نخستین پیانیست ایرانی که بود؟

به گزارش رکنا ، سرورالملک نخستین کسی بود که با تغییر کوکِ پیانو توانست نغمه‌هایی ایرانی با این ساز غربی بنوازد.

آهنگساز و تنظیم کننده نام‌آشنای کشورمان با اشاره به پیش‌زمینه آموختن پیانوی ایرانی نزد یکی از اساتید این رشته موسیقیایی گفت: اولین شخصی که در دربار شاه قاجار پیانو نواخت، سرورالملک بود.

پیام سوری که در برنامه «گفتاهنگ» سخن می‌گفت، تأکید کرد: 16 ساله بودم که به واسطه یکی از اقوام نزدیک، با سامان احتشامی آشنا شدم و در پی شکل گرفتن رفت و آمدها، از فضای موسیقیایی ایشان لذت بردم و درگیر موسیقی ایرانی شدم. آموختن پیانوی ایرانی را نزد سامان احتشامی آغاز کردم. کم‌کم تجارب هم به کمک آمد و مطالب بیشتری را فرا گرفتم.

سوری ضمن یادآوری ورود ساز پیانو به ایران گفت: سفیر فرانسه در زمان ناپلئون (1806م) پیانویی را به فتحعلی شاه قاجار هدیه داد که به عنوان دکور در کاخ شاهی ماندگار شد و زمانی که ناصرالدین شاه در سفر فرنگ از یک نمایشگاه پیانو در پاریس دیدن کرد، چند ساز را سفارش داد و وارد کشور کرد.

تغییر کوک پیانو توسط سرور الملک

وی با اشاره به اینکه نوازندگان آن دوره قادر به نواختن پیانوی فرانسوی نبودند، گفت: نوازندگان موسیقی ایرانی به سازهای کلاسیک تسلط نداشتند؛ اما شخصی بنام سرور الملک که رئیس گروه موسیقی دربار و از نوازندگان سنتور بود، به تغییر کوک پیانو پرداخت و به دلیل شباهت ضمنی این دو ساز، یکسری آواها را نواخت و می‌توان گفت، این بانوی ایرانی اولین نوازنده پیانوی ایرانی بود. حتی قطعاتی برای پیانو در راستای موسیقی فولکلور ایرانی ساخته شد و همچنان هم موجود است.

این آهنگساز تأکید کرد: استاد جواد معروفی با استفاده از ترکیب موسیقی ایرانی و اتُدهای غربی، نواهایی بسیار خوش و تنظیم هایی بسیار زیبا برای پیانو اجرا کردند که همچنان به یادگار مانده است.

پیانوی ایرانی مدیون کیست؟

سوری با بیان اینکه پیانوی ایرانی مدیون استاد مرتضی خان محجوبی است، ادامه داد: ایشان نواها و آواهای بسیار شیرینی را برای موسیقی ایرانی ایجاد کردند و مسیر پیانوی ایرانی را هموار ساختند تا دوره ای که در آن، موسیقی گلها و ارکسترال و موسیقی کلاسیک ایرانی شکل گرفت و به مرحله اعلا رسید.

وی همچنین در رابطه با ماهیت فنی ساز پیانو گفت: در موسیقی ایرانی فواصل تعریفی خاص دارند؛ به عنوان مثال در گام شور، فاصله دوم یک ربع پرده اضافه‌تر [از سایرین] دارد و از طرفی با ساز پیانو می‌توان متعلقات دستگاه شور را اجرا کرد.

تغییر ساز پیانو توسط موسیقی‌دانان ایرانی

سوری در بخشی دیگر از برنامه در رادیو گفت‌وگو افزود: موسیقی‌دانان ایرانی به راحتی پیانو را تغییر دادند؛ خاصه در دنیای امروز که دیجیتال وارد دنیای موسیقی شده است و با فشار یک دکمه می‌توان کوک‌ها را با هارمونی‌های دقیق، تغییر داده و حتی رِزونانس دقیقی را از ساز دیجیتال استخراج کرد. در ساز پیانوی ایرانی نیاز است فواصل کوک ایرانی در هر گام رعایت شود و آن را کوک کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟