گیتی پاشایی خواننده قبل از انقلاب متولد ۲۳ خرداد ۱۳۱۹ در تهران، خواننده، آهنگساز، بازیگر اهل ایران بود که در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۷۴ بر اثر سرطان درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

او در یک خانواده هنرمند به دنیا آمده بود و پدربزرگش شاعر و استاد تار و خط بود از همان کودکی با موسیقی آشنا شد.

او در ردیف های موسیقی سنتی نظر استادانی همچون فرامرز پایور ،مهدی فروغ و محمود کریمی شاگردی کرده بود و برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد. در اواخر دهه چهل به طور رسمی فعالیت اش را در خوانندگی آغاز کرده بود در رادیو و تلویزیون بسیاری از تصنیف‌های مردمی را اجرا کرده و به شهرت رسید.

همکاری با رادیو و تلویزیون

پاشایی پس از بازگشت از آمریکا در اواخر دهه چهل، فعالیت رسمی خود را با خوانندگی در رادیو و تلویزیون آغاز کرد و به خواندن تصنیف‌های مردمی مشغول شد. ترانه‌های «شب من شب تو»، «دل بوالهوس»، «گل مریم» و «یه دل دارم» از جمله ترانه‌هایی است که او در آن زمان خوانده بود.

در سال ۱۳۵۴ به عرفان و تصوّف روی آورد و سپس بر روی شعرهای شاعران معاصر چون مهدی اخوان ثالث، احمدرضا احمدی، محمدعلی سپانلو و نصرت فرزانه آهنگسازی کرد.

آشنایی با مسعود کیمیایی

در سال ۱۳۴۸ با مسعود کیمیایی کارگردان سینما آشنا شد و ازدواج کردند و در فیلم سینمایی سفر سنگین کارگردان به ایفای نقش پرداخت فیلمی که در آن سعید راد و حسین گیل و سعید پیردوست بازی می کردند او همچنین در فیلم های تیغ و ابریشم و سرب و گروهبان به کارگردانی همسرش بازی کرده است.

 گیتی پاشایی پس از انقلاب به‌طور جدی به کار آهنگ‌سازی پرداخت و با سه فیلم «تیغ و ابریشم» (۱۳۶۵)، «سرب» (۱۳۶۷) و «گروهبان» (۱۳۶۹) هر سه به کارگردانی مسعود کیمیایی به عنوان آهنگساز فیلم شناخته شد.

حاصل ازدواج گیتی پاشایی و مسعود کیمیایی، پولاد کیمیایی است که هنرپیشه است و سال ۱۳۵۹ به دنیا آمده است.

گیتی پاشایی

حواشی پیرامون زندگی خصوصی گیتی

فائقه آتشین، در گفتگو با یک شبکه فارسی‌زبان، به زوایای مختلفی از زندگی این خواننده به خصوص ماجرای ازدواج‌هایش به خصوص ازدواج با مسعود کیمیایی پرداخت. در گفت‌وگوی گوگوش با سرشار و زمانی که نوبت به همسر چهارم او رسید، نام مسعود کیمیایی، همسرش گیتی پاشایی و فرزندشان پولاد کیمیایی به میان آمد. او در ابتدا گفت پایش به واسطه گیتی پاشایی به خانه مسعود کیمیایی باز شده است و بعد از فوت پاشایی، کیمیایی فرزندش، پولاد را به خانه او آورده و از آن به بعد همه با هم در آن خانه زندگی کرده‌اند.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «در آن سال‌ها پیشنهاد خوانندگی و بازی در فیلم به من ارائه شد و من تازه خودم را پیدا کردم و فهمیدم هنوز هم آن جایگاه را دارم. مسعود کیمیایی به من کمک کرد تا در خارج از کشور کنسرتی برپا کردم بعد هم من را همان‌جا رها کرد و با پول‌هایم به ایران بازگشت، چون پولاد می‌خواست که به ایران بازگردند.»

آتشین همچنین ادامه داد: «من برای این که کنار آن‌ها باشم دوباره پای منقل کیمیایی شروع به کشیدن تریاک کردم.»

گیتی پاشایی

پولاد کیمیایی در واکنش به این صحبت‌ها، با انتشار ویدئویی بر مزار مادرش چنین نوشت:

«۱۷ اردیبهشت سالروز مرگ مادرم که از سرطان در گذشت ولی واقعیت این است که کشته شد از شکست روحی ولی زمان این رسیده است که چهره واقعی کسی دیده شود که ستاره است که شما ساختیدش، با آهنگ‌هایش خاطره دارید ولی این دلیل چشم بستن نیست بر واقعیت. همه چیز را خواهم گفت فقط به خاطر مادرم، همین. اگر با من مصاحبه نکنند نشان از دروغ کلیه مجموعه آن‌ها است. بت‌ها را باید شکست!»

پولاد کیمیایی درباره بیماری مادرش می‌گوید: وقتی آلمان بودیم مادرم مریض شد منتها یک دوره‌ای علاج پیدا کرد. بعد یک دوره‌ای که برگشتیم ایران بیماری سرطان او برگشت و بعد فوت شد. از سن ۵ سالگی از ایران رفتم و با مادرم زندگی کردم. یعنی از زمان فیلم "سرب" از ایران رفتم و آن‌جا بزرگ شده بودم تا زمانی که بیماری‌اش شدت گرفت و برگشتیم ایران، قرار نبود که من ایران بمانم اما وقتی فوت شد من در ایران ماندم.

 

کدخبر: 792544
آیا این خبر مفید بود؟