حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، امروز- یکشنبه - در مراسم تودیع و معارفه روسای دانشگاه علوم قضایی و پژوهشگاه قوه قضائیه اظهار کرد: خداوند را شاکرم که توفیق پیدا کردم در روز عرفه و در آستانه عید قربان در خدمت شما اساتید، فرهیختگان و دانشجویان باشم و بار دیگر در این مهد علم و تربیت حضور پیدا کنم.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه این جلسه برای تکریم و معارفه مدیران خدوم و دلسوز است، افزود: خداوند را شاکرم که بسیاری از مدیران در نظام جمهوری اسلامی چه در قوه قضاییه و چه در قوه مجریه تکلیف مدار هستند و هر وقت که در جایگاهی به عنوان مدیر قرار می‌گیرند همه تلاش خود را بکار می‌گیرند تا کار را به نحو احسن انجام بدهند. البته گاهی اوقات به لحاظ کمبود‌ها و کسری‌ها توفیقات کم و بیش خواهد بود؛ اما اگر کار با انگیزه جهادی و روحیه انقلابی همراه شود توفیقات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه گفت : قوه قضائیه یکی از سه قوای نظام جمهوری اسلامی ایران است و می خواهد تضمین کننده سلامت و ارتقای نظام باشد. این قوه وظیفه نظارت بر همه دستگاه های اجرایی را دارد تا قوانین مجلس به درستی اجرا شوند و همه مجریان صحیح و در راستای این نظام حرکت کنند و لغزش پیدا نکنند.

اژه ای تاکید کرد: همچنین دومین وظیفه قوه قضائیه تحقق عدالت و گسترش آن در کل جامعه به وجه احسن است. اگر این دو وظیفه را قوه قضائیه بخواهد انجام دهد، نیازمند سرمایه اصلی بوده که همان نیروی انسانی است که این نیرو می تواند برنامه بسازد و بهترین بهره را از بودجه بگیرد.

تاکید بر تربیت نیروی انسانی عالم و متعهد

وی با طرح این سوال که کدام نیروی انسانی می تواند هدف قضایی نظام را پیاده کند، گفت: آن نیرویی است که متعهد، عالم، کارشناس خیرخواه و آینده نگر باشد.

معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: کسی می تواند حق را جایگزین باطل کند که عالم و پرهیزگار باشد و نسبت به خانواده و احزاب و گروه ها بی طرف باشد و هوای نفس، تهدیدها، تطمیع ها و تشکیلات نباید بر کارش اثر بگذارد.

وی تصریح کرد: دو مرکز دانشگاه علوم قضایی و پژوهشگاه قوه قضائیه می خواهند چنین افرادی را تربیت کنند و اگر کار خود را به خوبی انجام دهند، هم مدیر و هم قاضی متعهد و خوش فهم و جامع نگر خواهیم داشت و نظارت قوه قضائیه را بهتر خواهد کرد و این موضوعی است که به شدت به آن نیاز داریم.

استفاده از ۴۰ سال اندوخته انقلاب در برنامه ریزی ها

محسنی اژه ای گفت: هنوز ما بسیار به تعالیم و ارتقا نیاز داریم و باید در گام دوم انقلاب از اندوخته های گذشته برای حرکت جهشی استفاده کنیم. ۴۰ سال تجربه داریم و باید آنها را به کار بگیریم.

وی افزود: از لحاظ علمی پیشرفت کرده ایم ولی در بسیاری مسائل عقب هستیم و دشمنان هم حرکت می کنند و اگر با سرعت معمولی پیش برویم، به آنها نمی رسیم در حالی که می توانیم به آنها برسیم و جلو هم بزنیم و این امر در پژوهشگاه شدنی است.

معاون اول قوه قضائیه اظهار کرد: شاید در زمینه کادرسازی به صورت کلاسیک کم کار کردیم، البته انقلاب مدیران توانمند تولید کرد ولی این محصول میدانی بود نه کلاسیک. باید نیروهای جوان و مدیر تربیت کنیم چراکه از این ماجرا سرعتمان بالا می رود.

محستی اژه ای افزود: هر جا از مبانی وحی، فقه آموزه های اسلام استفاده کردیم، پیشرفت های قابل توجهی داشتیم و اقدامات پربرکت بوده ولی هر کجا از ترجمه دیگران استفاده کردیم، موفق نبوده و در بخش مسیرها حتی به انحراف رفته ایم.

ضرورت تاسیس مرکز آموزشی برای مدیران ارشد قضایی

رئیس سابق دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری گفت: برای آموزش مدیران قضایی باید فکری شود به همین دلیل پیشنهاد تاسیس مرکز آموزش مدیران قضایی را به رئیس قوه قضائیه داده ایم.

شریعت باقری در مراسم تکریم خود گفت: دانشگاه امروز در موقعیت خوب و ثابتی است البته مشکلات همیشه هست ولی ما در مقابل توفان مشکلات مقاومت و دانشگاه را به وضعیت دانشگاه نزدیک کرده ایم.

رئیس سابق دانشگاه علوم قضایی تصریح کرد: بخش مهمی از دانشجویان ارشد را بورسیه کردیم و قبلا فقط برای کارشناسان بود و با اجازه رئیس قوه قضائیه وقت خواستیم این مزیت برای کارشناسی ارشد نیز فراهم شود.

شریعت باقری در مورد جذب هیات علمی گفت: طی این سال ها ۳۱ عضو داشته ایم که ۸ نفر بازنشسته شدند و ۱۲۷ نفر را از فرآیند جذب استادی عبور داده ایم و ۱۶ نفر را به عنوان اعضای جدید داشته ایم. هرچند آمار پایینی است و باید ۱۰۰ عضو می داشتیم؛ این درحالی است که حدود ۶۰ نفر استاد مدعو داریم که باید اعضای هیات علمی بیش از اساتید مدعو باشد.

وی با بیان اینکه توانسته ایم رتبه های بالای کنکور را جذب دانشگاه علوم قضایی کنیم، افزود: به طور سیستماتیک اکنون دانشجویان به سمت انتخاب این دانشگاه آمده اند و این وضعیت باید حفظ شود.

شریعت باقری گفت: در حال حاضر ۳۷ دانشجو دارای رتبه یک، ۲۰۴ دانشجو رتبه ۲ و ۳۴۴ دانشجو داریم که با رتبه زیر ۵۰۰ کنکور جذب این دانشگاه شده اند.

رئیس سابق دانشگاه علوم قضایی گفت: کارمندان دانشگاه مشمول افزایش ۵۰ درصدی حقوق نمی شدند ولی کارهایی برایشان شد و سندهای مالکیت دانشگاه اخذ و ساماندهی شده است.

وی افزود: مدیریت ها در دانشگاه با این سختی ها ایجاد شده است و امیدوارم در دوره جدید هم حفظ شوند و پیشنهادات خود را به رئیس جدید قوه قضائیه داده ایم از جمله اینکه برای آموزش مدیران قضایی باید فکری شود و مرکز آموزش مدیران قضایی را تاسیس کنیم چراکه این مدیران با امور مهم با تجربه آشنا می شوند و آنها بیش از نیاز یک حقوقدان، باید در این امور مسلط شوند.

تربیت نیروی متعهد و متخصص

فرید محسنی رئیس جدید دانشگاه علوم قضایی قوه قضاییه هم در این مراسم گفت: هدف اصلی دانشگاه باید تامین نیروی انسانی متدین، عالم، متخصص و انقلابی باشد.

توجه به جوان گرایی

وی با اشاره به توصیه رئیس جدید دستگاه قضا برای جوانگرایی گفت: این دانشگاه باید قاضی متعهد، انقلابی و توانمند تربیت کند.

محسنی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت کار اساتید در دانشگاه علوم قضایی اشاره کرد و افزود: استادی که همسو با اهداف قوه قضاییه نباشد، نمی تواند دانشجوی متناسب با نیاز دستگاه قضایی کشور تربیت کند.

توجه جدی به مسائل فرهنگی و تربیتی دانشجویان

رئیس جدید دانشگاه علوم قضایی دستگاه قضا گفت: در رویکرد جدید علاوه بر توجه جدی به مسائل علمی، حتما موضوع تربیتی و فرهنگی دانشجویان نیز در اولویت کاری قرار خواهد گرفت.

وی همچنین با تخصصی شدن برخی از دادگاه ها گفت: حتما قضاتی را به شکل ویژه تربیت خواهیم کرد تا بتوانند در مسائل اقتصادی و فضای مجازی هم تخصص داشته باشند و به درستی قضاوت کنند.

همچنین در این مراسم از زحمات حجت الاسلام امینی رئیس سابق پژوهشگاه قوه قضاییه تقدیر و دکتر علم الهدی به عنوان رئیس جدید این پژوهشگاه معرفی شد.

پژوهشگاه به مثابه مغز متفکر دستگاه قضا

رئیس جدید پژوهشگاه قوه قضائیه نیز در این مراسم گفت: پژوهشگاه نیازمند تحول است در حالی که باید مرکز تصمیم گیری و مغز متفکر قوه قضائیه باشد.

سید حجت الله علم الهدی در مراسم معارفه خود به عنوان رئیس جدید پژوهشگاه قوه قضائیه اظهار داشت: بنده یک جوان دهه شصتی هستم و در مبارزات انقلابی نبوده ام و جنگ تحمیلی و امام راحل و عموی شهیدم را به یاد ندارم ولی خود را مدیون شهدا دانسته و می دانم گام دوم انقلاب باید توسط نسل بنده برداشته شود و انتهای آن تحقق تمدن نوین اسلامی است.

وی ادامه داد: این انتخاب حاصل جوانگرایی رئیس جدید قوه قضائیه است که البته پرچمدار این امر رهبری و تاکید آن به رئیس قوه قضائیه بوده است.

جوان گرایی به معنای نفی تجربه نیست

رئیس جدید پژوهشگاه قوه قضائیه تاکید کرد البته جوانگرایی به معنی نفی تجربه نیست و ما اکنون در نقطه صفر نیستیم و موظفیم از همه ظرفیت علمی کشور استفاده کنیم و یک تیم جوان با روحیه و تفکر انقلابی می تواند آن را انجام دهد.

علم الهدی گفت: ارتباط نظام مند با دستگاه اجرایی قوه قضائیه باید باشد که اکنون ضعیف است و محدود به گزارش هایی شده که گاها مورد عمل و اجرا هم قرار نمی گیرد.

پژوهشگاه پل ارتباطی بین نخبگان و دستگاه قضا

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت قضات متخصص گفت: این مرکز باید پل ارتباطی میان نخبگان و قوه قضائیه باشد. رشته حقوق به صورت انتزاعی آموزش داده می شود و این پژوهشگاه می تواند دانشجویان را وارد فضای عملیاتی کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟