آخرین مهلت بساز و بفروش ها برای ارائه اظهارنامه مالیاتی اعلام شد

محمد مسیحی افزود: امسال به پرونده مالیاتی بساز و بفروش‌هایی که پروانه ساخت آن‌ها در سال 1395 و سال‌های پس از آن صادر شده، رسیدگی می‌شود و این دسته از مودیان، مکلف به تسلیم اظهارنامه تا پایان مردادماه و پرداخت مالیات هستند.

معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، مشمول مقررات مالیات بر درآمد است.

وی گفت: اشخاص حقیقی و حقوقی که در شهر‌های بالای یکصد هزار نفر جمعیت، مبادرت به ساخت مسکن کرده اند و جواز ساخت آن‌ها از ابتدای سال 95 به بعد صادر شده، در نخستین نقل و انتقال ساختمان که از تاریخ پایان کار آن‌ها سه سال نگذشته باشد، علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی به میزان 5 درصد ارزش معاملاتی ملک، مشمول مالیات علی الحساب به نرخ 10 درصد بابت ساخت و فروش مسکن هستند.

معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور افزود: اشخاص حقیقی مکلف به ارایه اظهارنامه تا پایان مردادماه و اشخاص حقوقی مکلف به ارایه اظهارنامه تا پایان شهریور هستند.

مسیحی افزود: با هماهنگی شهرداری‌های مراکز استان و سامانه‌های اطلاعاتی سازمان، اطلاعات مربوط به مودیانی که شغل آن‌ها بساز و بفروشی است، اخذ شده و ضمن تشکیل پرونده برای این دسته از مودیان، عملیات تشخیص و مطالبه مالیات بر درآمد آنان در دست اجراست.

معاون درآمد‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، افزود: این دسته از مودیان، در صورت انجام ندادن تکالیف قانونی، مشمول جریمه به میزان 30 درصد که غیرقابل بخشودگی است و همچنین تعلق سایر جرایم از جمله جریمه تاخیر و نیز محرومیت از مشوق‌های قانونی می‌شوند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟