به گزارش رکنا، داوطلبان این انتخابات تا ۱۶ آذر فرصت دارند تا با در دست داشتن مدارک لازم، در انتخابات ثبت‌نام کنند. مدت زمان ثبت‌نام در هر روز از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۸ عصر و به مدت ۱۰ ساعت است.

سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور در خصوص آخرین وضعیت تعداد ثبت نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی،‌گفت: تا ساعت ۱۸:۳۰ روز گذشته (دوشنبه) آمار ثبت نام‌ها از روز گذشته عبارت است ۱۸۴۴ نفر که ۱۱درصد مربوط به خانم ها و ۸۹ درصد از آقایان هستند.

وی افزود: ۳.۳ درصد از مجموع ثبت نام کنندگان دارای تحصیلات حوزوی هستند، ۱۲.۸ درصد دارای تحصیلات دکترا و ۷۶.۸ درصد دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و ۷.۱ درصد دارای مدارک لیسانس و کمتر از آن هستند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: تعداد دیگری از ثبت‌نام کنندگان هستند که هنوز مرحله ثبت نام آنها تکمیل و نهایی نشده است. همچنین تعدادی دیگر هستند که کارشناسان ستاد انتخابات و ناظرین در حال کنترل مدارک آنها هستند و پس از تایید نهایی به آمار تعداد افراد ثبت نام شده طی دو روز نخست ثبت نام اضافه خواهند شد.

موسوی در پایان گفت که همچنان روز گذشته استان کهگیلویه و بویراحمد با تعداد ۹ نفر ثبت نامی کمترین میزان مشارکت در ثبت نام را دارند.

مردم با هزینه‌های نامتعارف انتخابات کنار نمی‌آیند

حسین رضازاده نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی روز گذشته پس از ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس گفت: من حاضرم هزینه‌های انتخاباتی‌ام را برای مردم اعلام کرده و منتشر کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که برخی افراد معتقدند هزینه‌های گزاف انتخاباتی منجر به وام‌دار بودن نماینده خواهد شد، افزود: این حرف کاملاً درست است و من به این موضوع کاملاً اعتقاد دارم.

نماینده کازرون در مجلس با بیان اینکه حامیان نامزدهای انتخاباتی معمولاً دو دسته هستند تصریح کرد: برخی افراد ممکن است انتظاراتی داشته باشند که بسیاری از آنها نابجا و غیرقانونی است که حساب این دسته از افراد جداست، اما دسته دوم افرادی هستند که این کمک‌ها را به‌صورت عمومی انجام داده‌اند و به‌دنبال آن هستند که این کمک‌ها بدون چشم‌داشت باشد.

رضازاده خاطرنشان کرد: ما باید در هزینه‌های انتخاباتی خود دقت کنیم و نمایندگان مجلس باید نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند چرا که آنها قصد قانون‌گذاری برای کشور دارند و مجریان قانون و آنهایی که باید ناظر بر آن باشند باید با نگاه ویژه و دقت‌عمل زیادی به این موضوع بنگرند.

وی گفت: برخی از نامزدهای انتخابات که مردم توقع خاصی از آنها دارند، هزینه‌های گزافی را انجام می‌دهند که مردم از این قبیل اتفاقات ناراحت هستند.

رضازاده گفت: متأسفانه برخی از هزینه‌های انتخابات از اموال نامشروع بوده و غیرمتعارف است.

بسیاری از نمایندگان مجلس دهم استقلال رای نداشتند

لاله افتخاری نماینده ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه نیز با حضور در فرمانداری تهران برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کرد.

وی در جمع خبرنگاران درباره هدف‌اش از شرکت در انتخابات،‌گفت: هدفم خدمت و انجام وظیفه است نماینده تهران مرتب باید کار کند چراکه گستردگی این حوزه انتخابیه با پیچیدگی مشکلات از آلودگی هوا، ترافیک تا ساختار ادارای غلط می‌طلبد که نماینده تهران به صورت شبانه روزی فعالیت کند. متاسفانه شهر تهران ساختار اداری منسجمی ندارد.

او درباره عملکرد مجلس دهم گفت: نمی شود به مجلس به صورت صفر و صد نگاه کرد. مصوبات و اقدامات خوبی هم داشتند اما با توجه به اینکه بسیاری از نمایندگان از طرف دولت حمایت شده و از لیست دولت آمدن بودند استقلال رای نداشتند همچنین برخی تعداد قابل توجهی از نمایندگان برای اولین بار بود که در عرصه سیاست وارد شده و به عنوان نماینده در مجلس حضور داشتند الفبای مجلس با همه جا تفاوت دارد و برخی نمایندگان برای اولین بار وارد مجلس شده اند و این باعث می شد، کار پختگی کمتر داشته از سوی دیگر برخی نمایندگان از درون مجلس اهداف سازمان ملل و اهداف کسانی دلسوز ما نیستند در بحث زنان و خانواده آموزشی و علمی و ..‌ شنیده پیگیری می شود و این یعنی خسارت و رفتن به قهقرا آدم های کارآمد و آگاه باید به مجلس بروند و افرادی که می توانند مستقل تصمیم تخصصی و علمی بگیرند امیدوارم این مجلس در فرصت باقی مانده جبران کنند، افرادی که وارد می شوند خود را شهید مدرس در شورای اسلامی بدانند شهید مدرس مدیون شهدا نبود اما نمایندگان امروز مدیون خانواده شهدا، ایثارگران و ... هستند.

مصطفی سوادکوهی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نیز با حضور در فرمانداری تهران برای شرکت در انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کرد.

در دوره قبل هزینه‌های انتخاباتی را به صورت شفاف اعلام کردم

عبدالحمید خدری نماینده فعلی بوشهر نیز با حضور در ستاد انتخابات کشور برای حضور در انتخابات دور یازدهم مجلس از حوزه انتخابیه بوشهر ثبت نام کرد.

وی پس از حضور در محل ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس اظهار کرد: حوزه انتخابیه من در انتخابات پیش رو بوشهر، گناوه و دیلم است. عضو حزب مردم سالاری هستم و عضو لیست امید انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی بودم.

خدری ادامه داد: عضو فراکسیون امید بودم ولی با حزب مردم سالاری و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای ورود به انتخابات مشورت نکرده ام. من عضو حزب مردم سالاری هستم ولی قرار نیست آنها برای من تعیین تکلیف کنند، اگر بین منافع مردم و حزب تعارض باشد من مردم را انتخاب می کنم.

وی در مورد اینکه آیا حاضر است هزینه انتخاباتی خود را به مردم شفاف اعلام کند گفت: من در دوره قبل هم هزینه های انتخاباتی را به صورت شفاف به رسانه ها ارائه دادم و جز کسانی بودم که لایحه شفافیت را به شکل داوطلبانه امضا کردم و با وجودی که رای نیاورد جز ۷۰ نفری بودم که در خصوص حضور و غیاب و شفافیت در آرا داوطلب شدم.

مردم را در جریان هزینه‌های انتخاباتی‌ام قرار می‌دهم

علیرضا کریمی مجری تلویزیون و مدیرکل اسبق تبلیغات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در ستاد انتخابات کشور برای حضور در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه گلپایگان ثبت نام کرد.

وی پس از ثبت‌نام درباره تطابق مجلس دهم با فرامین مقام معظم رهبری و آرمان‌های انقلاب اسلامی، افزود: اگر مجلس فعلی هم‌راستای با فرمایشات رهبر انقلاب بود حتماً ما شاهد مشکلات فعلی در کشورمان نبودیم.

کریمی گفت: اگر مجلس دهم فعال و دائم در میدان بود شاهد وضعیت فعلی کشور نبودیم.

او درباره شفاف کردن هزینه‌های انتخاباتی‌اش گفت: من برای اسکان در شهر گلپایگان یک منزل با هزینه 20 میلیون تومانی اجاره کردم ضمن اینکه بیش از 10 بار با اتوبوس به شهرم سفر کردم که بالغ بر 300 هزار تومان هزینه شده است و حاضرم همین شفافیت را تا پایان انتخابات داشته باشم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی برای حضور در انتخابات عزم خود را جزم کردم عده‌ای به من اعلام کردند که ما برای یکی از افراد در انتخابات گذشته 40 میلیون تومان هزینه کردیم اما این رقم با بی‌تعهدی به ما بازگردانده نشده است در حالی که من به آنها گفتم نه یک دانه به شما برنج باج می‌دهم و نه یک دانه باج می‌گیرم چرا که وقتی یک دانه برنج باج بگیرم باید 10 دانه برنج از جیب مردم درو کرده و به شما بازگردانم.

حجت السلام محمد شاهی عربلو نماینده ادوار پنجم، ششم و هفتم مجلس نیز با حضور در ستاد انتخابات کشور برای حضور در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه هشترود ثبت نام کرد.

ثبت نام ولی آذروش برای انتخابات مجلس

ولی آذروش نماینده اردبیل، نمین و نیر در دور ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در ستاد انتخابات کشور در انتخابات دور یازدهم مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد.

وی پس از ثبت نام در انتخابات مجلس و در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،گفت: من از اصلاح‌طلبان معتدل هستم و قرار است از حوزه اردبیل در انتخابات شرکت کنم.

نماینده ادوار ششم و هفتم مجلس تصریح کرد: من حاضرم هزینه‌های انتخاباتیم را شفاف برای مردم اعلام کنم، اما تمامی هزینه‌هایم که شفاف و روشن است توسط مردم تهیه شده‌ است.

آذروش خاطرنشان کرد: قطعاً افرادی که با هزینه‌های گزاف وارد انتخابات می شوند، وامدار غیر مردم بوده و در مجلس دغدغه‌های مردم را دنبال نخواهند کرد.

استاندار اسبق خراسان شمالی ثبت نام کرد

محمود احمدی بیغش استاندار اسبق خراسان شمالی و نماینده مردم شازند در دور هشتم مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در ستاد انتخابات کشور برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت نام کرد.

وی پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم گفت: معتقدم کسی که به دنبال پذیرش مسؤولیت کرسی نمایندگی مجلس و امانتداری مردم است، نباید هیچ هزینه‌ای را در انتخابات داشته باشد و اگر شخصی دارای نیت پاک بوده و به دنبال خدمتگزاری به مردم است، نباید برای مجلس هزینه کند، بلکه باید مردم از او دعوت کرده و برای حضور وی در انتخابات مجلس هزینه‌های انتخاباتی او را متقبل شوند.

احمدی بیغش درباره وامدار بودن نامزدهای انتخابات مجلس که هزینه‌های گزافی را انجام می‌دهند، گفت: امانتداری با هزینه سازگاری ندارد و نامزدهای انتخاباتی که هزینه می‌کنند جایگاه نمایندگی مجلس را برای خود جایگاه رشد مالی و عقده‌های درون اجتماعی می‌دانند.

وی گفت: اگر فردی نمایندگی مجلس را امانت مردم بداند، هیچ‌گاه برای این انتخابات هزینه فراوان نخواهد کرد. نمی‌شود که فردی در انتخابات هزینه‌های بالا بکند و بعد هم بگوید که من نماینده مردم هستم.

ثبت نام شهاب الدین صدر از تهران

سید شهاب الدین صدر رئیس جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی برای ثبت نام در انتخابات یازدهمین دور مجلس در فرمانداری تهران حاضر شد.

وی در جمع خبرنگاران درباره دلایل حضورش برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: معتقدم یک مجلس کارآمد می تواند در کاهش مشکلات کشور موثر باشد.

صدر درباره عملکرد نمایندگان در مجلس دهم گفت: انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد این مجلس وجود دارد و نارضایتی عمومی نسبت به عملکرد مجلس به ویژه در شهرستان ها جدی است؛ توقع مردم بیش از این است که نمایندگان مجلس انجام می دهند.

او تاکید کرد: اگرچه مجلس می تواند از نیروهای جوان استفاده کند اما هر چقدر افراد انتخاب شده کارشناس و با تجربه باشند بهتر می‌توانند قوانین را مصوب کنند.

این نماینده اسبق مجلس خاطرنشان کرد: مجلسی می تواند در راس امور باشد که عصاره ملت بوده و تحت تاثیر لابی های مختلف نباشد و برای مردم کار کند. نماینده مجلس باید به دنبال رفع مشکلات مردم باشد نه دیگر مسایل و همه باید سعی کنیم که این اتفاق بیفتد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟