پیام معاون محیط زیست طبیعی به مناسبت روز ملی غار

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز ملی غار پیامی صادر کرد. او به مناسبت روز غار گفت: غار ها نماد دیرین زندگی انسان در دامان طبیعت و ارتباط ناگسستنی این دو هستند

به گزارش رکنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ، متن پیام کیومرث کلانتری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به این شرح است:

غارها نماد دیرین زندگی "انسان" در دامان "طبیعت" و ارتباط ناگسستنی این دو هستند. این زیستگاههای منحصر به فرد اگرچه نخستین سکونتگاه و مامن انسانها در طول تاریخ بشری بوده اند اما در طول تاریخ حیات، پیوسته میزبان تنوع شگفت انگیزی از زیستمندان کره زمین بوده  و همچنان هستند و ارزش طبیعی آنها به دلیل شکل گیری ساختارهای متنوع زمین شناسی در طی میلیونها سال، کم نیست .

همین ویژگیهای منحصر به فرد است که غارها را از لحاظ تاریخی، فرهنگی، گردشگری و زیست شناسی و زمین شناسی، در نگاه بشر همچون آزمایشگاهی جذاب از رشته های به هم تنیده علوم مختلف می نماید و چه بسا  افراد ناآگاهی که  با ورود بی رویه و دست درازی به حریمش آن  را مورد تخریب و آسیب قرار می دهند . زیستمندان غار، اگرچه خود ارزشمند و حائز اهمیت هستند اما ارتباط آن ها با بیرون از غار و خدماتی که به اکوسیستم ارائه می کنند فراوان ومثال زدنی است.

همه این مسائل ما را به یک اصل حیاتی در زمینه غارها رهنمون می سازد و آن اهمیت اصولی بودن مراحل "اکتشاف، شناخت و حفاظت "از غارهاست که در قالب شعار سال جهانی  غار نمود پیدا کرده است.

از همین روست که اتحادیه بین المللی غارها 2021 را به عنوان سال جهانی کارست و غار معرفی کرده است تا توجه همگان را به حفاظت موثر از این بخش پنهان و تاثیر گذار کره مسکونی معطوف دارد .

غارها به همان اندازه که با اهمیت هستند ، زیستگاههایی حساس و شکننده محسوب می شوند که با کمترین تغییرات دچار آسیبها و مخاطرات جدی می شوند. رفتار مسئولانه ما در قبال این شگفتی های خلقت و طبیعت، علاوه برحساسیت و تلاش نهادهای مسئول، در فعالیتهای خودانگیخته ای نظیر گردشگری، غارپیمایی و  غارنوردی، می بایست در راستای حفاظت حریم غار و زیستگاه شکننده آن باشد.

آیا این خبر مفید بود؟