تجهیز همه تاکسی های شیراز به سیستم کرایه غیرنقدی

تاکسی / مجتبی زوربخش معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز در نشست خبری امروز، اظهار کرد: نرخ مصوب کرایه در کلانشهر شیراز هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شده است و هیچگونه درخواست دریافت وجه نقد اضافی از سوی راننده از مسافر تخلف محسوب می‌شود.

به گزارش رکنا، او با بیان اینکه در سیستم حمل و نقل با مصوب شدن نرخ خدمات راننده و مسافر متعهد به اجرای مصوبه خواهند شد، اضافه کرد: پارسال افزایش نرخ بنزین و تورم داشتیم و تورمی که محاسبه شده نسبت به افزایش کرایه بالاتر است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز تصریح کرد: تلاش شده افزایش نرخ‌ها به گونه‌ای باشد که بتوانیم رضایت نسبی شهروندان را جلب کنیم و نصب برچسب‌های مخصوص نرخ جدید جلوی تاکسی‌ها الزامی است.

زوربخش به تخلفات احتمالی اشاره کرد و گفت: شهروندان و مسافران می‌توانند از طریق سامانه ١٣٧ مراتب شکایت خود را اعلام کنند تا از طریق اداره بازرسی و نظارت سازمان حمل و نقل مسافر پیگیری شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز همچنین با بیان اینکه تاکسی داران و رانندگان حمل و نقل عمومی همانند سایر افراد، درگیر افزایش نرخ تورم هستند، گفت: تاکسی‌ها هیچ یارانه‌ای جز یارانه‌های مقطعی مانند لاستیک دریافت نمی‌کنند و اکنون هم محدودیت‌هایی در این باره وجود دارد.

زوربخش افزود: همچنین هدف از افزایش کرایه‌ها این بود که تاکسی‌ها هیچگونه سوبسید دریافت نمی‌کنند و رویکرد به سمت رُند کردن کرایه رفت که اجحافی برای مسافر پیش نیاید.

او با بیان اینکه تمهیداتی در نظر گرفته شده است که بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده سازمان حمل و نقل عمومی حذف پرداخت کرایه نقدی در دستور کار قرار دهد و فراخوان این موضوع در دستور کار قرار داده شده است، گفت: در آینده‌ای نزدیک همه تاکسی‌های کلانشهر به سیستم کرایه غیرنقدی مجهز میشوند و این موضوع شهروندان را ترغیب می‌کند تا با کارت شتابی و شهروندی کرایه‌های خود را پرداخت کنند.

زوربخش تصریح کرد: با مذاکرات انجام شده سعی شده مجهز کردن خودرو‌ها هیچ بار مالی برای رانندگان نداشته باشد و بنا شد برای ۸ هزار و ۵۰۰ تاکسی سیستم کرایه نقدی را مجهز کنیم و بابت استقرار سیستم هیچگونه وجهی اخذ نشود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز همچنین بیان کرد: یک پلتفرم واحد و یکپارچه برای شبکه پرداخت غیرنقدی و شهروندی نیز برای ناوگان شبه عمومی بوسیله سازمان وافای شهرداری در حال تهیه است.

او در ادامه، آخرین وضعیت عملکرد دوچرخه‌های بیدود را عنوان کرد و افزود: ۲ هزار دوچرخه به سیستم ناوگان حمل و نقل عمومی کلانشهر شیراز وارد شده است که در حال حاضر هزار و ۸۰۰ دوچرخه فعال و در اختیار شهروندان قرار دارد.

او بیان کرد: در آینده‌ای نزدیک ۲۰۰ دوچرخه اشتراکی دیگر نیز به ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری شیراز افزوده خواهد شد.

زوربخش ادامه داد: همچنین تاکنون ۳۲ هزار و ۵۰۸ نفر از دوچرخه استفاده کردند و ۱۹۶ هزار و ۴۰۹ سفر با دوچرخه‌های بیدود انجام شده است.

او، میانگین متوسط سفر‌های طی شده را ۱.۶ دهم کیلومتر اعلام کرد و گفت: مجموع کل سفر‌ها ۲۲۵ هزار کیلومتر است که معادل ۶۶ هزار لیتر سوخت صرفه جویی شود.

زوربخش بیان کرد: ١١ سال از استقرار و فعال شدن کارت شهروندی در کلانشهر شیراز می‌گذرد و براساس ضوابط عملکرد سرویس‌های حمل و نقلی، زمانی که سیستم پرداخت غیرنقدی در اتوبوس در دستور کار قرار گرفت، در بررسی مهندسی ترافیک علاوه بر کاهش آلودگی‌ها، کاهش زمان تاخیر و توقف را در پی داشت. در تاکسی‌ها نیز اگر این کار انجام شود، به بخشی از اهداف ترافیکی خواهیم رسید.

او اضافه کرد: توصیه ما این است که همانگونه در تصویب نرخ‌ها، تفاوت فاحشی بین کرایه غیر نقدی و نقدی وجود دارد، لذا شهروندان برای استفاده از سرویس‌های حمل و نقلی از کارت شهروندی استفاده کنند. به عنوان مثال؛ در خط ٧٠ اتوبوس شیراز کرایه کارتی و غیرنقدی 525 و نقدی هزار و ۲۵۰ تومان است.

معاون شهردار شیراز به نرخ نامه مصوب شورای شهر شیراز برای تمام پارکینگ‌های سطح شهر هم اشاره و اضافه کرد: گاهی اوقات گزارش‌هایی از پارکینگ‌های خصوصی یا تحت تملک شهرداری مبنی بر اخذ نرخ‌های غیرواقعی دریافت می‌کنیم. در حالی‌که هیچ تفاوت قیمت در پارکینگ‌های شیراز به جهت عدالت اجتماعی وجود ندارد و نرخ نامه شورای شهر شیراز در این باره برای همه پارکینگ‌ها یکسان است.

زوربخش تصریح کرد: با مکانیزه شدن سیستم‌های پرداخت غیرنقدی در پارکینگ‌ها، دوربین‌های ثبت نظارتی نیز مستقر و موجب به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی از جمله سرقت شده است.

او با اشاره به افزایش ۲۵ درصدی نرخ پارکینگ‌های رو باز و مسقف، گفت: تعداد زیادی پارکینگ در سطح شهر شیراز داریم که نه تحت پوشش شهرداری و نه سازمان صمت است که به سمت ساماندهی آن‌ها رفته‌ایم.

معاون شهردار شیراز تصریح کرد: در حال حاضر ۱۸ پارکینگ روباز و ۶۵ پارکینگ خصوصی در کلانشهر شیراز داریم و ۲ پارکینگ نیز در حال احداث است و در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟