باباخانی: نغمه‌پردازان صاحب صنف می‌شوند

پنجمین نشست از مجموعه‌ نشست‌های تخصصی مهرواره هوای نو با حضور حجت الاسلام مجید باباخانی مدیر سازمان هیئت و تشکل‌های دینی کشور و مدیران هیئت‌های شاخص کشوری  امروز ۲۳ اردیبهشت  در سالن همایش هتل لاله در حال برگزاری است.

در ابتدای این نشست باباخانی ضمن تشریح کلیات نشست امروز به توضیحاتی پیرامون شکل‌گیری سازمان هیئت  پرداخت.

مدیر سازمان هیئت و تشکل‌های دینی کشور در نشست پنجم از مجموعه نشست‌های تخصصی مهرواره هوای نو گفت: بعد از حضور آقای قمی در سازمان اولین کاری که انجام شد بررسی ومطالعه وضعیت گذشته بود. خیلی کارها در همین مدت انجام شد مثلا برخی از صنف‌ها مثل مداحان و شعرا قابلیت صنفی‌شدنشان سخت بود. اوایل کار خیلی‌ها باور نمی‌کردند که مثلا کانون مداحان داشته باشیم ولی الحمدلله به نتیجه رسید و الان در حال فعالیت اند.

مسئله دوم تشکیل مجموعه‌های فراوان در دوره سابق سازمان تبلیغات بود که حدود شاید ۵۰ مجموعه تشکیل شده بود که برخی از بهترین‌ها در زمان خود بودند مثل همین تبیان و سوره مهر که در عرصه فعالیت خودشان شاخص‌ترین بودند.

در دوره جدید و مدیریت جدید قرار شد که نظام این مجموعه‌ها را دوباره بررسی کنیم چون این ۵۰ موسسه همه‌اش توسط مدیریت سازمان راهبری می‌کردند و قرار شد این مجموع‌ها ساختاربندی شود که در ادامه آن بنیاد هدایت در زمینه مسجد و بنیاد سپهر در موضوع رسانه تشکیل شد و در همین حوزه هیئت هم مجموعه‌های فراوانی بود که در تجمیع آن‌ها در ساختار جدید سازمان هیئت و تشکل‌های دینی تشکیل شد که الان در اینجا در خدمت شما هستیم.

ادامه جلسه که اکنون در حال برگزاری است به پرسش و پاسخ مسئولان و فعالان هیئت از مدیریت سازمان هیئت اختصاص دارد.

موسسات سازمان تبلیغات ساماندهی شد

وی با اشاره به اینکه در بدو آغاز کار این سازمان، بررسی وضعیت گذشته را‌‌‌‌‌‌‌‌ در دستورکار داشتیم، تصریح کرد: سازمان تبلیغات اسلامی از سال ۸۰ تا ۹۷، ۵۰ موسسه ذیل خود شامل موسسه تبیان، حوزه هنری، انتشارات سوره مهر، خبرگزاری مهر و بنیاد دعبل را‌‌‌‌‌‌‌‌ ایجاد کرده بود که با حضور حجت‌الاسلام قمی تصمیم بر این شد تا مسائل و مشکلات مجدداً بازنگری شوند و نهادهایی که ماموریت مشابه دارند، هم‌افزایی شوند و ذیل بنیادهای مختلف مانند بنیاد هدایت، بنیاد سپهر و بنیاد کتاب تجمیع شود. در مجموعه هیأت‌ها نیز تصمیم بر این شد تمام نهادها و شبکه‌های مرتبط با هیأت ذیل سازمان هیأت و تشکل‌های دینی جمع شوند.

باباخانی با بیان اینکه برای سیاست‌گذاری نیازمند مقدماتی بودیم که اولین گام آن تشکیل یک مغز قوی برای این سازمان بود، افزود: در سازمان هیأت تصمیم بر این شد که شبکه‌های مختلف تشکیل شود تا اقشار و نهادهای مختلف مرتبط با هیأت‌ها در آن عضو شوند.

تشکیل شورای عالی ستایشگری و شورای شبکه هیأت و تشکل‌های دینی کشور

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور با بیان اینکه یکی از آفت‌های ما این بود که بزرگان عرصه مداحی و هیأت با سازمان تبلیغات اسلامی ارتباطی نداشتند، افزود: برای حل موضوع تولید محتوا و فکر در سازمان هیأت اندیشکده تشکل‌ها با ریاست دکتر سنگری فعال شد که هم‌اکنون ۳۰۰ مسأله در موضوع هیأت را‌‌‌‌‌‌‌‌ احصا کرده است و در حال کار علمی و پژوهشی پیرامون آن است. برای ارتباط بزرگان عرصه مداحی و هیأت نیز شورای عالی ستایشگری و شورای شبکه هیأت تشکیل شد تا تمام این افراد ذیل آن حضور پیدا کنند.

هدف از برگزاری مهرواره هوای نو شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های سراسر کشور است

وی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی رویکردی قرارگاهی دارد و به دنبال تصد‌ی‌گری نیست، افزود: ۳۲ صنف زیر مجموعه این سازمان کنار هم قرار می‌گیرند و شبکه‌های مختلف را‌‌‌‌‌‌‌‌ ایجاد می‌کنند که هدف ما حمایت از آنهاست. مهرواره هوای نو که توسط مرکز رشد و نوآوری این سازمان ایجاد شده است، برای شناسایی تمام استعدادها و ظرفیت‌های سراسر کشور ایجاد شده است که در این مرکز علاوه بر آن توانمندسازی این مجموعه‌ها بر اساس شرایط زیست‌بومی هم در دستورکار است. ذیل سازمان هیأت و تشکل‌های دینی، بنیاد دعبل هم به عنوان مجموعه جامع خدمات فعال شده است که به مجموعه‌های فرهنگی، خدمات‌رسانی می‌کند که یکی از خدمات اخیر آن ارائه بیمه تکمیلی برای تمام فعالان فرهنگی است.

خواهران در هیأت‌ها مغفول هستند

باباخانی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در گذشته توجه کمتری به خواهران داشت اما این روزها با ایجاد اداره کل بانوان توجه بیشتری به این قشر اثرگذار جامعه در دستورکار دارد، گفت: سازمان هیأت بنا دارد مرکز رشد باقی مراکز رشد کشور باشد و به نهادهای خدمت‌رسان دیگر مانند جامعه ایمانی مشهد و هیأت رزمندگان اسلام خدمت‌رسانی کند. در آینده قطعا با خواهران و بانوان فعال در حوزه هیأت و تشکل‌های دینی جلسه‌ای مجزا خواهیم داشت، زیرا حوزه خواهران در هیأت‌ها مغفول است و بعد از جدی گرفتن حضور آنها در هیأت باید در زمینه تولید محتوا برای آنها هم تلاش کنیم.

نغمه‌پردازان صاحب صنف می‌شوند

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور ادامه داد: در حوزه نغمه‌پردازان ، متولی خاصی در کشور وجود نداشت. در این حوزه با رویکرد تصدی‌گری وارد شدیم، البته بنا داریم در آینده صنفی برای آنان ایجاد کنیم. برای حمایت از تشکل‌های دینی در استان‌ها رویکرد ما ایجاد شورای شبکه‌ها است تا در همان استان‌ها به کار و خدمت‌رسانی و همچنین هم‌افزایی بپردازند.

نشست هیات

آیا این خبر مفید بود؟