اختتامیه جشنواره موسیقی فجر فردا برگزار می‌شود

اختتامیه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر با رعایت پروتکل های بهداشتی بدون حضور مردم و فقط با حضور داوران و کاندیداهای دریافت جایزه بخش های مختلف جشنواره ساعت 16 دوشنبه چهارم اسفندماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

به گزارش رکنا، در اختتامیه جشنواره برگزیدگان بخش رقابتی جایزه باربد، برگزیدگان جایزه ترانه و جایزه موسیقی ورسانه معرفی می‌شوند و نکوداشت حسن ناهید، محمدرضا اسحاقی گرجی، ملیحه سعیدی و زنده یاد احمدعلی راغب برگزار می‌شود.

در هفتمین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، اجرای ارکستر پارسوا، همنوازان فاخته، انوار جام، ترانه باران، دانشگاه تهران و نگاهی از کنج پخش می‌شود.

اجرای ارکستر پارسوا نخستین اجرای روز هفتم جشنواره است که در ساعت 17 روز دوشنبه چهارم اسفند پخش می‌شود.

ارکستر پارسوآ در سال 1397، به‌سرپرستی و رهبری احمد مقدسی‌زاده، با هدف اعتلای هنر موسیقی و با نگاه ویژه به موسیقی ایران و اجرای آثار آهنگسازان ایرانی با رویکرد ارکسترال تأسیس شد و در تلاش است تا با ایجاد فضای همکاری بین آهنگسازان، نوازندگان و خوانندگان گامی مؤثری در این جهت بردارد. از دیگر هدف‌های این ارکستر ایجاد گفتمانی موسیقایی بین نسل جوان و نسل‌های قدیمی‌تر موسیقی است و، ازاین رو، نوازندگان جوان در کنار نوازندگان باتجربه آثاری از نسل‌های مختلف را می‌نوازند. ارکستر پارسوآ، در جشنواره‌ی موسیقی فجر سال 97 در استان البرز، با خوانندگی محمد کرد و نوید نوروزی نخستین اجرای رسمی خود را با نام «آرتام» به‌روی صحنه برد. اکنون، این ارکستر با مؤسسه‌ی هنری بانگ آوای سارنگ (باس) ، با مدیریت سیدمحمد تنکابنی همراه شده است و فعالیت خود را ادامه می‌دهد.

گروه همنوازان فاخته دومین اجرای روز هفتم جشنواره است که در ساعت 18:30 روز دوشنبه چهارم اسفند پخش می‌شود.

گروه همنوازان فاخته در سال 1386 به‌سرپرستی خشایار پارسا در شهر تنکابن تشکیل شد. خط فکری این گروه بازسازی آثار دوره‌ی تیموری (موسیقی مقامی ایران)، دوره‌ی قاجار (موسیقی دستگاهی ایران)، دوره‌ی پهلوی و آهنگسازی بر اساس هر دوره است. گروه همنوازان فاخته با بررسی سبک‌ها و شیوه‌های مختلف در موسیقی ایران به دنبال یک امضای هنری در بخش اجرا و آهنگسازی است. این گروه تا به حال کنسرت‌های متعددی در شهرهای مختلف ایران و خارج از ایران برگزار کرده و تجربه‌ی شرکت در چند جشنواره‌ی معتبر را داشته است، از جمله جشنواره‌ی موسیقی جوان، جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر در سال‌های 92 و 98، همایش موسیقی جهان اسلام در دانشگاه هنر و بین‌الملل مالزی با هدف اجرا و توضیح موسیقی دستگاهی ایران در سال 1394. گروه همنوازان فاخته آلبومی با نام «تصنیف دوره‌ی قاجار و ترانه‌ی دوره‌ی پهلوی» منتشر کرده است و آلبوم دوم خود را با نام محتشم (مکتب منتظمیه‌ی دوره تیموری) در دست انتشار دارد.

خشایار پارسا: سنتور/ حسین گازر: تنبک/ هدایت‌الله شفتی‌کلاری: سه‌تار/ محمدمهدی شیخ: تار/ علی‌رضا رسولی: قیچک/ آرمان حیدریان: کمانچه/ هامون بهرامی‌مقدم: سنتور/ ابوذر حسینی: عود/ نیما داغمه‌چی: تار/ مهدی طالبی: دایره و بندیر اعضای این گروه را تشکیل می‌دهند.

انوار جام

انوار جام سومین اجرا در جشنواره است که روز دوشنبه چهارم اسفند ساعت 20 پخش می‌شود.

گروه موسیقی انوار جام در سال 1370 توسط مرحوم استاد حاج نورمحمد دُرپور در تربت جام شکل گرفت و پس از مرگ وی، محمدفاروق درپور سرپرستی گروه را عهده‌دار شد. این گروه از بدو تشکیل تاکنون در بسیاری از جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی از جمله چندین دوره از جشنواره‌ موسیقی فجر، جشنواره موسیقی نواحی کرمان و جشنواره بین‌المللی فُلک‌خوانی تاجیکستان شرکت کرده است. گروه انوار جام، در طی فعالیت حرفه‌ای خود، در برنامه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی نیز اجرا داشته‌ است.

محمدفاروق دُرپور: سرپرست گروه، خواننده و دوتار / محمدحسین درپور: خواننده، همخوان و دوتار / مصطفی تیموری: همخوان، دوتار و بم‌تار/ عبدالله درپور: همخوان، دوتار، دایره و دف/ ابراهیم تیموری: خواننده و همخوان/ مبین درپور: خواننده و دوتار اعضای این گروه را تشکیل می دهند.

ترانه باران

ارکستر ترانه باران چهارمین اجرای آخرین روز جشنواره است که در ساعت 21:30 پخش می شود.

این گروه صرفاً برای شرکت و اجرا در سی‌وششمین جشنواره‌ی فجر تشکیل شده و 9 قطعه‌ی نوستالژیک با صدای خوانندگان نسل اولی موسیقی پاپ بعد از انقلاب از جمله حمید غلامعلی و قاسم افشار را اجرا می کند.

سرپرست: محمدرضا چراغعلی، تنظیم‌کننده: پیروز کوچکی خوانندگان: حمید غلامعلی و قاسم افشار ، نوازندگان ویلن: دانیال جورابچی، حسن اکبریان، مهدیه رضازاده ، نوازنده پیانو : پیروز کوچکی ، نوازنده کیبورد: پانیذ کوچکی ، درام: سروش عمومی

پرکاشن: علیرضا میرآقا ، گیتار اسپانیایی: محمدرضا گلشنی ، گیتار الکتریک: آرش احمدی ، ویُلن؛امین غفاری، هومان ابراهیمی، سعید حاجی شریف، مهسا بنکدار، مهسا خمان، بهاره آقابیگ، نازیک مومنی، سوگل فتاحی، غزاله نیک‌پی، سمیه محمدیان، نیلوفر سلطان‌ویسی، هاله دوستی اعضای این ارکستر را تشکیل می‌دهند.

استعدادهای درخشان دانشگاه تهران متشکل از کیانا فاطمی فر، هستی صفایی، مهشاد نادعلیان پنجمین اجرای روز هفتم جشنواره است که ساعت 23 پخش می‌شود.

کیانا فاطمی‌فر در سال 1375 در تهران متولد شد. او دانش‌آموخته‌ی هنرستان موسیقی و دارای کارشناسی نوازندگی فلوت از دانشگاه تهران و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد نوازندگی فلوت زیر نظر دکتر آذین موحد است. او در مسترکلاس‌های استادانی چون کوشیار شاهرودی، ماتیاز تزیگلر، نولون بارگین، باربارا گیسلر، سعید قدسی و همچنین مسترکلاس فلوت معاصر مهرداد غلامی، کلاریز کشاورز و... در ایران و اتریش شرکت داشته است. از جمله فعالیت‌های او می‌توان به اجرای تک‌نوازی فلوت در دانشگاه تهران و آموزشگاه موسیقی پارس، برگزاری کارگاه‌های متعدد در سمینار فلوت تهران و همچنین نوازندگی در ارکسترهای متعدد و اجرا در کشورهای ایران، سوئیس و اتریش اشاره کرد.

هستی صفایی، متولد 1376، یادگیری پیانو را از ده سالگی آغاز کرد. او هم‌اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته‌ی نوازندگی ساز جهانی (پیانو) در دانشگاه تهران است. او از مسترکلاس‌های استادانی چون کریستین کارایوا، واسیلی شرباکوف، هانس اودو کرولز و دامینا جورانا بهره برده است. همچنین، وی در بزرگداشت لوریس چکناواریان به مناسبت هشتادمین سال تولد وی روی صحنه رفته است. او از سال 1396 تاکنون به عنوان اکومپانیست رسمی با جشنواره‌ی موسیقی جوان همکاری می‌کند.

مهشاد نادعلیان در سال 1377 متولد شد. از شش سالگی یادگیری موسیقی را با متد اُرف آغاز کرد و سپس وارد هنرستان موسیقی دختران شد و زیر نظر فرشید حفظی‌پور به فراگیری ساز ابوا پرداخت. او هم‌اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی نوازندگی ساز جهانی در دانشگاه هنر زیر نظر یاسمن کیمیاوی و سلمان صفاریان است. او از مسترکلاس‌های استادانی چون نیگل شور، فرانچسکو دی‌روزا و کریستین وستل بهره برده است. او تاکنون اجراهای متعددی در چندین ارکستر از جمله ارکستر سازهای بادی تهران، ارکستر سمفونیک ایران-اتریش، ارکستر سمفونیک رسانه‌ی هنر، ارکستر فیلارمونیک تهران و ارکستر سمفونیک تهران داشته است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟