کرونا در لرستان به وضعیت ثبات رسیده است

به گزارش خبرنگار رکنا، سید موسی خادمی امروز دوشنبه در جلسه ویدئو کنفرانسی با وزیر کشور که با موضوع بررسی اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد، به تشریح اجرای این طرح در استان لرستان پرداخت و اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به شواهد، این طرح در استان لرستان طرح موفقی بوده است.

کاهش مصرف بنزین در لرستان

وی، گفت: بررسی آمار نشان می‌دهد در روند اجرای طرح به طور چشمگیری کاهش تردد داشته‌ایم که این آمار را می‌توان به دو شکل ارائه کرد، یکی آمار مقایسه با سال قبل که در عین حال که لرستان و چند استان دیگر در سال گذشته درگیر سیل بوده‌اند عموماً در سال قبل هم سال پر ترددی نبوده است اما نسبت به سال قبل حدود ۸۰ درصد کاهش تردد داشته‌ایم و دوم مقایسه آمار تردد در روزهای اجرای طرح، به گونه‌ای که از روز پنج شنبه و جمعه که طرح شروع شده تا به امروز ۲۰ درصد کاهش تردد ثبت شده است.

استاندار لرستان، یکی دیگر از شاخص‌های مؤثر بودن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را میزان مصرف سوخت در استان عنوان کرد.

خادمی، میزان مصرف بنزین را در روز پنجشنبه ۹۹۸ هزار لیتر در استان اعلام کرد که با مقایسه میزان مصرف آن در روز یکشنبه ۶۷۳ هزار لیتر یعنی ۳۲ درصد کاهش مصرف بنزین در طی دو سه روز داشته‌ایم که نشان دهنده آن است که طرح در مراحل میانی موفق بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که نتیجه اصلی طرح که عدم شیوع ویروس و کاهش چرخه انتقال است را در آینده و در عمل مشاهده کنیم.

استاندار لرستان به بخش دیگری از اقدامات این طرح در استان اشاره کرد و گفت: در این مدت دو هزار و ۶۱۲ واحد صنفی متخلف پلمپ شده یا به آنها اخطار داده شده است، تعداد ۹۱۹ خودرو مشمول جریمه شده و ۶۲ خودرو متخلف توقیف شده است، از ورود هزار و ۴۳۱ خودرو غیر بومی به داخل شهرها جلوگیری شده و از خروج ۸۳۴ خودرو به دلیل مشکلات و علائمی مثل تب سنجی و… ممانعت به عمل آمده است.

در وضعیت بیماری به حالت ثبات در منحنی رسیده‌ایم

خادمی، همچنین به تعمیم طرح به بحث تفرجگاه‌ها و مراکز تفریحی در استان اشاره کرد و گفت: از روز جمعه مسیر تفرجگاه‌ها را بسته‌ایم و جرایم توقیف را هم به این نقاط تعمیم می‌دهیم و چنانچه خودرویی حتی با پلاک بومی در مناطقی که ممنوع اعلام کرده‌ایم حضور پیدا کند مشمول جرایم پانصد هزار تومانی و توقیف خودرو می‌شود.

وی، به یک روش غیر مستقیم نیز در این زمینه اشاره کرد و گفت: با توجه به اعلام خروج افراد غیر بومی و اعمال جریمه در صورت تخلف، با محاسبه تلفن‌های همراه ثبت شده در استان از روز جمعه تا الان حدود ۸ هزار از تلفن‌های ثبت شده از استان خارج شده‌اند.

استاندار لرستان در خصوص وضعیت بیماری کرونا در استان، گفت: در مورد وضعیت بیماری در استان به یک حالت ثبات در منحنی رسیده‌ایم و در چند روز اخیر هم در مراجعین که این رقم روی عدد ۸۰ تا ۹۰ نفر در روز ثابت مانده و هم در مبتلایان که بین ۲۵ تا ۳۰ نفر ثابت مانده است و امیدواریم بعد از مرحله تثبیت این منحنی وارد مرحله نزولی شود.

خادمی، به تمدید طرح رعایت فاصله اجتماعی با توجه به اثر بخش بودن آن تاکید کرد و خواستار مشخص شدن محل جبران هزینه‌های اجرای این طرح شد که در صورت موافقت از منابعی که در اختیار است مانند منابع مدیریت بحران در این زمینه استفاده شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟