امجد باقری با بیان اینکه بازدید از موزه تاریخ طبیعی زنجان از ۱۷ خرداد ماه جاری به مدت چهار روز برای عموم مردم بر اساس ساعت کاری این موزه، رایگان است افزود: این هفته فرصت بسیار خوبی برای آشنایی علاقه مندان به حیات وحش و تنوع زیستی این استان زنجان و بازدیدکنندگان می‌توانند از نزدیک انواع گونه‌های جانوری تاکسیدرمی شده را مشاهده کنند.

وی، شعار امسال هفته محیط زیست را "کاهش آلاینده‌ها و پسماند، آسمان آبی و زمین سبز" اعلام و ابراز امیدواری کرد شهروندان و روستاییان این استان به محیط زیست توجه جدی نموده و از تهدید و تخریب آن جلوگیری و به بهبود آن نیز کمک کنند.

باقری اظهار داشت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان برای حفظ طبیعت و بقا حیات وحش این استان تلاش وافر می‌کند و از مردم نیز انتظار این است که این اداره کل را در دستیابی به اهداف و برنامه‌های تدوین شده یاری بیشتری دهند.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: در موزه تاریخ طبیعی استان زنجان، تاکسیدرمی انواع پرندگان، گوشتخواران، علفخواران، خزندگان، حشرات و بندپایان، در معرض دید قرار دارد و این در شناساندن گونه‌های جانوری موجود در مناطق، ارائه آموزش و انجام پژوهش و تحقیقات بسیار مهم و تأثیرگذار است.

باقری افزود: بازدیدکنندگان از موزه می‌توانند از نزدیک با گونه‌های جانوری شاخص این استان ازجمله آهو، کل و بز، قوچ و میش ارمنی، خرس قهوه‌ای، عقاب طلایی، سارگپه، گرگ، یوزپلنگ ایرانی، مار، عقرب و رتیل، آشنا شوند.

وی تصریح کرد: این موزه در تمام روزهای هفته به غیر از دوشنبه‌ها که تعطیل می‌باشد از ساعت هشت صبح تا ۱۴ ظهر و جمعه‌ها نیز از ساعت ۱۴ تا ۱۸ برای بازدید علاقه مندان دایر است.

 موزه تاریخ طبیعی این استان که در ابتدای جاده قدیم تبریز - زنجان و در داخل پارک جنگلی ارم شهر زنجان واقع شده به منظور حفظ و نگهداری و همچنین نمایش گونه‌های جانوری و گیاهی، سنگواره‌ها و نمونه‌هایی از برخی کانی‌ها و سنگ‌های معدنی موجود در زنجان در سال ۷۳ افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

یکی از اهداف مهم موزه‌های تاریخ طبیعی، معرفی انواع گونه‌های جانوری بومی و غیربومی مهاجر می‌باشد که به همین منظور لاشه جانوران به صورت تاکسیدرمی شده در معرض دید عموم گذاشته شده است.

تاکسیدرمی در اصطلاح عامیانه خشک کردن لاشه جانوران است و در واقع با این هنر گونه‌های جانوری مختلف به ویژه جانوران در حال انقراض به منظور شناساندن و ارائه آموزش به نسل‌های آینده حفظ می‌شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟