خسارت سیلاب به حوزه آب جبران نشد/ اعتبارات سدهای لرستان ناچیز است

به گزارش خبرنگار رکنا در خرم آباد، داریوش حسن نژاد در جلسه تخصصی بررسی وضعیت آب و منابع آبی لرستان اظهار داشت: استان لرستان چهارفصل و دارای تنوع آب و هوایی است، این استان در سومین حوضه آبریز پرباران کشور یعنی خلیج‌فارس و دریای عمان قرار دارد.

۷ پروژه سد سازی در حال اجرا است

وی تصریح کرد: متوسط بارندگی استان حدود ۵۷۸ میلی‌متر و متوسط حجم آب‌های سطحی خروجی استان حدود ۱۲.۵ میلیارد مترمکعب در سال است.

مدیرعامل شرکت آب منطق ه‌ای لرستان بیان داشت: استان با بیش از ۱۳۰ رودخانه دائمی و فصلی به طول حدود ۹۰۰۰ کیلومتر در دو حوضه کارون و کرخه با تولید حجم آب حدود هشت میلیارد مترمکعب معادل ۱۱ درصد آب‌های جاری کشور یکی از غنی‌ترین شبکه سطح کشور را دارا است.

حسن نژاد اضافه کرد: در استان حدود شش سد به بهره‌برداری رسیده و هفت سد در حال اجرا است که با اتمام عملیات اجرایی آن‌ها حجم مخزن آب استان ۳۵۵ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

وی بیان داشت: در حال حاضر ۱۱ شبکه پایاب سدها در حال اجرا بوده که این ۱۱ شبکه به مساحت ۴ هزار و ۷۵۰ هکتار است.

اعتبار ناچیز سدهای لرستان

مدیرعامل شرکت آب منطق ه‌ای لرستان ادامه داد: دو دشت کوهدشت و رومشکان از دشت‌های استان، به دلیل افت شدید آب زیرزمینی دشت‌های ممنوعه هستند.

حسن نژاد با اشاره به مشکلات آب در استان، افزود: خسارات وارده به استان بر اثر سیل فروردین ۹۸ بسیار سنگین بوده و در بخش آب این خسارات معادل هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد شده که از این میزان فقط ۹۸ میلیارد تومان تأمین شده و اکثراً نیازمند تأمین مالی است.

وی تصریح کرد: میزان اعتبارات مصوب و تخصیص به سدها بسیار ناچیز و مدت اجرای این پروژه‌ها بسیار طولانی است.

هیچکدام از شهرها آب شرب پایدار ندارند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان کرد: هیچ‌یک از شهرستان‌های استان از آب شرب پایدار برخوردار نیستند و آب شرب آن‌ها از منابع آب چشمه و چاه تأمین می‌شود که نیازمند احداث سدهای مخزنی با تخصیص شرب است.

حسن نژاد بیان داشت: سه سد از سدهای استان با تخصیص آب شرب در حال اجرا بوده که نیازمند اعتبارات ویژه و استفاده از منابع مالی بخش خصوصی و بانک‌ها هستند.

حسن نژاد تصریح کرد: بیان کرد: کنترل سیلاب نیازمند به ساخت سدها با رویکرد کنترل سیلاب است که در استان، سد «معشوره» در برنامه وزارت نیرو و معاونت آب و آبفا قرار دارد و در سال گذشته بنا به دستور معاونت آب و آبفا، تخصیص‌های آب استان مورد بازنگری قرار گرفت.

وی ادامه داد: ظرفیت حجم مخزن این سد علاوه بر تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان‌های کوهدشت، رومشکان، دلفان و چگنی برای کنترل سیلاب تا حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش داده شد.

لرستان_خرم آباد، امین پارسا 

آیا این خبر مفید بود؟