گذر فرهنگی شهریار بدون توجه به معلولان افتتاح شد

به گزارش رکنا ، پروژه گذر فرهنگی شهریار در مسیر افتتاح به دلیل لحاظ نشدن ضوابط و مصوبات دسترس‌پذیری با تاخیر مواجه شد، این گذر که به نام فرهنگ و شهریار مزین است در راستای شهر انسان محور در حالی به بهره‌برداری رسید که از نگاه جامعه شهروندان دارای معلولیت موضوع دسترس‌پذیری به عنوان دغدغه جدی در آن لحاظ نشده بود و در مرحله اول افتتاح متاسفانه قرار بود بدون حداقل‌های دسترس پذیری به بهره‌برداری برسد که خوشبختانه با حضور پررنگ و به‌موقع فعالان و انجمنهای مرتبط با معلولان و حمایت شهردار محترم تهران، این موضوع تا رعایت حداقل های مورد نیاز به تاخیر افتاد.

اما چند نکته که نبایستی از آن گذشت

۱)متاسفانه به دلیل حذف موضوع مناسب سازی در اواسط اجرای این پروژه به دلایل پنهان با ورود و اجبار ضوابط توسط شهردار محترم تهران، خطوط حسی این محور فقط در ضلع جنوبی و با قیمت گزاف اجرا گردید که با استانداردهای مندرج در ضوابط شورای عالی شهرسازی ابلاغیه سال ۹۹ مغایرت دارد.

۲) عارضه ها، باغچه ها ،تیر های روشنایی و..... بدون علائم هشدار و لبه های مورد نیاز کار شده است که با استانداردهای مرسوم و ضوابط موجود مغایرت فاحش دارد.

۳) به نظر می‌رسد که تنها به صرف موقعیت مکانی و نیز سنگفرش شدن و عابر محور بودن به خودی خود یک محور را فرهنگی نمی‌کند، انتظار می‌رفت معاونت فرهنگی اجتماعی حضور پررنگ تری در این گونه پروژه‌ها داشته باشد و نقش جدی‌تری را در ارائه پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی و برنامه ریزی مطلوب ایفا نمایند.

۴)تهران به دلیل مشکلات سفره های زیرزمینی و نشست های ناشی از پایین رفتن سطح آب بایستی سمت پیاده رو های با ظرفیت جذب آب سطحی برود که با بتن ریزی های صورت گرفته به نظر می‌رسد این موضوع به صورت جدی در این پروژه مورد مداقه قرار نگرفته است.

۵) حضور ذینفعان و مشاورین آشنا با موضوع معلولیت در طراحی و ساخت و نظارت و بهره برداری در این گونه پروژه ها به عنوان یک اصل کلی بایستی لحاظ گردد و با استناد به صحبت شهردار محترم تهران، بایستی به عنوان یک تیک نظارتی در تمام مراحل از ابتدا تا انتها دیده شود.

۶)امیدوارم مدیران اجرا کننده پروژه های شهری در برابر مطالبه‌گری فعالان اجتماعی از خود واکنش همسو و تعاملی نشان داده و از مقاومت های بی مورد، وقت گیر، هزینه بر که باعث از بین رفتن خط ارتباطی و تعاملی شهروندان و مدیران است اجتناب نماید .

در پایان ضمن تشکر مجدد از شهردار محترم تهران جناب آقای دکتر حناچی و جناب مهندس کاظمی امیدوارم با دستورات مستمر و پیگیری، شاهد اجرای ضوابط دسترس پذیری در تمام پروژه‌های شهری بوده و در بخش‌ غربی گذر شهریار نیز این موضوع با جدیت بیشتر و متناسب با استانداردهای تعریف شده اجرا گردد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

مهدی صادقی - فعال حوزه اجتماعی و معلولان

آیا این خبر مفید بود؟