ورود 2 مرحله‌ای به تلگرام و گوگل چگونه است؟

به گزارش رکنا ، فعال کردن تایید دو مرحله ای تلگرام ، امری بسیار ساده بوده و تنها در چند دقیقه قابل انجام است. اما مسئله ای که شاید برای شما دانستن آن جالب باشد، این است که به طور کلی، تایید دو مرحله ای تلگرام ، چه کاربردی داشته و چگونه می تواند امنیت اکانت ما را افزایش دهد؟ برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید بگوییم که منظور از تایید دو مرحله ای تلگرام ، این است که برای وارد شدن به اکانت خود از طریق یک دستگاه دیگر، به غیر از دستگاهی که در حال حاضر با آن به اکانت خود متصل هستید، علاوه بر کدی که تلگرام برای شما می فرسد، نیاز به یک کد دوم نیز خواهید داشت که خودتان آن را تعیین می نمایید. به عبارت ساده تر، در تایید دو مرحله ای تلگرام ، به دو کد مجزا برای فعال سازی اکانت خود نیاز دارید که یکی از آن ها را خود تلگرام برای شما از طریق SMS ارسال می کند و دیگری را خودتان، با توجه به اینکه چه رمز عبوری تعیین کرده اید، وارد می نمایید.

کد تایید دو مرحله ای تلگرام ، دقیقا شبیه به همان ایجاد پسورد برای دستگاه تلفن همراه یا کامپیوتر شما می باشد و خودتان باید آن را تعیین کرده و در حافظه خود نگاه داری کنید. حال سوال دیگری در این میان پیش خواهد آمد که این کد تایید دو مرحله ای، چگونه موجب افزایش امنیت اکانت تلگرام ما خواهد گردید؟ در پاسخ به این سوال از یک مثال ساده استفاده می نماییم که می تواند توضیح جامعی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد. فرض کنید شما گوشی تلفن همراه خود در مکانی قرار داده و در آن جا فردی هست که به تلفن شما، دسترسی دارد. حال وی می تواند با نصب اپلیکیشن تلگرام روی تلفن همراه خود و وارد کردن شماره تلفن شما به جای شماره تلفن خودش، به اکانت شما متصل شده و در حقیقت به نوعی موفق به جاسوسی تلگرام شما گردد. پس از اینکه با شماره شما اقدام به ساخت یک اکانت می نماید، یک کد 5 رقمی از سوی تلگرام برای گوشی شما، ارسال خواهد شد که در نوتیفیکشن بار گوشی شما نمایش داده می شود و هکر می تواند بدون اینکه گوشی شما را باز کند، اقدام به خواندن آن و وارد کردن آن در گوشی خود نماید. به این ترتیب وی موفق به باز کردن تلگرام شما در گوشی خود نموده و اکانت تلگرام شما را هک می نماید.

اگر ما تایید دو مرحله ای تلگرام را فعال کرده باشیم، حال هکر باید برای اتصال نهایی به اکانت ما، یک کد تایید دو مرحله ای را در تلفن همراه خود وارد کند که فقط شما از این کد با خبر هستید. به این ترتیب وی در انجام این امر شکست خورده و دیگر به این سادگی نخواهد توانست به اکانت تلگرام شما متصل گردد. به این ترتیب ما با انجام چند مرحله ساده قادر خواهیم بود، جلوی دسترسی ساده افراد به اکانت تلگرام خود را تا حدود زیادی بگیریم.

آموزش تایید دو مرحله ای تلگرام

حال با پی بردن به اهمیت فعال کردن تایید دو مرحله ای تلگرام، آموزش انجام این کار را به سادگی هر چه تمام ارائه خواهیم داد تا افراد بتوانند از این طریق جلوی دسترسی افراد غیر مجاز را به اکانت خود بگیرند. مراحل انجام این کار در زیر گفته شده است:

  1. وارد برنامه تلگرام شده و به منوی تنظیمات یا Setting بروید.
  2. گزینه Privacy and Security را انتخاب نمایید.
  3. در پنجره باز شده گزینه Two-Step verification را انتخاب نمایید.
  4. گزینه Set Additional Password را انتخاب نموده و یک رمز عبور دلخواه را متشکل از اعداد و حروف انتخاب کرده و در قسمت مربوطه وارد کنید.
  5. برای بار دوم نیز، پسورد انتخاب شده خود را وارد نموده و به مرحله بعد بروید.
  6. یک Hint جهت یادآوری پسورد خود انتخاب نمایید. این hint می تواند به طور مثال، دو شماره اول از رمزتان باشد که در صورت فراموشی، بتوانید آن را به یاد آورید.
  7. یک آدرس ایمیل معتبر برای بازگردانی رمز عبور خود انتخاب نمایید تا در صورت فراموش کردن کد تایید دو مرحله ای تلگرام ، بتوانید اکانت خود را بازیابی کنید.
تایید دو مرحله ای تلگرام

مراحل انجام تایید دو مرحله ای تلگرام

فراموش کردن رمز عبور دو مرحله ای

از آنجا که ممکن است تا زمان زیادی، اپلیکیشن تلگرام خود را حذف و دوباره نصب نکنید و یا از دستگاه دیگری قصد ورود به آن را نداشته باشید، ممکن است رمز عبور دو مرحله ای خود را فراموش کنید. برای این منظور باید بدانید که در صورتی که قادر به یادآوری رمز عبور خود نباشید و همچنین ایمیلی را نیز برای بازگردانی اکانت خود، در مرحله آخر تایید دو مرحله ای تلگرام ، تعیین نکرده باشید، دیگر قادر به بازگردانی اکانت حذف شده تلگرام خود، به هیچ عنوانی نخواهید بود و باید یک اکانت جدید بسازید. پس باید همواره به یاد داشته باشید که از یک ایمیل معتبر و قابل دسترسی برای فعال کردن تایید دو مرحله ای تلگرام استفاده نمایید.

 

هنگامی که شما رمز عبور خود را فراموش کرده باشید، اگر ایمیل پشتیبانی برای آن تعیین کرده باشید باید از گزینه Forgot Password استفاده کنید تا یک ایمیل حاوی رمز عبور جدید، برای شما ارسال شود که از طریق آن بتوانید اکانت خود را باز نمایید. در غیر اینصورت تنها گزینه در دسترس شما، گزینه Reset Account می باشد که با استفاده از آن می توانید اکانت قبلی خود را که نمی توانید باز کنید، حذف کرده و اقدام به ساخت یک اکانت جدید با همان شماره تلفن نمایید. این امر باعث می شود تمامی اطلاعات شما، از قبیل پیام ها و عضویت در گروه ها و کانال ها پاک شده و دیگر قادر به دسترسی به آن ها نباشید.

تایید دو مرحله ای تلگرام

در صورت فراموشی رمز عبور می توانید از طریق ایمیلی که در هنگام فعال کردن تایید دور مرحله ای تلگرام ، وارد کرده بودید به اکانت خود دست پیدا کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟