اهدای کتاب به «کتابخانه تخصصی هنر» حوزه هنری کردستان

به گزارش رکنا ، پروفسور محمد ابراهیم زارعی باستان‌شناس کردستانی به منظور گسترش فرهنگ کتاب وکتابخوانی و همچنین در اختیار قرار گذاشتن کتاب‌های پژوهشی و مرجع در زمینه معماری و باستان شناسی 12 عنوان تألیفی و ترجمه خود را به مناسبت هفته کتاب به کتابخانه تخصصی هنر حوزه هنری کردستان اهداء کرد.

جلد1 کتاب " خانه‌های قدیمی همدان " وکتاب"جولان" از سری کتاب‌های دانش نامه‌ی استان همدان، کتاب " خانه‌های قدیمی سنندج"، ترجمه، نقد کتاب و کتاب شناسی هنر اسلامی کتاب"مقدمه‌ای برهنراسلامی" دیوید جیمز، کتاب"آثار فرهنگی،باستانی و تاریخی استان کردستان ، کتاب "مسجد- مدرسه دارالاحسان سنندج"، ترجمه کتاب" ایران شرق بیدار" نوشته "و.پ،کریسن"، کتاب ترجمه" سازمان چاپارخانه ایران در عصر قاجار" نوشته "ویلیام فلور"، چاپ شانزدهم کتاب "آشنایی با معماری جهان"، کتاب "معارف در سرزمینهای اسلامی" ،کتاب" معماری ایران از عصر صفوی تا عصرخاضر" و کتاب "میراث بازیافته" 12 عنوان کتاب است که توسط پروفسور محمد ابراهیم زارعی به کتابخانه تخصصی حوزه هنری اهداء شده است.

گفتنی است؛ محمدابراهیم زارعی عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان است و در دانشگاه‌های بوعلی سینا همدان و کردستان تدریس می‌کند و نخستین کردستانی است که در رشته باستان شناسی توانسته به این مقام معتبر علمی و دانشگاهی دست یابد.

وی متولد سال ۱۳۴۲ قروه، ساکن سنندج و در حال حاضر نیز معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان است و علاوه بر توفیقات علمی آکادمیک در حوزه مدیریت اجرایی مدیرکلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، فرمانداری شهرستان سنندج را نیز در کارنامه خود دارد.

راه‌اندازی خانه کُرد در سنندج، تملک، احیا، مرمت و بازسازی آثار و ابنیه و عمارت‌های تاریخی کُردستان و راه‌‌اندازی دفتر کردستان بنیاد ایران‌ شناسی در سنندج از جمله اقدامات فرهنگی ماندگار این دانشمند باستان پژوه است.

زارعی دانش ‌آموخته دانشگاه تهران است و ده‌ها مقاله علمی - پژوهشی را در ژورنال‌‌های معتبر علمی دانشگاهیِ داخلی و خارجی در حوزه باستان شناسی و تاریخ معماری، شکل‌ گیری هنر ارسی، هنر نازک ‌کاری، ساختار معماری قلعه حسن ‌آباد سنندج، شناخت عوامل زمینه‌گرا در کالبد خانه‌‌ها و بافت کهن سنندج، همچنین مقالات متعدد باستان ‌شناسی با عناوین متنوع و مختلف دیگر را نیز در گستره دیگر نقاط کشور منتشر کرده است.

پژوهش‌‌های علمی این پروفسور باستان ‌شناسی در نشریات علمی دانشگاه‌های تهران، کاشان، الزهرا، بوعلی سینا، اصفهان، علم و صنعت ایران، پژوهشکده تاریخ اسلام، جهاد دانشگاهی، مرکز پژوهشی هنر، معماری و شهرسازی، دانشگاه شاهد و نشریات خارجی از جمله در دانشگاه‌‌های آمریکا منتشر شده است.

وی در این مدت، سخنران علمی دست ‌کم بیست همایش علمی معتبر ملی و بین ‌المللی بوده است و ارائه مقاله علمی چهارباغ قدیم و چهارباغ خسروآباد سنندج، دژ شهرهای مرکز ایلات کردستان از دوره ایلخانی تا دوره صفوی و نیز نقش اجتماعی فرهنگی زنان دوره قاجار مطالعه موردی ماه شرف خانم از جمله مقالات علمی ارائه ‌شده از او در حوزه کردستان استهمچنین مقاله مسجد حضرت عبدالله تنگی ور شاخصی از معماری اسلامی کردستان، معرفی پل‌های کُردستان و نقش آن در ایجاد راه ‌های این منطقه، معرفی راه‌‌های ارتباطی شهر سنندج در قرون متأخر اسلامی با تأکید بر پل‌‌های اطراف شهر به همراه مقالات متعدد باستان ‌شناسی و معماری و تاریخی دیگر نقاط کشور مجموعه آثار پژوهشی و معتبر علمی بوده است که وی در همایش‌‌های مختلف دارای درجه ملی و بین‌ المللی ارائه کرده است.

از محمدابراهیم زارعی تاکنون شانزده عنوان کتاب منتشر شده است. وی در این سال‌ ها ده‌ها کتاب علمی و مقاله پژوهش را داوری کرده است.

زارعی در حوزه مدیریت نشریه علمی ـ پژوهشی نیز فعال و مدیرمسئول و سردبیر نشریه علمی - پژوهشی "پژوهش‌های باستان‌ شناسی ایران" و عضو تحریریه نشریه جستارهای باستان ‌شناسی ایران پیش از اسلام و چندین نشریه دیگر است.

کتابخانه تخصصی هنر حوزه هنری استان کردستان در سال 1398 با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور و نصراللهی‌زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج با در اختیار داشتن بیش از 4 هزار و 500 عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف هنری به عنوان یک کتابخانه مرجع آغاز به فعالیت کرده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟