رئیس جمهور باید کتابخوان باشد!

انتخابات 1400 در 28 خرداد سال جاری برگزار می شود و هر یک از تحلیل گران نظری در مورد ویژگی های رئیس جمهور دولت سیزدهم ارائه می دهد.

به گزارش رکنا، علی اکبرسبزیان، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در روزنامه رسالت نوشت:

۱. به‌عنوان یک کنشگر فرهنگی معتقدم رئیس‌جمهور آینده باید یک کتاب‌خوان حرفه‌ای و دغدغه‌مند در حوزه ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی باشد. ازاین‌رو این مطالبه را با همه فعالان رسانه‌ای و فرهنگی کشور به اشتراک می‌گذارم که از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بخواهند در کنار برنامه‌های انتخاباتی‌شان در حوزه سیاسی اقتصادی و معیشتی، برنامه‌هایشان در حوزه فرهنگی خصوصا کتاب و کتاب‌خوانی را به‌صورت شفاف ارائه نمایند.

۲. در گام اول انقلاب و در ۱۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری گذشته معمولا کاندیداها به موضوعات فرهنگی مخصوصا بحث کتاب و کتاب‌خوانی نه‌تنها توجهی نداشتند بلکه هیچ برنامه‌ای در خصوص توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی ارائه نکردند و این در حالی است که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به‌صراحت فرمودند:

«من فکر می‌کنم اگر بتوانیم فرهنگ کتاب‌ خوانی را در کشور رایج کنیم و در کنار آن تولید کتاب را هم خوب گسترش دهیم بخش عمده‌ای از وظایف فرهنگی دولت جمهوری اسلامی بدین‌وسیله انجام خواهد گرفت» و این بیان یعنی یکی از مهم‌ترین وظایف فرهنگی دولت جمهوری اسلامی باید کتاب و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در کشور باشد.

۳.مردم کشوری که رئیس‌جمهورش در کنار دغدغه‌ آب‌ونانشان دغدغه فکر و فرهنگ و کتابشان {که آب‌ونان روح مردم محسوب می‌شود }را داشته باشد قطعا در همه عرصه‌ها توانا خواهند بود چون روی دیگر دانایی توانایی است. این گزاره ثابت‌شده است که کتاب و کتاب‌خوانی به بالا رفتن فهم فرهنگی ،سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جامعه کمک شایانی خواهد کرد چون کتاب عنصر تمدن ساز

و پیشران توسعه است و می‌تواند باعث اصلاح نوع نگرش و بینش ،

سبک زندگی والگوهای رفتاری و اجتماعی شده و درنتیجه جامعه را خلاق، پویا، بانشاط ،امیدوار و رضایتمند می‌کند.این عنصر تمدن ساز

و پیشران توسعه و فرهنگ‌سازی و ترویج آن باید محور برنامه‌های بالاترین مقام اجرایی کشور[ رئیس‌جمهور ]قرارگیرد.

۴.جریان کتاب در ایران آرام است و رئیس‌جمهور می‌تواند با استفاده از جایگاهش مثل یک رسانه فراگیر و پرنفوذ شوق خواندن و موج کتاب‌خوانی را در مردم ایجاد کرده و هوای فرهنگ جامعه را تازه نماید. برای تحقق این مهم رئیس‌جمهور خود باید یک کتاب‌خوان حرفه‌ای باشد و در دوران ریاست‌جمهوری تمام تلاش خود را در جهت توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی و ارتقاء فرهنگ عمومی مطالعه و توجه مردم به کتاب به‌عنوان یک کالای مهم و حیاتی فرهنگی مصروف سازد.

۵.معتقدم گام دوم انقلاب اسلامی گام کتاب و کتاب‌خوانی است و برای تحقق اهداف بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ،کتاب و کتاب‌خوانی می‌تواند محور باشد و رئیس‌جمهور آینده نیز می‌تواند گام دوم انقلاب را با کتاب بردارد. اکنون‌که رقابت نامزدهای ریاست جمهوری سیزدهم آغازشده، فرصت مناسبی است که کاندیداها ضمن اعلام نسبت خود با بحث کتاب و میزان کتاب‌خوانی‌شان برنامه‌های خود در حوزه کتاب و ترویج کتاب‌خوانی را مانند برنامه‌هایشان برای بهبود معیشت، اشتغال، ازدواج و مسکن و بورس و افزایش یارانه معیشتی به‌صورت شفاف به جامعه اعلام نمایند. این‌که چه برنامه‌ای برای تولید کتاب و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی دارند.

به نظرم حتی یکی از سؤالات مهم و داغ مناظرات انتخاباتی نیز می‌تواند همین موضوع باشد. فراموش نکنیم اگر حال کتاب و کتاب‌خوانی خوب شود حال مردم و جامعه از هر حیث خوب می‌شود.

علی اکبرسبزیان

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟