فعال اصلاح‌طلب: همه‌پرسی تنها راه‌حل اصلاح قانون انتخابات است

به گزارش رکنا ، دبیرکل حزب آزادی همه‌پرسی را تنها راه‌حل اصلاح قانون انتخابات دانست و گفت: هرگونه محدودیت و حصر چه به لحاظ تحصیلات، سن و اعمال سایر شرایط، به غیر از آنچه که در اصل ١١٥ قانون اساسی قید شده است، مغایر قانون اساسی تلقی می‌شود.

«مجید محتشمی» درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس اظهارداشت: شاید بتوان گفت، ایراد اساسی در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، کثرت و تعدد ثبت‌نام‌کنندگان است. این امر در موقع ثبت‌نام انتخابات سایر کشورها هم ملاحظه می‌شود و این کمیسیون ملی انتخابات کشورهاست که پس از بررسی و تطبیق با قانون اساسی، نهایتاً نامزدهای دارای شرایط لازم را برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری به مردم معرفی می‌کنند.

مجلس یازدهم با شعار محوری حل مشکلات معیشتی مردم تشکیل شد

دبیرکل حزب آزادی افزود: اینکه مجلس یازدهم با شعار محوری حل مشکلات معیشتی مردم تشکیل شده است اما شاهد هستیم که با عجله و شتاب طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را ارائه داده است و معلوم نیست چنین طرحی چه نسبتی با حل مشکلات معیشتی مردم دارد.

وی با اشاره به مغایرت این طرح با اصل ۱۱۶ قانون اساسی اظهارداشت: طرح مزبور با اعطای اختیارات گسترده به شورای نگهبان با قانون اساسی مغایرت اساسی و بنیادی داشته و طبعاً شورای نگهبان، مغایرت آن را با قانون اساسی اعلام خواهد کرد.

هرگونه محدودیت غیر ازآنچه در اصل ۱۱۵‌آمده مغایر قانون اساسی است

وی یادآور شد: هرگونه محدودیت و حصر چه به لحاظ تحصیلات، سن و اعمال سایر شرایط، به غیر از آنچه که در اصل ١١٥ قانون اساسی بر ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور قید شده است، مغایر قانون اساسی تلقی می‌شود.

عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان ادامه داد: چنانچه اراده‌ای بر اصلاح قانون انتخابات باشد، همه‌پرسی تنها راه‌حل است و قوانین موضوعه، کفایت لازم برای تعیین شرایط انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان و کیفیت انتخابات را ندارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟