ابراهیم رییسی: این حکومت و نظام ذاتش ضد فساد است

به گزارش رکنا ، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه امروز - دوشنبه - شورای عالی قوه قضاییه با بیان این که این حکومت و نظام ذاتش ضد فساد است بنابراین فساد در آن برچسبی ناچسب است که باید برای مقابله با آن پیگیری جدی کرد گفت: محاکمه مفسدان یک بخش از وظایف دستگاه قضاست و بخش دیگر پیگیری برای اصلاح بسترهای فسادزاست.

رئیس دستگاه قضا افزود: در حوزه پیشگیری از جرم هم باید شاخص داشته باشیم و ببینیم که آیا با توجه به این شاخص‌ها میزان جرایم کاهش یافته است یا نه و اگر کاهش نیافته است علت آن چه بوده و در این صورت باید اقدامات پیشگیرانه را تشدید کنیم تا جرایم مختلف از جمله در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی کاهش یابد.

وی اضافه کرد: صرف توصیه در دستگاه قضا برای این که حوزه‌های الگوساز در جامعه فعال شود کافی نیست و کار دستگاه قضا پیگیری اقدام و عمل است و این که بعد ببینیم در نتیجه این پیگیری چه اتفاقی رخ داده است، بنابراین فقط توصیه کردن ناکافی است.

رئیس قوه قضاییه در ارتباط با پرونده ترور سردار سلیمانی گفت: پیگیری پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی را به طور جدی در دستور کار داریم.

لزوم مقابله با تحریف‌ها

رئیس دستگاه قضا بیان کرد: باید با تحریف‌ها مقابله کرد، زیرا یکی از عوامل بروز حادثه عاشورا تحریف در معرفی شخصیت امیرالمومنین (ع) و اهل بیت (ع) بود.

ستم برخی دولت‌ها به عزاداران حسینی تعجب آور است

رئیس قوه قضاییه در ارتباط با ایجاد مزاحمت برای عزاداران حسینی گفت: این که دولت نیجریه و برخی دولت‌های دیگر برای عزاداران حسینی ایجاد مزاحمت و به آنان ظلم و ستم می‌کنند، مورد انتقاد و سوال جدی است.

عدالت خواهی از آموزه‌های مهم عاشورای حسینی

رئیس دستگاه قضا گفت: موضوع عدالت خواهی و حق طلبی از آموزه‌های مهم عاشورای حسینی و قیام سیدالشهداء است.

وی افزود: دستگاه قضائی به طور خاص هم متولی نظارت بر اصلاح بسترهای فسادزاست هم قضاوت عادلانه و هم مقابله با مفسدان. شفاف سازی در نظامات اقتصادی و تحقق دولت الکترونیک را از دولت، پیگیری می‌کنیم.توصیه در این زمینه کافی نیست وظیفه ما اقدام و عمل براساس شاخص‌های قابل اندازه‌گیری است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حکومت امویان و عباسیان، نتیجه حاکمیت جهل بر جامعه اسلامی است.جامعه‌ای که جهل بر آن مسلط شود، قدرت‌های مستکبر بر آن حاکم می‌شوند. اول تحریف حقایق می‌آید و سپس تحریم می‌کنند. فساد در حکومت اسلامی برچسب ناچسبی است.

وی با بیان اینکه ذات نظام اسلامی پاک است و هاضمه آن، ضد فساد، گفت: فساد اداری در نظام اسلامی را برنمی تابیم. نباید کارگاه‌هایی که توسط بانک‌ها تملک می‌شود، به تعطیلی کشانده شود، گزارشاتی که از استان‌ها داریم حاکی از تعطیلی برخی از این واحدهاست و این خلاف آن چیزی است که در جلسه با مدیران عامل بانک‌ها وعده داده شد.

رئیس قوه قضائیه افزود: از قضات دیوان عالی کشور بابت تصویب رأی وحدت رویه در خصوص ضمانت اجرا نداشتن قراردادهای بانکی با سود بیش از نرخ مصوب بانک مرکزی و شورای عالی پول و اعتبار تشکر می‌کنم.مهمترین اثر این اقدام دیوان، حمایت حقیقی از تولید کنندگان بود. در موضوع پرونده‌های مرتبط با واگذاری‌ها در خصوصی سازی، دو جنبه وجود دارد، یکی جرایم افراد و دیگری بررسی نحوه واگذاری که آیا مطابق ضوابط صورت گرفته است؟

رئیس دستگاه قضا در واکنش به مسائل مطرح شده در جلسه در خصوص برخی واگذاری‌های مساله دار در خصوصی سازی، دستور داد ضمن تسریع در رسیدگی به پرونده رئیس سازمان خصوصی سازی و مدیران متخلف برخی شرکت‌ها، سازمان بازرسی، موضوع تعیین تکلیف خصوصی سازی های مساله دار و خلاف ضوابط و مقررات مانند شرکت‌های هفت تپه و پالایشگاه کرمانشاه را از سازمان خصوصی سازی و وزارتخانه‌های ذیربط پیگیری کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟