واکنش ترکیه به تهدیدات آمریکا

الجزیره گزارش داد، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز جمعه در خصوص خرید سامانه پدافند روسی «اس -۴۰۰» از سوی کشورش گفت: این موضوع، یک مسأله ملی و داخلی است. ما این سامانه را مستقل از شبکه پدافندی ناتو به کار می‌گیریم.

به گزارش رکنا، وی در این باره ادامه داد: اعمال تحریم‌های واشنگتن بر آنکارا در خصوص پروژه جنگنده‌های اف -۳۵، با روح ائتلاف و اتحاد دو کشور همخوانی ندارد. ما از سامانه اس -۴۰۰ زمانی که با تهدیدها و خطرات مواجه شویم استفاده می‌کنیم و این سامانه به کسانی که قصد حمله به ترکیه را ندارند، آسیبی نمی‌رساند.

این در حالیست که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پیشتر در سخنانی اعلام کرده بود: آنکارا برای خرید سامانه های جدید «اس -۴۰۰» نیازی به اجازه آمریکا ندارد. هیچ کشوری نمی‌تواند گام‌های ترکیه در زمینه صنایع دفاعی را تعیین کند. این اقدامات به طور کلی با تصمیمات آنکارا مشخص می‌شود. نمی‌توانیم اقدامات خود در راستای صنایع دفاعی را با اجازه مراجع دیگر اتخاذ کنیم. ما یک کشور عضو ناتو هستیم. به عنوان یک عضو ناتو، جهت گیری از کشورهای هم‌پیمان در این سازمان را نمی‌توانیم بپذیریم. علیرغم پرداخت مبلغی هنگفت، متاسفانه جنگنده‌های اف -۳۵ به ما تحویل داده نشد. در حوزه دیپلماسی بین‌المللی این یک اقدام غلطی است که توسط آمریکا در مورد ترکیه به عنوان کشور هم پیمان آن صورت گرفت. امیدوارم پس از آغاز دوره ریاست جمهوری بایدن و دیدارهایی که صورت خواهد گرفت، با برداشتن گام‌های مثبت مشکلات را حل کنیم.

گفتنی است که سال گذشته، واشنگتن در واکنش به اولین آزمایش اس -۴۰۰، ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده‌های اف -۳۵ کنار گذاشت.

آمریکایی‌ها مدعی هستند استفاده از یک سامانه روسی از سوی یکی از کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، دیوار دفاعی ناتو را تضعیف می‌کند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟