زندگی 20 میلیون نفر در بافت‌های فرسوده

به گزارش رکنا، جلسه امروز (سه‌شنبه 24 تیر)کمیسیون عمران مجلس با حضور اعضای کمیسیون، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی برگزار شد.

محمد اسلامی در این نشست با اشاره به اهمیت اجرای طرح بازآفرینی شهری در کشور، گفت: براساس قانون 270 محله در تقاط مختلف کشور مشمول طرح بازآفرینی شهری شده‌اند که این پروژه‌ها در دو بخش زیربنایی و روبنایی در حال پیگیری است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: خوشبختانه طرح بازآفرینی شهری در حال انجام است و در سال گذشته نیز برای اجرای آن حدود 400 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که بخشی از این اعتبارات در قالب ارائه تسهیلات یارانه ای هزینه شده است.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی طبق یک برنامه مدون در راستای اجرای طرح بازآفرینی شهری گام برمی‌دارد و تاکنون بخشی از مساکن در نظر گرفته شده، اصلاح و نوسازی شده است. بر اساس آمارها در سال گذشته حدود 11 هزار نفر از تسهیلات مذکور بهره‌مند شدند.

اسلامی ادامه داد: تمام محلات مورد نظربرای نوسازی در قانون ذکر شده و در این رابطه نه می توان یک محله را کم و نه یک محله را به لیست اضافه کرد، براساس آمارها از سال 77 تا 98 در حوزه نوسازی و تولید مسکن در بافت فرسوده، حدود 956 هزار واحد مورد اصلاح قرار گرفته است.

در ادامه جلسه محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اهمیت توجه به طرح بازآفرینی شهری در کشور، گفت: وزارت راه و شهرسازی باید تلاش بیشتری برای اجرای طرح مذکور در کشور صورت دهد، در شرایط کنونی حجم تقاضا از سوی مردم بالاست اما حجم تخصیص ها بسیار کم است.

وی ادامه داد: به نظر من باید افزایش اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری مورد توجه قرار گیرد، از این‌رو در زمان تدوین لایحه بودجه سال 1400، تقویت و توسعه بازآفرینی شهری یکی از اولویت ها باید باشد.

رضایی کوچی گفت: در شرایط کنونی بر اساس آمارها حدود 20 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند که این مسئله خطرات بسیاری را برای آنها به دنبال دارد، از این رو وزارت راه و شهرسازی باید به این مسئله توجه خاصی داشته باشد و در این میان کمیسیون عمران مجلس نیز تقویت بخش نوسازی بافت فرسوده را جزء اولویت‌های خود قرار می‌دهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟