روح‌الله عزیزی افزود: از ساعت ۱۷ عصر روز پنجشنبه، ۱۶ خرداد ماه ۹۸ آتش سوزی در ارتفاعات کوه خائیز آغاز شده و تاکنون بیش از ۴۱۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع این منطقه در آتش سوخت.

وی اظهار کرد: آتش سوزی منطقه پادوک یکی از نقاط خائیز در ساعت ۱۷ شروع شده و ساعت ۲۱ با سوختن حدود ۱۰ هکتار مهار شد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه خاطرنشان کرد: ارتفاعات "آب لگنی" و خائیز در حال سوختن است.

عزیزی تصریح کرد: این آتش سوزی‌ها به علت رعد و برق رخ داده‌اند و آتش سوزی کوه خائیز در حال گسترش است.

وی ادامه داد: برخی نیروهای مردمی و محیط زیست در حال تلاش برای خاموش کردن آتش سوزی هستند و نیروهای بسیج نیز در حال اعزام به منطقه‌اند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کهگیلویه عنوان کرد: در خواست کمک داریم و با امکانات اولیه در حال خاموش کردن آتش‌سوزی هستیم.

عزیزی بیان کرد: در صورتی که این آتش سوزی تا صبح فردا مهار نشود، بیش از ۲ هزار هکتار از این منطقه حفاظت شده در آتش می‌سوزد و از بین می‌رود.

وی اضافه کرد: منطقه حفاظت شده خائیز با ۲۸ هزار هکتار وسعت مهمترین زیست گاه حیات وحش استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله کَل و بُز است.

این منطقه بین دو شهرستان بهبهان در استان خوزستان و شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ۴ منطقه کهگیلویه

پیش از این، فرماندار کهگیلویه از آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ۴ نقطه در این شهرستان خبر داد.

جعفر نیکبخت افزود: این آتش سوزی‌ها به علت رعد و برق در مناطق "برج بهمنی"، " بخش مرکزی"، " کوه خائیز" و "راک" اتفاق افتاده اند.

وی اظهار کرد: بجز آتش سوزی ارتفاعات کوه خائیز مابقی آتش سوزی‌ها خاموش و مهار شدند.

فرماندار شهرستان کهگیلویه خاطرنشان کرد: در کوه خاییز بعلت صعب العبور بودن، ارتفاع زیاد و وزش شدید باد وسعت آتش سوزی زیاد و هنوز مهار نشده است و برای خاموش کردن این آتش سوزی نیاز به کمک داریم.

نیکبخت اضافه کرد: با شرکت نفت گچساران برای اعزام بالگرد به منطقه از صبح فردا هماهنگ شده است تا بتوانیم با انتقال نیروها به کوه خائیز آتش سوزی را سریع‌تر مهار و خسارات را کاهش دهیم. با روشن شدن هوا نیروها برای مهار آتش سوزی به منطقه اعزام می‌شوند.

آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ۵ منطقه گچساران

همچنین فرهام جلیلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گچساران در گفتگو با ایسنا، از آتش سوزی ۵ منطقه این شهرستان خبر داد.

وی تصریح کرد: بر اثر صاعقه و رعد و برق ۵ نقطه از ارتفاعات مناطق مختلف شهرستان گچساران آتش گرفته است.

جلیلی بیان کرد: از ۵ نقطه شهرستان گچساران که آتش گرفته بود ۴ نقطه آن با تلاش بی وقفه مهار گردیده است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری گچساران تصریح کرد: این آتش سوزی‌ها از ساعت ۲۱ امشب آغاز شد که تا کنون ۴ نقطه از آنها مهار شد.

جلیلی عنوان کرد: این مناطق "کوه نارک"، "دامنه کوه دیل"، "کوه آوک"، "دره دریلا" و "بی بی جان آباد" بودند.

وی گفت: تا کنون کوه آبک، دریلا، بی بی جان آباد و دیل مهار شدند و تلاش برای مهار آتش در کوه آبک همچنان ادامه دارد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری گچساران اضافه کرد: برای مهار این آتش سوزی‌ها ۴۰ نفر از نیروهای مردمی و کارکنان محیط زیست و منابع طبیعی فعالیت کردند.

جلیلی اضافه کرد: این افراد همزمان در مناطق نام برده تقسیم و کار مهار را آغاز کرده بودند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟