دولت بایدن سیاست واضحی در مورد برجام ندارد

به گزارش رکنا، عماد آبشناس در خصوص موضع جمهوری اسلامی ایران در مساله برجام کاملا روشن و واضح است گفت: به نظر می رسد آمریکایی ها در حال وقت‌کشی هستند و با توجه به تناقض‌هایی که در دولت بایدن وجود دارد می خواهند ازاین طریق تکلیف‌شان را روشن کنند.

وی تصریح کرد: برخی در داخل آمریکا می خواهند از تحریم های ترامپ علیه ایران سوء استفاده کنند و امتیاز بگیرند و برخی دیگر بر این باورند که تحریم ها جواب نداده و باید به برجام برگردند.

این کارشناس مسائل بین الملل درادامه اظهار کرد: بنابراین در داخل آمریکا مشکل‌شان را حل نکردند و دولت بایدن می خواهد از این طریق وقت‌کشی کند تا بتواند تکلیف خودش را روشن نماید.

وی همچنین اظهار کرد: سیاست و موضعی که ایران تا به حال اعلام کرده کاملا روشن است اما آنها از اظهاراتی مبنی بر حضور آمریکا در مذاکرات قصد دارند مغلطه کرده و سوء استفاده نمایند در حالی که همان طور که آقای عراقچی اعلام کرد موضع ایران کاملا روشن است و تا زمانی که تحریم ها به صورت عملی برداشته نشود هیچ بحثی در مورد بازگشت تعهدات ایران وجود نخواهد داشت. در واقع باید آمریکا را تحت فشار قرار داد تا در این مساله قدم بردارد و بعداز آن می توان در مورد حضور آمریکا در مذاکرات صحبت کرد.

قطعنامه 2231 برای تمامی اعضا لازم الاجرا است و آمریکا هم باید آن را اجرا کند

آبشناس تصریح کرد: بدیهی است در چنین شرایطی برای آمریکا جریمه هایی در نظر گرفته شود تا کاری که ترامپ انجام داد تکرار نگردد و بعد از آن ایران هم می تواند در مورد بازگشت به تعهدات تصمیمات لازم را اتخاذ کند.

وی تاکید کرد: قطعنامه 2231 برای تمامی اعضا لازم الاجرا است و آمریکا هم باید آن را اجرا کند این مساله الزام آور است و اگر ایران ببنید که تحریم ها برداشته شده این امکان وجود دارد تا ایران هم به تعهدات خود بازگردد اما قبل از آن باید برای آمریکا جریمه هایی در نظر گرفته شود تا دولت‌های جدید مانند ترامپ عمل نکنند که حداقل این جریمه می تواند گرفتن حق مکانیزم ماشه از آمریکا باشد.

وی اظهار کرد: همان طور که از سوی مسئولین اعلام شده طی دو سالی که به ایران تحریم ها و فشارهای بیشتری وارد شده 200 میلیارد دلار خسارت وارد شده که باید همه این ها جبران شود.

این کارشناس مسائل بین الملل در پایان اظهار کرد: به نظر می رسد آمریکایی ها از نظر رسانه ای در حال مغلطه کاری هستند در حالی که باید زودتر سیاست مشخصی را اتخاذ کرده و تکلیف روشن شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟