قالیباف : کرونا را مردم مدیریت کردند

به گزارش رکنا ، محمدباقر قالیباف در گفت‌وگوی تلویزیونی ضمن آرزوی سلامتی برای بیماران کرونایی، گفت: عمل‌گرایی و در میدان بودن و در بین مردم بودن عادت همیشگی من است. این توفیق را داشته‌ام که در هر منصبی، درد مردم را ببینم و در میان مردم باشم.

وی با بیان این‌که «مجلس در رأس امور است»، گفت: نمی‌شود نماینده مردم باشیم و در میان مردم نباشیم. طبق گفته مقام معظم رهبری، مردم باید ذی‌نفع قانون‌گذاری و قانون‌گذاران باشند. زمینه اجرایی قوانین نیز مسئله مهمی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبیین مفاد مختلف بسته اقتصادی موسوم به بسته مردمی، گفت: همیشه با کسری بودجه مواجه بوده‌ایم و باید بودجه‌ای را منضبط تبیین کنیم. همچنین نیازمند نوسازی در نظام مالیاتی هستیم. اجرای این سیاست‌ها متوجه طبقه محروم و مستضعف خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که تعامل با قوا چگونه است، گفت: ما مکلفیم که دغدغه مقام معظم رهبری را برآورده کنیم البته من معتقدم که رضایت حضرت آقا در این شرایط این است که غمخوار مردم باشیم و مشکلات مردم را حل کنیم. ۵۰ روز از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد در این مدت تلاش ما بر این بوده که مجلس بر وظایف خود عمل کند. در زمانی حداقلی، کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های موردنیاز را تشکیل دادیم و در همین زمان با اعضای هیات دولت جلساتی داشتیم تا گزارشی از وضعیت کلی کشور دریافت کنیم.

قالیباف با اشاره به ترکیب نمایندگان مجلس، گفت: در مجلس یازدهم ۱۸۰ نماینده نوبت اولی داریم که البته از مدیران کارکشته، باسابقه و اجرایی هستند. بعضی از آنان جوانان نخبه و کاربلدی هستند که با موضوعات کلان کشور آشنا شده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد تعامل با قوا مخصوصا قوه مجریه گفت: بنای ما تعامل با قوای دیگر است اما هر کدام از ما وظایفی داریم. فلسفه وجودی ما این است که گرهی از مشکلات مردم باز کنیم پس اگر تعاملی صورت می‌گیرد به خاطر حل مشکلات مردم است. این مشکلات این‌روزها اقتصادی است. پس اگر جایی احساس کنیم که کاری معطل مانده و یا کسی به وظیفه قانونی‌اش عمل نمی‌کند ما به وظیفه قانونی خود عمل خواهیم کرد.

ارجحیت نظارت قوه مقننه

وی نظارت قوه مقننه را ارجح بر قانون‌گذاری دانست و تاکید کرد: ما به دنبال مچ‌گیری نیستیم و نمی‌خواهیم چوب لای چرخ دولت بگذاریم بلکه می‌خواهیم به دولت کمک کنیم اما اگر ببینیم کاری روی زمین مانده و گره از مشکلات مردم باز نمی‌شود، مماشات نمی‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد چهار رویکرد تحولی که رئیس مجلس سابقا در نشستی آن را مطرح کرده بود، گفت: ما در درون مجلس نیازمند تحول هستیم چراکه از یک طرف با وزرا و اعضای دولت و از طرف دیگر با نخبگان و کارشناسان ارتباط داریم پس باید تحولی در داخل مجلس ایجاد کنیم. حقیقت این است که مجلس در راس امور نبود و مردم توقع و انتظار بیشتری داشتند. مردم هم‌اکنون این امید را دارند که مشکلات حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی به چهار رویکرد «شفاف‌سازی، مردمی‌سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی» اشاره و تصریح کرد: مجلس باید شفاف باشد یعنی هر تصمیمی که در مجلس گرفته می‌شود و حقی را برای مردم می‌گذارد باید دقیق و شفاف بوده و همه مردم از آن مطلع باشند. در حوزه مردمی‌سازی نیز معتقدم اساس انقلاب اسلامی بر پایه مردم بوده است.

نقش مردم در مدیریت کرونا

قالیباف با اشاره به حضور مردم در مدیریت بیماری کرونا با بیان این‌که «کرونا را مردم مدیریت کردند»، گفت: البته دولت زحمات زیادی کشیده اما مردم به صحنه آمدند مثلا پزشکان یا پرستاران بازنشسته به بیمارستان‌ها رفتند یا پزشکان و پرستارانی خارج از شیفت خود کار کردند یا کمک‌های مومنانه مردمی در دوره کرونا از این دست مردمی‌سازی بود. مردمی‌سازی یعنی نباید تصمیمی بگیریم که مردم در آن مشارکت معنادار نداشته باشند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟