حناچی: برنامه جامع شهر و شهرداری هوشمند را آماده کردیم

شهرداری تهران اعلام کرده است که برنامه جامع شهرداری هوشمند را آماده کرده است. شهردار تهران توضیحاتی در رابطه با برنامه جامع شهر و شهرداری هوشمند در شهرداری تهران ارائه داد. کمتر از 2 ماه دیگر زمان خدمت شهرداری تهران در این دوره به پایان می رسد.

به گزارش رکنا، پیروز حناچی در افتتاحیه چهارمین همایش تهران هوشمند، گفت: تلاش کردیم برنامه هوشمندسازی تهران را با سیاست گذاری واحد دنبال کنیم و در موضوع حکمرانی هوشمند دبیرخانه این بحث را در تهران شکل دادیم. همچنین سعی کردیم تا بخش خصوصی، افراد آکادمیک و اعضای دولت را متقاعد کنیم تا در این زمینه حضور پیدا کنند و برنامه تهران هوشمند را پیگری و عملیاتی کردن برنامه‌ها را باهمکاری تمام ذینفعان در دو مقوله شهر هوشمند و شهرداری هوشمند دنبال کنیم.

او با اشاره به ابعاد مختلف شعار تهران شهری برای همه، افزود: یکی از راحت‌ترین بعد‌های قابل درک هوشمند سازی؛ عدالت اجتماعی و دسترسی به خدمات یکسان برای همه شهروندان است. همچنین در حوزه خدمات الکترونیک، سرویس‌های مختلفی روی سامانه «تهران من» ارائه شد تا شهروندان به درگاه دیگری مراجعه نکنند و این سامانه به بیش از سه میلیون شهروند سرویس می‌دهد که از این جهت جزو موارد نادر به شمار می‌رود.

حناچی ادامه داد: برنامه‌های محله محوری و مشارکت مردم برای تصمیم سازی با هدف بهبود کیفیت زندگی در محلات را تعقیب کردیم و این مسأله در برنامه تهران هوشمند لحاظ شد. همچنین سامانه شفافیت در این دوره شکل گرفت و تمامی اطلاعاتی که در گذشته به صورت غیر شفاف وجود داشت را روی این سامانه قرار دادیم و امیدواریم این مسیر ادامه پیدا کند چرا که پشت در‌های بسته، کسی به مقصد نمی‌رسد.

شهردار تهران با بیان اینکه در این دوره از مدیریت شهری، آزاد سازی اطلاعات در اولویت بود، اضافه کرد: ایجاد رانت و فساد در حوزه شهرسازی از مسائلی بود که مردم به آن توجه می‌کنند و درباره آن حساسیت نشان می‌دهند ما هم پرتال شهرداری تهران را در طرح تفصیلی تهران قفل کردیم و اقدامی خارج از طرح تفصیلی انجام نمی‌شود.

حناچی گفت: بر همین اساس در گذشته شهرداری، جزو اولین دستگاه در زمینه نارضایتی شهروندان بود، ولی با تلاش‌هایی که در این دوره انجام شده، اکنون ششمین دستگاه از حیث نارضایتی مردم است و با اصلاح فرایند‌ها و شفاف سازی امکان فساد را از بین بردیم و امیدواریم این مسیر ادامه پیدا کند.

او امضای تفاهم نامه با دستگاه‌های مختلف مانند سازمان تامین اجتماعی، سازمان مالیاتی و نظام مهندسی برای تسریع روند شهرسازی را از دیگر اقدامات شهرداری برشمرد که با انجام آن سفر‌های غیر ضروری شهروندان حذف شد و عنوان کرد: علاوه بر این ایجاد درگاه و پرداخت واحد شهری تحت عنوان «شهر پی» انجام شد که بر اساس آن ۳۰ هزار تاکسی به این سیستم مجهز شدند و شهروندان برای پرداخت آنلاین کرایه تاکسی‌ها از آن استفاده می‌کنند.

حناچی بیان کرد: با توجه به نیاز به حمل و نقل پاک و تغییر سبک زندگی در شهر با نگاه سلامت شهروندان و کنترل آلاینده‌های شهر، سامانه دوچرخه تهیه شد و خدمات رسانی به بخش خصوصی نیز در موضوع دوچرخه مورد استفاده قرار گرفت که با استقبال شهروندان مواجه و به عنوان یکی از تجربیات موفق جهانی در مورد تهران مطرح شد.

شهردار تهران با بیان اینکه آمار استفاده از دوچرخه در تهران پایین و حدود یک درصد است، توضیح داد: شاید این آمار پایین باشد، اما توجه به موضوع دوچرخه از این لحاظ اهمیت دارد که آمار‌هایی مانند اضافه وزن، فشار خون و دیابت در شهرندان نشان از کم تحرکی آن‌ها دارد که با توسعه دوچرخه سواری می‌توانیم تحرک و سلامت را به آن‌ها هدیه کنیم.

علاوه بر این با اضافه شدن هر استفاده کننده به شبکه دوچرخه یک خودرو از خیابان کاسته می‌شود و در همین مدت کوتاه میزان استفاده از دوچرخه در شبکه حمل و نقل تهران سه برابر افزایش یافته است.

او عنوان کرد: در بخش تحول دیجیتال تلاش‌های زیادی شده است تا با بهره گیری از زیرساخت‌های به روز فناوری و داده محور، هزینه‌های اداره تهران را کاهش دهیم و بر همین اساس در این دوره ۴۰ درصد شهر را ارزان‌تر اداره کردیم.

با استفاده از شبکه‌های هوشمند در حمل زباله‌ها و نگهداری فضای سبز و بسیاری از خدمات دیگر، هزینه‌های جاری شهر را کاهش دادیم.

حناچی با بیان اینکه استفاده از زیرساخت‌هایی مانند امضای دیجیتال، هوش مصنوعی، داده کاوی و ارایه راهکار‌هایی بر مبنای داده‌های درست نیز در دستور کار است، یادآور شد: مرکز آمار و رصد شهری تهران، قطب تصمیم سازی و تصمیم گیری شهر است که در آن حدود ۹۰۰ لایه اطلاعاتی را تبدیل به نقشه و اطلاعاتی برای تصمیم گیری کردیم.

شهردار تهران ادامه داد: یکی از اقدامات مهم این دوره آشتی دادن شهرداری تهران با زیست بوم نوآوری شهری بوده است و تلاش کردیم که این موضوع را به عنوان یک ثمره دوسویه تعقیب کنیم.

او افزود: راه اندازی مراکز نوآوری و کارآفرینی و ایجاد کسب و کار‌های نوآور برای رفع نیاز‌های تهران از دیگر مواردی است که در این دوره تعقیب شد.

او با بیان اینکه شهرداری جزو اولین دستگاه‌هایی بود که در شرایط کرونایی امکان برگزاری جلسات پرجمعیت را به صورت غیر حضوری و امکان دورکاری کارکنان را فراهم کرد، گفت: ادعای هوشمندسازی کامل شهر تهران را نداریم، اما گام‌های زیرساختی، بنیادین و جدی را برای هوشمندسازی تهران برداشتیم و برنامه‌ای جامع و قابل اجرا را در دو حوزه شهر هوشمند و شهرداری هوشمند تهیه کردیم.

حناچی عنوان کرد: تلاش کردیم با هدف افزایش رده بندی تهران در رقابت‌های بین المللی هم شرکت کنیم و بسیاری از فعالیت‌های شهرداری در عرصه بین المللی مورد تقدیر قرار گرفت.

او تاکید کرد: امیدواریم با حمایت همه جانبه دولت در این زمینه بتوانیم با هوشمند کردن همه خدمات، خدمات بهتری به مردم ارائه دهیم و مدیریت شهری جدید نیز همین مسیر را با شتاب بیشتری تعقیب کند.

آیا این خبر مفید بود؟