مخالفان مالیات خانه‌های خالی چه کسانی هستند؟

محمد عدالتخواه اظهار کرد: ریشه مخالفت‌ها با دریافت مالیات از خانه‌های خالی در واقع به رانتی بر می‌گردد که بعضی افراد، دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها کسب کردند و هم اکنون دارای تعداد زیادی واحد مسکونی هستند.

وی افزود: یکی از این موارد رانت، تصاحب زمین‌های موات و سپس ارزشمند شدن این زمین‌ها از طریق زیرساخت‌های شهری است. مالیاتی که قرار است به این واحدها تعلق بگیرد در واقع بخش کوچکی از ارزش افزوده این خانه‌ها است ولی می‌بینیم که فئودال‌های مدرن با همین موضوع هم مخالفت می‌کنند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه مشکل اصلی مسکن به مسئله زمین مربوط می‌شود خاطر نشان کرد: در دهه ۶۰ اعلام شد به افرادی که فاقد مسکن هستند زمین دولتی تعلق میگیرد. همان زمان بسیاری افراد با لطایف الحیل وانمود می‌کردند که خانه ندارند و این زمین‌ها را می‌گرفتند. زمین این افراد حالا در بهترین نقاط شهر‌ها است که روی آن آپارتمان‌سازی کرده‌اند و ثروت هنگفتی به‌دست آورده‌اند. اگر هم اکنون با ۲.۵ میلیون خانه خالی مواجهیم یکی از دلایلش این است.

عدالتخواه تاکید کرد: به اعتقاد من ضرایب مالیاتی که برای واحدهای خالی از سکنه تعیین شده بازدارندگی لازم را ندارد. در کشورهای اروپایی برای خانه یا خودروهای دوم و بیشتر به‌قدری مالیات می‌بندند که به جز معدودی از سرمایه داران بزرگ، کسی قادر به نگه داشتن چند خانه یا چند ماشین نیست. به همین دلیل با وجود آنکه تعداد خانه‌های خالی در در بعضی کشورهای اروپایی، کمتر از ایران است، مسکن در اروپا به کالایی مصرفی و در ایران به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده است.

به گفته وی، دولت ایران باید علاوه بر اینکه از خانه‌های خالی مالیات می‌گیرد، ارزش افزوده زمین‌ها راهم از افراد دریافت کند و این منابع را به خانه دار شدن دهکهای پایین اختصاص دهد.

قانون مالیات بر خانه‌های خالی در سال ۱۳۹۴ تصویب و قرار شد از سال ۱۳۹۵ اجرایی شود اما به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم محقق نشد.

بهمن ماه ۱۳۹۸ وزارت راه و شهرسازی سامانه املاک و اسکان را به منظور شناسایی خانه‌های خالی رو نمایی کرد و هم اکنون با همکاری سازمان امور مالیاتی، سازمان ثبت و دیگر دستگاه‌ها در حال شناسایی واحدهای خالی است. روز ۲۵ تیرماه ۱۳۹۹ نیز مجلس یازدهم کلیات طرح مالیات بر خانه‌های خالی را به تصویب رساند. محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفته که نخستین برگه‌های مالیاتی در تابستان جاری برای مالکان خانه‌های خالی ارسال می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟