نماینده مردم مهاباد: چرا مردم در صف‌های طولانی گاز مایع و نفت سفید معطل هستند ؟

به گزارش رکنا، جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی امروز (سه‌شنبه) در تشریح سؤال خود از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مورد کمبود گاز مایع (LPG) و نفت سفید در سطرح کشور اظهار داشت: انرژی به عنوان یکی از مهمترین کارها به منظور آغاز فعالیت‌های اقتصادی از جایگاه ویژه در توسعه کشور برخوردار است و نفت و گاز یکی از مهمترین بخش‌های مهم در سبدهای انرژی دنیا محسوب می‌شود.

وی افزود: ایران با دارا بودن 34.5 تریلیون مترمکعب گاز 8 درصد ذخایر گاز دنیا را دراختیار داشته و بزرگترین دارنده مخازن گازی در دنیا محسو ب می‌شود.

وی تصریح کرد: وزارت نفت درباره برداشت از میادین مشترک، غفلت بزرگی دارد این در حالی است که 2 تریلیون فیت مترمکعب گاز و 2.5 میلیارد بشکه نفت در دریای خزر (کاسپین) داریم و در زمان مدیریت آقای زنگنه در وزارت نفت کار خاصی در این باره صورت نگرفته است.

محمودزاده خاطرنشان کرد: با وجود داشتن حجم زیادی از نعمت خدادادی نفت و گاز چرا مردم کشورمان باید در صف‌های طولانی برای تهیه گاز مایع و نفت سفید معطل بمانند در حالی که از این نعمت فراوان برخوردار هستیم و وقتی گاز مایع از سوی وزارت نفت به روستاها و مناطق محروم داده نمی‌شود، آنها مجبور به استفاده از نفت سفید هستند.

محمودزاده تصریح کرد: گازرسانی باعث صرفه جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و همچنین سوخت گاز مایع می‌شود. از طرفی استفاده از سوخت پاک و ارزان به اقتصاد خانوار کمک می‌کند و راه توسعه پایدار را هموار می‌کند، اما متاسفانه وزارت نفت در ایجاد این امر مهم سهل انگاری می‌کند و مردم در فصول گرم و سرد باید برای دریافت گاز در صف های طولانی بایستند.

وی با بیان اینکه ۸ تا ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور از شبکه گاز خانگی محروم هستند، گفت: به خاطر کم کاری وزارت نفت در ایجاد جایگاه CNG یک میلیون خودرو به صورت غیراستاندارد از سوخت مایع استفاده می‌کنند. همچنین علی‌رغم این‌که سالیانه ۱۰۰ میلیون تن گاز مایع در کشور تولید می‌شود بخش اندکی برای مصرف مردم در نظر گرفته می‌شود.

وی با طرح این سوال که دلایل مخالفت وزارت نفت با توزیع گاز مایع چیست؟، یادآور شد: دلیل مخالفت وزیر با مصرف گاز مایع در خودرو چه بود؟ آیا این کار بهتر است یا هدر دادن گاز تولیدی کشور؟ میانگین قیمت جهانی گاز مایع در شرایط غیرکرونایی ۱۵۰ دلار کمتر از بنزین بوده و بسیار به صرفه‌تر است که مصرف آن بیشتر شود اما چرا وزارت نفت با این رویه مخالفت می‌کند و ترجیح می‌دهد گاز مایع را صادر کند، دلیلش این است که ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از صادرات گاز به حساب وزارت نفت واریز می‌شود ولی اگر در کشور مصرف شود ۱۴.۵ درصد متعلق به وزارت نفت است و وزارت نفت از این درآمد محروم می‌شود، بنابراین درآمد شیرین صادرات گاز جلوی این حرکت سازنده را گرفته است.

نماینده مهاباد در مجلس با اشاره به مصوبه مجلس در بودجه سال ۱۴۰۰ برای استفاده قانونمند از سوخت گاز مایع و تکلیف سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت یارانه به خانوارهای ساکن مناطق فاقد لوله کشی گاز گفت: وزارت نفت هرچه سریع‌تر آیین‌نامه قانون را به تصویب هیات وزیران برساند.

محمودزاده اضافه کرد: چرا مخالف توزیع گاز هستید؟ آیا این در شأن مردم خوب و انقلابی ماست که در صف گاز مایع دچار زحمت شوند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش اظهار کرد: گازرسانی به روستاها در زمان مسئولیت آقای زنگنه ۲.۵ برابر شده و ما منکر تلاش‌های ایشان نیستیم، ولی استان‌هایی مثل سیستان و بلوچستان، هرمزگان‌، آذربایجان غربی و خراسان از توسعه گازرسانی عقب مانده‌اند و از متوسط کشوری از نظر گازرسانی در سطح پایین‌تری قرار گرفته‌اند.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی در نهایت خواستار قول مساعد وزیر نفت برای سرعت بخشی به گازرسانی شد و در نهایت این سوال به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته نشد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟