به گزارش رکنا، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در مراسم معارفه رئیس جدید شوراهای حل اختلاف سراسر کشور گفت: با توجه به اینکه شوراهای حل اختلاف از سال ۸۱ آغاز به کار کرده، اکنون باید مطالعه مجددی بر روی قانون این شوراها داشته باشیم، به ویژه با توجه به اینکه وقت این قانون تمام شده و ما موظف هستیم در این وقت محدود لایحه ارائه کنیم.

وی افزود: باید به سمتی برویم که از ظرفیت مردمی این شوراها استفاده بیشتری کنیم و کمتر به سوی حکم دادن و قضاوت کردن در شوراها برویم.

محسنی اژه ای افزود: در شوراهای حل اختلاف باید بیشتر بر روی صلح و سازش متمرکز شویم و فلسفه اولیه ایجاد این شوراها نیز این بوده که با پادرمیانی ریش سفیدها و دلسوزان و با هزینه و امکانات مردمی به سمت صلح و سازش برویم تا بسیاری از پرونده ها وارد دستگاه قضایی نشود.

معاون اول دستگاه قضا اضافه کرد: ما قدری از فلسفه اولیه شوراهای حل اختلاف فاصله گرفته ایم و اگر با همین زاویه و همین شتاب پیش برویم خلاف فلسفه اولیه خواهد بود و در آینده ای نه چندان دور یک مجموعه تشکیلات حقوق بگیری خواهیم داشت.

وی افزود: اگر اکنون مجموعه خانواده قوه قضاییه ۴۰ هزار نفر نیرو دارد با تشکیلات شوراها ۷۰ هزار نفر نیرو خواهیم داشت و این مسئله خلاف سیاست‌های کلی ابلاغی است که باید بدنه دستگاه ها کوچک شود. محسنی اژه‌ای گفت: برخی عناوین مجرمانه مانند دعواها و توهین رتبه اول را در کشور دارند که می‌توان این دعواها را با صلح و سازش حل کرد و ما باید از ظرفیت روحانیون، اساتید دانشگاه‌ها، معلمان آموزش و پرورش و بازنشستگانی که تجربیات فراوانی دارند استفاده کنیم و حتی برای نیروهای شاغل می توان ساز و کارهایی را ایجاد کرد که از اختلافات بکاهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟