تلاش برای حفظ منافع بیت المال و شهروندان / حناچی مطرح کرد

به گزارش رکنا ، پیروز حناچی، در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور با اشاره به این که تهران شبها هشت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در روز۱۲ میلیون نفر جمعیت دارد، گفت: شهری با این جمعیت مشکلات عدیده ای دارد و لازم است همه اجزای فعال برای حل این مشکلات هماهنگ شوند.از طرفی بخش عمده ای از فعالیت شهرداری بارگذاری روی زمین، املاک و مستغلات است که بسیار پرحاشیه است اگر سیستم قضایی و حقوقی هوشمند عمل نکند مشکل ایجاد می شود مثل پرونده زمینی به وسعت ۴۰ هزار مترمربع که وجود خارجی ندارد اما برای شهرداری تهران رای صادر شده است.
او افزود : در این دوره تلاش شده که با تعامل مناسب با همه نهادهای ذیربط منافع بیت المال و منافع مردم همزمان حفظ شود.
آتش سوزی‌های اخیر که بخشی از آنها احتمالا عمدی بوده مساله ای است که باید با کمک نیروی انتظامی روشن شود.
 لایروبی های شهرداری در مسیل ها اگر نبود قطعا در نوروز سال گذشته با سیل در تهران مواجه بودیم.

در ادامه این جلسه عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز گفت:
 در ابتدای مسئولیت من حدود ۷۰ درصد پروانه‌های صادره در شهرداری تهران، تخلفات تراکم، تغییر کاربری و اضافه طبقه بود. امروز تقریبا هیچ پروانه خلاف مقررات شهرسازی در شهر تهران صادر نمی شود علت آن نیز این است که صدور پروانه به صورت سیستمی و خارج از اختیار کاربر صادر می شود.
 تخلفات ساخت و ساز در حاشیه و حریم تهران منجر به برخی مسائل امنیتی در کشور می شود و این یک زنگ خطر است.
این در حالی است که حریم شهر تهران تصویب شده اما هر بار از ابلاغ آن از سوی نهادهای ذیربط امتناع می شود.
او افزود : حدود ۷۰ هزارپرونده منتظر اجرای کمیسیون ماده ۱۰۰ است که ماموران شهرداری بدون کمک قضایی و انتظامی قادر به اجرای آن نیستند و لازم است که در این زمینه همراهی شود. برخی دادستان ها همراهی های خوبی دارند اما برخی هنوز موضوع را جدی نگرفته اند.
 یکی دیگر از مشکلات شهرداری زمین‌هایی است که در طرح است و شهرداری از نظر مالی امکان تملک آن را ندارد و طبق قانون بعد از گذشت پنج سال ملزم به صدور پروانه می شود که در بسیاری از موارد تضییع حقوق کلی مردم است و زمانی که همکاران شهرداری برای حفظ سرانه سبز مقاومت می کنند رای استنکاف می گیرند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟