برگزاری نشست ششم از مجموعه نشست های تخصصی مهرواره هوای نو

به گزارش رکنا، در این نشست که بخشی از آن به پرسش و پاسخ میان شهردار و مدیران و مسئولان هیئت‌های شاخص کشور و برگزیدگان مهرواره هوای نو اختصاص داشت، علیرضا زاکانی، شهردار تهران بیان داشت: ما در تهران با تغییر رویکرد وارد شده‌ایم و رویکرد جدید ما رویکرد انقلاب اسلامی است و ما انسان را در واقع خلیفه الله بر روی زمین می‌دانیم.

وی افزود: در جامعه‌ای که انسان را اینگونه نمی‌بیند نگاه اقتصادی مبنای امور است ولی با این رویکرد جدید انقلابی مبنای اصلی فرهنگ است. قبل‌تر این نگاه اقتصادی به شهر آسیب‌های زیادی به شهر زده است و ما الان می‌خواهیم رویکرد شهر را عوض کنیم و نگاه تک بعدی به آن نداشته باشیم.

شهردار تهران تاکید کرد: ما تهران را کلان‌شهر الگوی جهان اسلام می‌دانیم که برای رسیدن به‌ آن باید این تهران کنونی پوست‌اندازی کند. هم در هویت کالبدی و معماری و هم در بحث معنوی برای نشان‌دادن یک سبک زندگی ایرانی اسلامی به این تغییر نیاز دارد.

زاکانی ادامه داد: ما در هویت جدید داریم به سمتی می‌رویم که همه مجموعه‌های اثرگذار در آن سهیم باشند و بالتبع نقش هیئت‌ها در این رویکرد بسیار نقش ویژه‌ای است که برنامه‌های ویژه‌ای هم برای آن داریم.

وی تصریح کرد: ما در مدیریت مشارکتی‌مان سطوح مختلفی را قرار داده‌ایم و یکی از سطوح آن ایجاد قرارگاهی است که مسئولین و متولیان یک امر را آنجا دور هم جمع کنیم تا با کمک یکدیگر کار راه بیاندازیم. یک سطح دیگر استفاده از نخبگان و رفع نیاز‌های یک شهر با وجود آنها است و در این بخش یک پیوستگی را داریم ایجاد می‌کنیم که یک بخش آن حول مطالعات نظری است که خروجی آن برای استفاده کل کشور می‌تواند باشد.

زاکانی افزود: بخش دیگر کمک به کارکرد‌های روزمره و نوآوری‌ها برای ایجاد اثرات جدی در برنامه‌ها و مدیریت شهری است که بالتبع در این بخش‌ها یکی از موثرترین‌ها همین مسئولان و موثرین حوزه هیئت است که می‌توانند مثمر ثمر باشند. در سطح محلی نیز ما یک همبستگی را بین مردم هیئات و مساجد می‌خواهیم ایجاد کنیم و ۵۲ برنامه ذیل آن در محلات اجرا کنیم.

وی با اشاره به اینکه علاوه براینکه از حضور هیئت‌ها در تاثیرگذاری در شهر تهران استقبال می‌کند از آنها می‌خواهد که به کمک شهرداری بیایند ادامه داد: ما در سه سطح می‌توانیم همکاری‌هایمان را بیشتر کنیم که یکی از آن‌ها بحث نیازها است که دوستان حاضر در جامعه هیئت در بحث نیازسنجی می‌توانند ما را کمک کنند. شما بزرگواران قطعا با حضورتان در شهر و تماس مستقیم با شهروندان این نیازها را بیشتر احساس می‌کنید. در مورد بعدی می‌توانیم به عنوان همکار کار مشترک تعریف کنیم و کارها را پیش ببریم.

شهردار تهران گفت: هدف ما این است شهرداری را از  یک نهاد خدمتگذار صرف به یک نهاد خدمتگذار فرهنگی اجتماعی تبدیل کنیم که قطعا هیئات به عنوان همکار می‌توانند کمک‌کننده این موضوع باشند. سطح بعدی سطح پشتیبانی است و ما همینجا اعلام می‌کنیم که قطعا در سطح شهر هر هیئتی کار خوب و تاثیرگذار انجام دهد ما به عنوان پشتیبان در حد توان خودمان آن‌ها را یاری می‌کنیم.

زاکانی در ادامه با هیئتی خواندن خود و اینکه خودش را از خانواده هیئت می‌داند، افزود: جامعه نیاز به یک حیات اجتماعی دارد که در آن قطعا نقش هییت‌ها خیلی پر رنگ است.هیئت‌ها می‌توانند منتقل کننده تجربه ای ساختارمند برای انقلاب اسلامی باشند. از آنجا که ما جامعه ای ایستا نیست و یک جامعه محرک و پویا است هیئت‌ها به عنوان یک مجموعه پویا در حرکت رو به جلوی این جامعه نقش بسزایی دارند.

وی در پایان تاکید کرد: از طرفی در جنگ ترکیبی جدید و در عرصه‌های جدید جهاد علاوه بر عرصه جهاد خدمت هیئت ها سردمدار جهاد تببین و نقش‌آفرین در جهاد خدمت و منشا خدمت برای انقلاب اسلامی هستند.

زاکانی

 

آیا این خبر مفید بود؟