ساخت خانه در مناطقی که زمین مسکونی ندارد مغایر با قانون است

به گزارش رکنا، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس و در جریان بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن با اشاره به پیشنهاد نماینده کردکوی مبنی بر اینکه در استان های شمالی به دلیل محدودیت در تامین زمین از طریق دستگاه های اجرایی، زمین خریداری شود، گفت: خریداری کردن زمین مشمول اصل ۷۵ قانون اساسی به معنیبار مالی داشتن برای دولت است، همچنین باید محل هزینه آن مشخص شود. در واقع خرید زمینی که دولتی نیست، مشکلات متعددی به دنبال دارد، چرا که باید مشخص شود مثلا متری چند به فروش برسد و چه کسانی این خرید را انجام دهند.

وی افزود: این پیشنهاد بابی را باز می کند که هر کسی یک قطعه زمین درخواست کند که مثلا برای ۲۰ نفر خانه بسازد، در حالی که جمعیت، نخستین موضوعی است که باید در نگارش طرح جامع و تکمیلی در رابطه با مسکن مورد بررسی قرار گیرد. زمانی که در یک منطقه زمین برای ایجاد سکونت وجود ندارد، چرا باید آنجا مسکن بسازیم و تراکم بیشتر ایجاد کرده و گرانتر بخریم و ظرفیت های مسکونی بیشتری ایجاد شود، در حالی که این مسئله با سیاست های ساخت و تامین مسکن مغایر است.

قالیباف یادآور شد: این پیشنهاد علاوه بر اینکه مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی است، این موضوع را نیز مطرح می کند که چرا باید جایی که زمین نیست، جمعیت بیشتری را اسکان دهیم. یکی از موضوعات جدی کشور آمایش و توزیع درست جمعیت در نقاط مناسب است، اینکه ما جمعیت را به یک نقطه خاص و پرتراکم هدایت کنیم، مغایر با اهداف آمایش سرزمینی است.

وی افزود: زمانی که در یک منطقه زمین برای ایجاد سکونت وجود ندارد، چرا باید آنجا مسکن بسازیم و جمعیت بیشتری را اسکان دهیم؟ این مسئله با سیاست های ساخت و تامین مسکن مغایر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از موضوعات جدی کشور آمایش و توزیع درست جمعیت در نقاط مناسب است، گفت: اینکه ما جمعیت را به یک نقطه خاص و پرتراکم هدایت کنیم، مغایر با اهداف آمایش سرزمینی است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟