آژانس از اقدام جدید ایران در کارخانه ساخت صفحات سوختی در اصفهان خبر داد

به گزارش رکنا، این خبرگزاری در گزارش خود با ادعای اینکه تهران به طور جدی برجام را نقض کرده، آورده است: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز هفتم آوریل تایید کرده است که ایران در کارخانه ساخت صفحات سوختی در اصفهان، شش صفحه سوخت قراضه اشعه نخورده برای رآکتور تحقیقاتی تهران را ذوب کرده است که این صفحات سوخت حاوی ۰.۴۳ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد U-۲۳۵ هستند.

همچنین در گزارش رویترز ادعا شده است: (در این فرآیند) یک محلول نیترات اورانیل استخراج و به کربنات اورانیل آمونیوم تبدیل شده است و هدف ایران از این روند، فرآوری بیشتر این مواد به منظور تولید مولیبدن است که کاربردهای غیرنظامی زیادی، ازجمله استفاده های پزشکی دارد.

بنابر ادعای رویترز، اگرچه حجم اورانیوم غنی شده استخراج شده (از این فرآیند) کم است اما در یک مرحله می تواند به نقض جدید و جدی برجام در شرایطی منجر شود که ایران و آمریکا در حال مذاکرات غیرمستقیم درباره چگونگی بازگشت کامل طرف ها به توافق هستند.

دیوید آلبرایت، بازرس پیشین هسته‌ای سازمان ملل که به شدت ضد ایران است، درباره گزارش آژانس به رویترز گفت که این موضوع، سوالاتی را درباره این ایجاد می کند که قدرت های جهانی (در برجام) چه چیزی را از ذخیره اورانیوم غنی شده مستثنی کرده اند.

وی افزود: با نگاهی به گذشته، معافیت این صفحات قراضه اورانیوم با غنای حدودا ۲۰ درصد، احتمالاً ایده خوبی نباشد. زمانی که اورانیوم غنی شده به صفحات سوختی تبدیل می‌شود برخی از آنها مورد استفاده قرار نمی گیرند که تا حدودی شبیه خمیر کیک هستند.

دور دوم نشست حضوری کمیسیون مشترک برجام روز جمعه با حضور نمایندگان تمام طرف های توافق در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟