تصاویر خیره‌کننده کندوهای مارپیچ گونه‌ای از زنبور عسل

به گزارش رکنا ، تصاویر منتشر شده که بخشی از یک پژوهش علمی درباره‌ی زنبور‌های عسل تتراگونولا هستند نشان می‌دهند کندو‌های این زنبور‌ها در اغلب موارد شکلی شبیه به سیبل تیراندازی یا یک مارپیچ سه بعدی دارند.

محققان این پژوهش می‌گویند: «در لانه‌های زنبور‌های تتراگونولا به انواع مختلفی از کندو برخوردیم که در سه بعد ساخته شده بودند و الگوی ساخت آن‌ها را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد: مارپیچی، سیبل گونه، مارپیچ دولایه و اشکال نامنظم دیگر.»

«در حوزه‌ی کاملاً متفاوتی از علم، کریستال‌ها را داریم که آن‌ها هم به صورت سه بعدی با الگو‌های مارپیچی و سیبل گونه تشکیل می‌شوند.»

تصاویر خیره‌کننده

هم در کریستال‌ها و هم در کندو‌های زنبورها، هر لایه به صورت بخش بخش ساخته می‌شود، لایه‌ها یک به یک روی هم می‌آیند و به تدریج شکلی لایه مانند پیدا می‌کنند.

زنبور‌های کارگر به لبه‌ی هر لایه سلول‌های جدیدی اضافه می‌کنند، سلول‌هایی که بعداً تخم‌های خود را در آن‌ها می‌گذارند و آن‌ها را می‌بندند.

محققان این لایه‌ها را به طبقات مختلف یک پارکینگ طبقاتی خودرو تشبیه می‌کنند.

در کریستال ها، اتم ها، مولکول ها، یون‌ها یا دیگر ذرات کوچک به لبه‌ی کریستال‌ها می‌چسبند.

تصاویر خیره‌کننده

محققان مدلی ساختند که به آن‌ها کمک کند متوجه شوند از این فرآیند چطور در دو سیستم کاملاً متفاوت استفاده می‌شود.

آن‌ها متوجه شدند هم کندو‌های زنبور‌های بدون نیش و هم کریستال‌ها طبق یک پدیده‌ی فیزیکی عمل می‌کنند که در آن یک ساختار تنها زمانی می‌تواند شکل بگیرد برای ساخت کامل یک لایه از آن به اندازه‌ی کافی زمان صرف شده باشد.

این کندو‌ها و کریستال‌ها یک آرایش شبکه‌ای هم دارند که به آن‌ها ساختاری لایه لایه و سه بعدی می‌دهد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟