عراقچی : فقط درباره گام نهایی لغو تحریم‌ها در وین مذاکره می‌کنیم

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات نشست عصر امروز (یکشنبه 5 اردیبهشت) اظهار داشت: عصر امروز جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی در حالی برگزار شد که مجلس به دلیل مقابله با شیوع کرونا جلسات صحن علنی مجلس برگزار نمی‌شود و نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه بودند اما کمیسیون امنیت ملی با توجه به روند تحولات مذاکرات وین نشست‌های خود را برگزار کرد و امروز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور 32 نفر از نمایندگان مجلس نشستی را به منظور بررسی این موضوع با حضور عباس عراقچی معاون وزیر خارجه برگزار کردیم تا این دیپلمات وزارت خارجه گزارشی از تحولات مذاکرات وین ارائه کند.

به گزارش رکنا ، عمویی افزود:‌ در این جلسه دکتر عراقچی با توجه به اینکه دور اول مذاکرات حول موضوعات کلیبوده است ولی در دور دوم مذاکرات در مسیر اصلی افتاده‌ایم، تأکید کرد که مسیر پیش‌رو در مذاکرات مسیر پرچالشی است و در مورد اینکه مسیر حرکت هم‌اکنون روشن شده است اعلام کرد که این موضوع اصلاً روشن نیست که آیا در نهایت به توافق می‌رسیم یا خیر؛ ضمن اینکه دکتر عراقچی در کمیسیون امنیت ملی تأکید کرد که ما هیچ مذاکره‌ای به روش گام به گام نداریم و فقط در مورد نقطه آخر و گام نهایی صحبت می‌کنیم. همچنین مواضع کشورمان در این مذاکرات تأکید بر لغو همه تحریم‌ها است و سپس راستی‌آزمایی صورت می‌گیرد و در نهایت ایران به ایفای تعهدات خود می‌پردازد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: همچنین عراقچی در این کمیسیون در تشریح دور دوم مذاکرات وین اعلام کرد که آمریکا بایستی همه تحریم‌ها را بردارد و نیاز است تحریم‌ها ریز شده و تحریم‌هایی از طریق قوانین کنگره آمریکا و یا دستور اجرایی رئیس جمهور صورت داده که باید آنها لیست شود؛ همچنین در موضوع لغو تحریم‌ها بین جمهوری اسلامی ایران و طرف آمریکایی اختلاف نظر وجود دارد در حالیکه هم اکنون مذاکرات بین ایران و 4+1 در جریان است و کشورهای عضو 4+1 به صورت جداگانه با آمریکایی‌ها مذاکره خواهند کرد.

تاکید جمهوری اسلامی ایران بر مواضع خود

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران بر مواضع خود تأکید دارد که بایستی هم تحریم‌های موضوعی ایران برداشته شود و هم تحریم‌های افراد و اشخاصی که نام‌شان در لیست تحریم‌های برجامی بوده و هم بعد از آن به فهرست تحریم‌ها افزوده شده بایستی از فهرست تحریم‌ها خارج شود هرچند که طرف آمریکایی هم اذعان دارد ایران باید از منافع لغو تحریم‌ها منتفع شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: مذاکرات جنبه دیگری هم دارد که در مورد تعهدات هسته‌ای ایران است؛ ایران اعلام کرده است که آماده اجرای تعهدات برجامی است البته این کار بعد از لغو تحریم‌ها صورت خواهد گرفت. ضمن اینکه ترتیب اقدامات هم در مذاکرات وین مورد بررسی قرار گرفت و تأکید جمهوری اسلامی آن است که آمریکا بایستی در ابتدا تحریم‌ها را لغو کند سپس راستی‌آزمایی از سوی ایران صورت گیرد و بعد از آن جمهوری اسلامی اقدامات خود را اجرایی خواهد کرد.

عمویی گفت: عراقچی در کمیسیون امنیت اعلام کرد که هنوز اختلاف‌نظرهای زیادی بین طرفین در مذاکرات وین وجود دارد. هرچند در مسیر هستیم و نه خوش‌بینی داریم و نه بدبینی.

وی افزود: در این جلسه 24 نفر از نمایندگان به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداخته و سؤالاتی در مورد روند مذاکرات مطرح کردند که دکتر عراقچی به این سؤالات پاسخ داد؛ از جمله محور سوالاتی که مورد توجه نمایندگان قرار داشت این بود که آنها تأکید بر منویات مقام معظم رهبری و اصرار بر اینکه بایستی ابتدا تحریم‌ها لغو شود و همچنین ضرورت راستی‌آزمایی دقیق از لغو تحریم‌ها یکی از مسائلی بود که مورد توجه نمایندگان قرار گرفت. همچنین نمایندگان خواستار اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و نظارت مجلس بر روند مذاکرات وین داشتند. ضمن اینکه نمایندگان تأکید داشتند که با توجه به تجربه منفی که از بدعهدی طرف‌های غربی در اجرای برجام وجود دارد بایستی دقت فراوانی در مذاکرات از سوی تیم مذاکره کننده وجود داشته باشد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟