برنامه های شهرستانی تلویزیون برای انتخابات 1400

سید عباس فاطمی، رئیس ستاد انتخابات معاونت امور استان ها به تشریح برنامه های شهرستانی تلویزیون برای انتخابات 1400 ریاست جمهوری و انتخابات شوراها پرداخت.

به گزارش رکنا و به نقل از جام جم، سید عباس فاطمی با اشاره به تشکیل ستاد انتخابات در معاونت امور استان های رسانه ملی اظهار کرد: انتخابات یکی از مظاهر مردم سالاری دینی، پشتیبان امنیت ملی و نماد مقبولیت حکومت است و نقش و تاثیر مطبوعات و رسانه ملی بر افزایش سطح آگاهی و تحلیل مردم و تشویق مردم به انتخاب اصلح در انتخاب بیشتر از پیش در این برهه زمانی احساس می شود. همچنین شوراهای اسلامی شهر و روستا بزرگ ترین، پرشرکت کننده ترین و پرمنتخب ترین انتخابات کشور است و ازجمله دستاوردهای آن می توان به کادرسازی و تحقق خواسته های مردم در حوزه خدمات شهری و اجتماعی اشاره کرد.

وی افزود: انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا و میان دوره ای ها در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ از اهمیتی خاص برخوردار است و بر این اساس معاونت امور استان ها ضمن ایفای نقش در ساختار رسانه ملی در امر برنامه سازی انتخاباتی و به ویژه انتخابات شوراهای اسلامی می بایست زمینه مشارکت گسترده مردم عزیز ایران اسلامی را در این رویداد مهم ملی فراهم کند.

رئیس ستاد انتخابات 1400 معاونت امور استان های صدا و سما تصریح کرد: بر این اساس معاونت امور استان ها تمرکز خود را بر این امر قرار داده و تشکیل ستاد انتخابات نیز در همین راستا بوده و به موازات آن، ستادهای انتخابات در مراکز استانی صدا و سیما هم تشکیل شده است.

توجه ویژه به انتخابات شوراها

فاطمی به ویژگی های انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا پرداخت و گفت: یکی از اولویت های شبکه های استانی، انتخابات شوراهاست. به همین دلیل موضوعات گوناگونی همچون چالش ها و فرصت ها را در این حوزه مد نظر قرار داده ایم.

وی ادامه داد: سایه اندازی مسائل سیاسی بر فعالیت شوراها به جای انتخاب تخصصی افراد، نگاه قوم گرایی و محلی در انتخابات، عدم ساختار و سازمان مناسب برای انتخاب افراد اصلح، نداشتن منابع مالی مستقل و وابسته به منبع درآمدی شهرداری، منفعت طلبی، رانت بازی، اختلاس و ترجیح منافع حزبی- گروهی و شخصی بر منافع شهر و روستا، ازجمله چالش ها در این حوزه است که سعی شده برنامه هایی برای تبیین این مسائل و راهکارهای جلوگیری از چنین موانع و مشکلاتی ارائه شود. به عبارتی افزایش سطح اطلاعاتی، آشنایی مردم با حقوق شهروندی و آگاهی دهی به رای دهندگان در مورد وظایف اعضای شوراهای شهر و روستا، در دستورکار ستاد انتخابات معاونت و ستادهای استانی است که در قالب برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی پیگیری می شود.

فاطمی تصریح کرد: در این بین تمرکز اصلی برنامه های شبکه های استانی بر مساله پارلمان محلی و تخصص های مورد نیاز در شوراهاست. تخصص هایی همچون معماری وشهرسازی، برنامه ریزی واقتصاد، حمل ونقل و ترافیک، محیط زیست، بهداشت و سلامت، فرهنگ وعمران و همچنین ویژگی های عمومی منتخبان شورا همچون برنامه محوری، مردم گرایی، شجاعت، عدالت خواهی، انقلابی و جهادی بودن، ترجیح منافع شهر بر منافع فردی و گروهی و فسادستیزی خواهد بود.

رئیس ستاد انتخابات معاونت امور استان ها گفت: خصوصیات اصلی یک شورای شهر یا روستای منسجم و کارآمد یعنی برنامه ریزی برای توسعه، تعیین و توزیع متوازن بودجه، انتخاب و نظارت بر شهرداری، حذف بروکراسی تصمیم سازی و حکمرانی مشارکت محلی، محور برنامه سازی در مراکز استانی برای انتخابات پیش رو است. وی با اشاره به برگزاری ۱۶جلسه با حضور اعضای این ستاد عنوان کرد: تاکنون ۵۰۰ جلسه هم توسط ستاد انتخابات مراکز استانی برگزار شده است.

۹۲ برنامه انتخاباتی در استان ها

فاطمی ادامه داد: با توجه به اهمیت انتخابات خردادماه امسال، برنامه های گوناگونی با راهبری ستاد مرکزی و ستادهای استانی در رادیو و تلویزیون های استان ها تولید شده اند یا در دست تولید هستند و روی آنتن خواهند رفت. البته برخی از این برنامه ها به ویژه در آستانه انتخابات به صورت زنده تولید و پخش می شوند.

وی عنوان کرد: ۹۲ عنوان ویژه برنامه انتخاباتی برای ۳۳ مرکز استانی پیش بینی شده که شامل ۳۸ برنامه ترکیبی، یک سریال در مرکز ایلام، یک طنز نمایشی در مرکز گیلان، چهار مسابقه، شش مستند، ۲۸ برنامه میزگرد و گفت وگومحور، یک برنامه عروسکی در مرکز خراسان شمالی، دو عنوان موشن گرافیک و ۱۱ برنامه گزارشی است. رئیس ستاد انتخابات معاونت امور استان ها با اشاره به عناوین برخی از برنامه های انتخابات در مراکز استانی بیان کرد: بیرلیک در مرکز زنجان، مسابقه برگ برنده در مرکز گلستان، مثبت اراده در خراسان رضوی، حرف نو در شبکه فارس، پرانتز، هشت بهشت، طفاوت، کارنامه، ملت شهر، هیات منصفه، برگ سرنوشت و میزان، ازجمله این برنامه هاست.

۳۲۰ ساعت برنامه رادیویی در استان ها

فاطمی خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۲۰ ساعت برنامه رادیویی در مراکز با هدف بسترسازی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و با محورهای تعیین شده توسط ستاد انتخابات معاونت تولید و پخش شده، برنامه هایی همچون امضا، پرسمان، انتخاب، قرار انقلاب، با شورا و یک تصمیم بزرگ در مراکز البرز، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و لرستان؛ همچنین به طور متوسط روزانه یکصد تا یکصد و پنجاه قطعه عکس با محوریت انتخابات در رادیونمای استان ها بارگذاری شده است. وی گفت: در این بین برخی مراکز تولیدات متفاوتی داشته اند که از آن جمله می توان به مرکز کهگیلویه و بویراحمد با تولید ۱۵ مستند رادیویی و تلویزیونی اشاره کرد که با محوریت انتخابات، بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی یا مطالبه گری از مسوولان و انتظار مردم از رئیس جمهور و منتخبان شوراها تولید شده اند.

رئیس ستاد انتخابات معاونت امور استان ها به فعالیت های معاونت فضای مجازی استان ها در زمینه انتخابات اشاره و ابراز کرد: در حوزه تبیینی و طی نوروز امسال ۴۰۶ اثر تقطیع شده در قالب برنامه های مکمل و متمم تولید و در شبکه های اجتماعی و وب سایت مراکز منتشر شده است علاوه بر این تولید ۵۰ قسمت برنامه «انتخاب اصلح» نیز با هدف بیان ویژگی ها و شرایط کاندیداهای اصلح و تراز انقلاب و نیز تولید ۶۹ آیتم از برند «مشتلق» با هدف اطلاع رسانی اخبار خرد و کلان خوب استان ها و با محوریت امیدبخشی از دیگر اقدامات فضای مجازی استان ها به شمار می رود.

وی گفت: در ۱۵ روز نخست سال ۱۴۰۰، سخنان امام راحل و رهبر معظم انقلاب هم در قالب های گوناگون و با محوریت انتخابات در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. فاطمی به برنامه های برند فضای مجازی مراکز در دوره تبیینی ویژه انتخابات اشاره کرد و افزود: از جمله این برنامه ها می توان به فلفل طوری، آقا بلد، بپ گپو، آقای فلان، نقش العماره، خالو فره زان، دولخ، رادیو پیگیر، هشتگ سهند، آدای، برخط، آقای فضول، آقای نامزد و مشتلق اشاره کرد. رئیس ستاد انتخابات معاونت امور استان ها راهبرد فضای مجازی مراکز برای انتخابات را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: تولیدات این حوزه عمدتا با پیام انتخابات یا کاملا مستقیم پیگیر انتخابات بوده و تاکنون با هدف تبیینی منتشر شده اند.

فاطمی عنوان کرد: در حوزه شعر و موسیقی هم تولیدات گوناگونی با تکیه بر ظرفیت موسیقایی و فرهنگی چهارگوشه ایران تولید و روانه آنتن می شوند یا از طریق شبکه های اجتماعی در فضای مجازی توزیع خواهند شد؛ قطعات ملی و میهنی، سرودهای نشاط آفرین و نماآهنگ و ویدئوکلیپ هایی برگرفته از فرهنگ و هنر مردمان استان های مختلف ایران، در این حوزه پیش بینی شده اند.

۳۳۰۰ ساعت برنامه انتخاباتی

در مجموع ۲۹۰ ساعت برنامه با هدف بسترسازی برای حضور حداکثری مردم در انتخابات در مراکز تولید و پخش شد که محورهای محتوایی آنها شامل آرامش بخشی و نشاط اجتماعی، امیدآفرینی، تقویت خودباوری فردی و اجتماعی، اعتمادسازی، انعکاس دستاوردهای انقلاب اسلامی، ارتقای فرهنگ مسوولیت پذیری، آگاهی و آموزش حقوق شهروندی، هویت و همبستگی ملی و افزایش سواد رسانه ای در قالب برنامه های صبحگاهی، شبانگاهی، خانواده، جوان و نوجوان، تفریحی و سرگرمی، گزارش ها و برنامه های معارفی بود.

فاطمی از تولید هفت عنوان مسابقه در شبکه های استانی آبادان، اردبیل و گلستان برای پخش از همه شبکه های استانی و با محوریت انتخابات خبر داد و افزود: بانک اطلاعاتی کارشناسان برای حضور در برنامه های گفت وگومحور و میزگرد تهیه شده و تهیه کنندگان و مجریان برنامه های ویژه انتخاباتی هم مشخص شده اند.

رئیس ستاد انتخابات معاونت امور استان ها به تغییرات جدول پخش شبکه شما متناسب با انتخابات خردادماه اشاره و خاطرنشان کرد: برنامه موسیقایی «ترانه باران» یکی از برنامه های قدیمی این شبکه بوده و مخاطبان فراوانی دارد، بر این اساس و با شیب ملایم، پخش موسیقی و تصاویر ملی - میهنی تا زمان انتخابات در قالب این برنامه پیش بینی شده است.

وی گفت: برنامه گزارش خبری هم در چند باکس روزانه اقدام به نمایش خودکفایی، خودباوری، تولید، اشتغال، مهاجرت معکوس و بیان مطالبات مردمی از مسوولان و امیدآفرینی از مراکز استان ها و شهرهای تابعه و روستاها خواهد کرد و علاوه بر این برنامه «بهارستان» هم هر هفته تا زمان برگزاری انتخابات با حضور نمایندگان مجلس، به تبیین و تهییج عمومی با رویکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا می پردازد.

فاطمی از پخش مستندهای تولیدی شاد و نشاط افزای مراکز از شبکه شما خبر داد و گفت: برنامه تلویزیونی «رکن چهارم» نیز با محوریت انتخابات در شبکه شما تولید و پخش می شود.

رئیس ستاد انتخابات معاونت امور استان ها به برنامه های صدای مراکز ویژه انتخابات پرداخت و افزود: به سوی انتخاب، میز انتخابات، راه روشن، مسیر سربلندی، گام نو، مردم و مسوولان، روزنه، جلوه همدلی، فصلی برای انتخاب و نگاه امروز، جامعه فردا، از جمله برنامه هایی هستند که در قالب ترکیبی ساده، ترکیبی نمایشی، میزگرد، مینی فیچر، بسته های کوتاه، آنونس و وکس پاپ روی آنتن رادیوهای استانی می روند، برنامه هایی که رویکرد اصلی آنها امیدآفرینی و افزایش اطلاعات مخاطبان پیرامون حقوق شهروندی و وظایف آنها در قبال کشور است.

وی ادامه داد: مدت زمان پخش برنامه های انتخاباتی به صورت هفتگی در مراکز حدود ۱۰۰ ساعت است که مجموع آنها در همه مراکز به ۳۳۰۰ ساعت می رسد.

منبع: روزنامه جام جم

آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟