دکتر محمد هادی کاوه در اولین دوره از کارگاه آموزشی ضابطان نظامی پلیس Police پیشگیری که روز گذشته در ستاد این پلیس برگزار شد با اشاره به ماده ۶۰۴ قانون Law آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و اصلاحی ۱۳۹۴ برگزاری مستمر دوره های آموزشی حین خدمت جهت کسب مهارت های لازم و ایفای وظایف قانونی برای ضابطان را یک تکلیف عنوان کرد و آن را اقدامی موثر جهت آموزش نیروها در راستای تضمین حقوق شهروندان بر شمرد .

وی افزود: از آنجا که آیین دادرسی کیفری دربردارنده تضمین آزادی Freedom های مشروع مندرج در قانون اساسی جمهوری اسلامی است و از طرفی کلانتری ها و پاسگاه های انتظامی به عنوان پیشانی کار در نیروی انتظامی و اجرای وظایف ضابطیت ایفای تکالیف ذاتی و محوله از سوی مقامات قضایی را برعهده دارند لذا آموزش آنان منطبق با قانون مذکور قطعا می تواند در تضمین حقوق شهروندان و نیز پیشگیری از جرم Crime نقش مهمی داشته باشد.

این مقام قضایی تصریح کرد: در قانون جدید آیین دادرسی کیفری اختیاراتی به ضابطان اعطا شده است که در فرآیند رسیدگی به امور شهروندان تاثیر گذار می باشد که یک نمونه آن بکارگیری از فناوری های نوین می باشد که امروزه شاهد آن هستیم در کلانتری ها البسه پلیس به دوربین ها در حال تجهیز می باشد که می تواند مقامات قضایی و پلیس را در جمع آوری ادله به هنگام وقوع جرم یاری نماید .

دادیار جانشین دادستان نظامی استان تهران دامه داد: نگاه مقنن از پلیس مامور و معذور به پلیس مامور و مسئول تغییر پیدا کرده است که وظیفه سنگینی را در جامعه برعهده دارد و به فرموده مقام معظم رهبری نیروی انتظامی ضمن حفظ نورانیت و ناریت خود، هم مهربان باشد و از طرف دیگر در برابر مجرمان قاطعیت، جسارت و شهامت را داشته باشد.

دکتر کاوه پیشگیری از جرم را سرمایه گذاری و پرداختن به بسترهایی که زمینه بروز جرم می باشد تلقی کرد که بخش اعظمی از رسالت انبیا و اولیای الهی جهت جلوگیری از انحرافات اجتماعی و تلاش جهت هدایت و نجات انسان بوده که امروزه در جامعه اسلامی دستگاه قضا و پلیس در این مسیر تلاش دارند.

در ادامه سرهنگ بهزاد هادی پور رییس بازرسی پلیس پیشگیری پایتخت گزارشی از اقدامات کلانتری های تهران در اجرای قانون آیین دادرسی کیفری در ۸ ماهه امسال ارایه نمود.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟