تشریح جزئیات جلسه غیرعلنی درباره چگونگی تصمیمات ستاد هماهنگی سران قوا

محمدحسین فرهنگی در جمع خبرنگاران در توضیح جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی ساز و کارهای پیش فروش نفت گفت: برخی از نمایندگان ابهاماتی را درباره مسائل مطرح شده در ستاد هماهنگی سران قوا در حوزه اقتصادی بیان کرده بودند که برای توضیح در این باره امروز- یکشنبه - قبل از شروع جلسه مجلس، جلسه غیر علنی تشکیل شد. ابهامات نمایندگان پیرامون گشایش اقتصادی و مباحثی نظیر عرضه نفت در بورس بود.

وی افزود: رئیس مجلس در ابتدا در خصوص مباحث مطرح شده در ستاد هماهنگی سران قوا توضیحاتی را بیان کرد. اینکه در این جلسه کلیات به تصویب رسیده و جزئیات آن به جلسه بعدی موکول شده است. لذا طرح این موضوع قبل از نهایی شدن جزئیات در رسانه ها باعث تعجب شده است.

فرهنگی اضافه کرد: روسای کمیسیون های برنامه و اقتصادی و ۱۰ نماینده مجلس به قید قرعه صحبت کردند. محور بیشتر صحبت های نمایندگان پیرامون این موضوع بود که اولا باید مصوبات ستاد هماهنگی سران قوا در محدوده اختیاراتی باشد که مقام معظم رهبری به این ستاد داده است. همچنین باید رئیس مجلس مباحثش را بر اساس تصمیمات مجلس در این جلسه بیان کند. بعد از این صحبت ها رئیس مجلس تاکید کرد که مباحث در چنین چهارچوبی دنبال می شود. به عنوان نمونه توضیح داد که با فروش نفت به صورت مدت دار و اوراق مخالفت شده و مسلم شد که فروش به صورت نقدی و از طریق بورس خواهد بود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس یادآور شد: یکی دیگر از نکات مورد اشاره در این جلسه این بود که مجلس در بند «ه» ماده ۴ قانون برنامه ششم مجوز قانونی داده است. همچنین در بند «و» تبصره ۱ قانون بودجه ۹۸ هم مجوز دیگری داده شده، رئیس کمیسیون اقتصادی هم معتقد بود که در بودجه ۹۹ فروش به صورت اوراق پیش بینی شده است.

فرهنگی در جمع بندی گفت: اکثریت نمایندگان و رئیس مجلس بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که هر تصمیمی باید در چارچوب مجوز داده شده از سوی مقام معظم رهبری و در راستای قوانین گذشته انجام شود.

وی در پایان اظهار کرد: این موضوع هم مورد تاکید قرار گرفت که اظهارات رئیس مجلس در جلسه سران قوا باید بر اساس نظر کل نمایندگان باشد و اتفاقات گذشته تکرار نشود که بعضا ریاست وقت مجلس تصمیمی را خارج از اراده نمایندگان می گرفت. آقای قالیباف به صراحت گفت که در همین چهارچوب عمل خواهد کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟