مهار حریق در منطقه حفاظت شده کوسالان

حریق / سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سروآباد گفت: در هفته جاری طی گزارش وقوع یک فقره حریق در منطقه حفاظت شده کوسالان – شاهو ( مابین هه وار هه مرو دول و روستای دورود ) به اداره حفاظت محیط زیست سروآباد گزارش شد با توجه به حساسیت موضوع در ساعات اولیه هماهنگی های لازم با همکاران و اداره منابع طبیعی، انجمن های محلی و اهالی شهر سروآباد و روستاهای دورود، زیوار و غیره صورت گرفت.

به گزارش رکنا، محمودی با بیان اینکه عوامل آتش سوزی عمدی و دخالت عوامل انسانی در حریق مشهود می باشد گفت: در این زیستگاه، گونه های مختلف جانوری عمدتاً از رده های پستانداران، پرندگان، دوزیستان، خزندگان و رده های مختلف بی مهرگان، تخم و آشیانه آنها آسیب دیده و از بین رفته اند.

وی همچنین افزود: نوع پوشش گیاهی منطقه متنوع بوده است و درختان آسیب دیده در این آتش سوزی بیشتر از گونه درختان بلوط، بنه، انواع بادام، زبان گنجک مشاهده شده و علاوه بر جانداران، بطور متوسط 150 اصله درخت در هکتارآسیب دیده و در آتش سوخته است.

محمودی گفت: تجهیزات به کار رفته در عملیات اطفاء حریق شامل آتش کوب، شن کش و بیل، شاخ و برگ درختان بلوط بود و نبود تجهیزات کافی و صعب العبور بودن منطقه حریق، دلایل طولانی بودن مهار اطفاء حریق است.

منطقه شاهو و کوسالان با مساحتی در حدود 57000 هکتار در حوزه شهرستانهای سروآباد – کامیاران واقع شده است و تاکنون در این منطقه 117 گونه پرنده، 23 گونه پستاندار، 17 گونه خزنده و242 گونه گیاهی شناسایی شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟