تلاش‌های مشترک ایران و ترکیه برای حل مشکلات در سوریه

به گزارش رکنا و به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در جریان مذاکرات تلفنی روز سه‌شنبه خود با "فیصل المقداد" وزیر خارجه سوریه، وی را در جریان نتایج سفر اخیر خود به کشورهای امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر قرار داد.

طبق اطلاعات منتشره از سوی وزارت خارجه روسیه، در جریان این مذاکرات، لاوروف به همتای سوری خود اطمینان داد که نگرش اصولی در جهان عرب در خصوص بازگرداندن حق تمام و کمال جمهوری عربی سوریه در فعالیت اتحادیه کشورهای عربی تقویت شده است.

وزرای امور خارجه روسیه و سوریه همچنین روند اوضاع کنونی در داخل سوریه، از جمله مسائل مربوط به فراهم‌سازی تدارکات برگزاری ششمین دور از نشست کمیته قانون اساسی بین نیروهای سیاسی سوری در ژنو را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

در این رابطه، طبق این اطلاعات، طرف روسی بر ضرورت اقدامات هماهنگ و سازنده برای به توافق رسیدن درباره اصلاح قانون اساسی سوریه تأکید کرد.

علاوه بر این، پایبندی کامل روسیه بر کار مشترک با جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در چارچوب "ترکیب آستانه" برای دستیابی به اهداف تقویت‌شده توسط قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت سازمان ملل، از جمله تأمین استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه، مورد تأیید قرار گرفت.

لاوروف به همتای سوری خود در خصوص ادامه مبارزه سازش‌ناپذیر با گروه‌های تروریستی در سوریه و همچنین تلاش‌های نقش‌آفرینان خارجی در اقدامات تحریک‌آمیز و حمایت از تمایلات جدایی‌طلبانه در خاک این کشور، اطمینان داد.

روز گذشته "لئونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای دولتی روسیه نیز گفته بود که طرف روسی تمامی تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک لازم برای کمک به بازگشت سوریه به اتحادیه کشورهای عربی را انجام خواهد داد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟