نخستین پرتاب موشک جدید چینی با موفقیت انجام شد

شینهوا از انجام اولین پرتاب موفقیت آمیز «لانگ مارچ 7A» چین به مدار زمین خبر داد.

به گزارش رکنا ، موشک جدید «لانگ مارچ 7A» چین اولین ماموریت مداری خود را پس از یک سال با موفقیت آغاز کرد.

 این موشک روز پنجشنبه ساعت ۱:۵۱ دقیقه به وقت محلی از مرکز پرتاب ماهواره ونچاگ در جزیره هاینان چین به مدار زمین پرتاب شد. این ماهواره به مدار ماهواره آزمایشی و طبقه بندی شده‌ای به نام «شیان-۹» به معنی «آزمایش-۹» فرستاده شده که توسط آکادمی فناوری فضایی چین ساخته شده است.

شینهوا در گزارش خود اظهار کرد ماهواره عمدتا برای آزمایش‌های مدار جدید از فناوری‌های جدید از جمله نظارت بر محیط فضایی استفاده می‌شود.

جزئیات از بین رفتن موشک اولیه

این موشک سال گذشته در اولین پرواز خود در ۱۶ مارس ۲۰۲۰ تقریبا یک سال پیش، در مرحله اول و بلافاصله پس از جداسازی، به دلیل نقصی که در عملکرد موتور رخ داد، از بین رفت. موشک جدید در نظر گرفته شده جایگزین موشک «لانگ مارچ 3B» شده و قرار است به عنوان وسیله نقلیه پرتاب کننده ماهواره‌ها به مدار انتقال ژئو سنکرون و یا مدار ثابت که در بالای زمین قرار دارد، استفاده شود.

به گفته ناسا برای رسیدن به یک مدار انتقال ژئوسنکرون، یک موشک باید ماهواره را به مدار بیضوی پرتاب کند که تا حدود ۳۷۰۰۰ کیلومتر بالاتر از زمین امتداد دارد.

بر اساس گزارش شینهوا، «لانگ مارچ 7A» همچنین قادر است محموله‌های سنگین‌تری با ظرفیت حمل ۸ تن به مدار منتقل کند. چین در حال برنامه‌ریزی برای انجام ۳ تا ۵ ماموریت «لانگ مارچ 7A» در سال تا قبل از ۲۰۲۵ است. دانشمندان برای ارسال ماهواره‌ها و کاوشگر‌های اعماق فضا برای کاوش ماه، مریخ و سیارک‌ها قصد دارند این پرتابگر را ارتقاء دهند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟