برگزاری نمایشگاه دستاورد‌های سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح

به گزارش رکنا ، نمایشگاه دستاورد‌های سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح در گروه‌هایی تحت عنوان «امور فضایی و سنجش از دور»، «نقشه‌برداری هوایی»، « ژئوفیزیک و ژئو دینامیک»، « مرکز آبنگاری و اقیانوس شناسی»، «هوا و اقلیم شناسی»، «امور مرز»، «اطلاعات جغرافیایی» و «شتاب دهنده» برگزار شد.

امیر سرتیپ حاتمی پس از بازدید از دستاورد‌های سازمان جغرافیایی با حضور در جمع مدیران ارشد این سازمان با تبیین جایگاه و اهمیت نقش سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح تصریح کرد: این سازمان با حرکت ابتکار خلاقیت و تلاش مضاعفی که سرلوحه کار خود قرار داده است می‌تواند در آینده به قله‌های افتخار دست یابد.

وی با بیان اینکه روند تهدیدات جهانی با توجه به رشد تکنولوژی و فناوری‌های به روز دائماً در حال تغییر است، گفت: سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح در سال‌های اخیر با جذب جوانان نخبه و دانشمند و همچنین بهره گیری از دانش به روز، دستاورد‌های چشمگیری در حوزه ملی و بین المللی داشته است.

وی با بیان اینکه فعالیت‌ها و مأموریت‌های سازمان جغرافیایی طیف وسیعی از خدمات کشوری و لشکری را شامل می‌شود، افزود: امروز با مفهوم جامعه اطلاعاتی روبرو هستیم؛ جامعه‌ای که تمام ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی آن، دچار تحول و به میزان رو به تزایدی به اطلاعات و بهره‌برداری از آن وابسته شده است.

اهمیت استفاده از سیستم‌های مکانیزه اطلاعاتی

وزیر دفاع با بیان اینکه امروزه استفاده از سیستم‌های مکانیزه اطلاعاتی، به دلیل ویژگی هایی، چون سرعت، دقت، سهولت دسترسی و گستردگی، به صورت روزافزونی موردتوجه است، گفت: سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح نقش خطیر و حساسی بویژه در حوزه مدیریت اطلاعات مکانی به عهده دارد.

امیر حاتمی با بیان اینکه جهان امروز از یک سو شاهد پیشرفت‌های گسترده در زمینه فناوری اطلاعات مکان محور بوده و از طرف دیگر با تعدد کاربران این فناوری مواجه است تصریح کرد: دامنه وسیعی از فعالیت‌های دولتی، خصوصی، شخصی و بویژه نظامی در کشور، متکی به اطلاعات مکانی می‌باشد و سازمان جغرافیایی این ظرفیت را دارد که نیاز‌های کشور، نیرو‌های مسلح و جامعه هدف را برطرف کند.

وزیر دفاع با بیان اینکه فعالیت‌های فضایی در هر کشوری نشاندهنده عمق فناوری و دستیابی آن کشور به دانش‌های راهبردی است تصریح کرد: جمهوری اسلامی دستاورد‌های شگرفی در حوزه ماهواره بر‌ها و ماهواره داشته است و نقش سازمان جغرافیایی دراین موضوع با توجه به مأموریت‌هایی از جمله رصد و رهگیری اجسام و سامانه فضایی در فضای بیرونی جو، هدایت ماهواره‌های بومی داخل و مدیریت ترافیک مداری و در نهایت تعیین موقعیت ماهواره‌ها در فضا نسبت به زمان، بسیار حساس و خطیر است.

تقاضای وزیر دفاع از نیرو‌های مسلح

وزیر دفاع در ادامه از سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح خواست با هماهنگی و هم افزایی بیشتر با سازمان‌های نیرو‌های مسلح و بخش‌های کشوری در قالب یک برنامه منسجم و هدفمند تعاملات گسترده‌ای را برقرار کند.

وزیر دفاع با بیان اینکه بستر‌ها و زیر ساخت‌های لازم در زمینه طراحی و ساخت انواع قطعات صنعتی، مدیریت اطلاعات مکانی، بهداشت و درمان، الکترونیک، هوایی، هوا و فضا، دریایی و ... در وزارت دفاع به همت جوانان متعهد و دانشمند این سازمان پایه ریزی شده است، گفت: چنانچه درخواستی از این سازمان مبنی بر برطرف کردن نیاز‌های مختلف کشور ارسال شود، بی درنگ و با اصل در اختیار گذاشتن فناوری به کمک صنایع و بخش‌های مختلف کشور می‌شتابیم.

امیر فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح نیز در این بازدید با ارائه توضیحات از توانمندی‌ها و دستاورد‌های سازمان جغرافیایی گفت: تعامل با بخش‌های مختلف نیرو‌های مسلح، بخش‌های دولتی و شرکت‌های دانش بنیان از اولویت‌های سازمان جغرافیایی در دوره اخیر بوده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟