخمل بمانند پاک کردن آن‌ها سخت‌تر خواهد شد.

چطور لکه‌ها را ببریم؟

۱. جرم‌های روی لکه را از بین ببرید. برخی از لکه‌ها حاصل ریخته شدن مواد خوراکی بر روی لباس مخمل هستند. اولین مرحله این است که جرم و موادی که روی لکه باقی مانده‌اند را از بین ببرید. در این مرحله مواظب باشید لکه بیشتر از حدی که هست پخش نشود.

۲. چند دستمال تمیز و مرطوب تمام آن چیزی است که نیاز دارید. دستمال مرطوب را فقط به یک جهت روی بافت پارچه بکشید که آسیبی به بافت پارچه وارد نشود. اضافه کردن یک قطره مایع لباس شویی به رفع لکه‌ها کمک بیشتری می‌کند.

۳. از یک دستمال مرطوب تمیز دیگر استفاده کنید که مواد شوینده را برطرف کنید.

۴. صبر کنید تا پارچه خشک شود، می‌توانید از یک حوله تمیز برای این کار استفاده کنید. حوله را زیر و روی پارچه بگذارید و صبر کنید تا خشک شود.

منبع: ستاره

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟